Neden Bu Kadar Çok Korkuyorum?

Susana Mcmahon

Korku ilk ve en temel duygulardan birisidir. İnsan türünün devamı ve insan yavrusunun hayatta kalması için gereklidir. Tüm insanların tanıdığı ilk korku terk edilme korkusu gerçekçidir, çünkü insan yavrusu terk edilirse yaşamını sürdüremez. Eğer bebek veya küçük çocuk terk edilmezse ve savunmasız çocukluk döneminde korunursa, terk edilme korkusu azalır. Reddedilme korkusu terk edilme korkusunun bir parçasıdır. Tüm korkuların kaynağı terk edilme sonucu ölüm korkusudur. Ölüm, korku, terk edilme ve reddedilme güçsüzlük ve kontrol kaybının sergilenmesidir. Kontrol edemediğimizden korkarız.

Bilmediklerimizden de korkarız. Bilmediğimizi nasıl kontrol edebiliriz? Korku güvensizlikle eşdeğerdir. Kontrolümüz dışında bir dünyada nasıl güven duyabiliriz? Acı dolu bir dünyada nasıl korkmayız?

Korku acıya benzer, yaşamın bir parçasıdır. Ama korkudan korkmak risksiz, keşifsiz, meydan okumasız ve ruhsal gelişimsiz bir yaşamla, yani yaşamamakla sonuçlanabilir. Korku kısır bir döngü yaratabilir:

dünyaya güvensizlik = korku; korku = iç güvensizlik; iç güvensizlik = kendi için korkmak; kendi için korkmak = kontrol kaybı; kontrol kaybı = felç eden korku;

Korkudan korkmak, başlangıçta korktuğumuz için kaçınmaya çalıştığımız olayların başımıza gelmesiyle sonuçlanabilir.

Cesaret korkusuzluk olarak tanımlanamaz. Cesaret daha ziyade korkmamıza rağmen bir şey yapmaktır. Korkmadığımız bir şey yapmak cesaret gerektirmez. Korktuğumuz halde bir şey yapıyorsak, yiğidiz demektir. Paradoksal olarak korkumuza rağmen ne kadar çok şey yaparsak, korkumuz o kadar azalır. Korktuklarımızdan kaçtıkça, korku bize egemen olmaya başlar.

Korkmak insanca bir duygudur ve zayıf ya da güçsüz olduğunuz anlamına gelmez. Korkmak sadece bir duygudur, kişiliğinizi davranışlarınız belirler. Korkunuzu kabullenin, yargılamadan kabul edin, korktuğunuz zaman kendinize şefkatli davranın ve yapmanız gerekeni yapın. Korkuyu yaşamak cesarettir, kahramanlıktır.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült