Hayatın Anlamı Nedir?

Susanna McMahon


Bu soruyu felsefi olarak değil de terapi açısından soruyorsak, “Benim hayatımın anlamı nedir?” veya “Benim için hayatın anlamı nedir?” şeklinde ifade etmemiz gerekir. Soruyu kişiselleştirerek soyut ve kontrol dışı olmaktan çıkarıp, daha kesin ve başa çıkılabilir bir konuma getiririz. Böylece her birimiz kendimiz için nelerin önemli olduğunu saptayabilir, hayatımızdaki temel konulara öncelik verebiliriz.

Sübjektif doğası nedeniyle, her insanın hayatın anlamını kendi içinde keşfetmesi gerekir. Cevap dışsal koşullarda veya bir başka insanda bulunamaz. Bir kitap veya terapi biçiminde sunulamaz. Bir başka insanın bizim için yapabileceği en iyi şey bize rehberlik etmek, yeni yollar göstermek ve belki de sezgilerimizi geliştirmek için bazı kaynaklar önermektir. Başkaları ancak bize yeni perspektifler öğrenmek ve düşünemediğimiz seçenekleri görmek konusunda yardımcı olabilirler.

Yaşamın anlamını bulmanın yolu kendinizi keşfetmektir. Kendi yaşamınıza ancak siz anlam verebilirsiniz. Keşfedilmemiş bir hayat tam bir hayat değildir, hayatın ancak bir bölümüdür. Kendinizi kendi yaşamınızı keşfetmek hayatınızın işi olabilir. Bu iş zordur, acı verir ve cesaret ister. Kim olduğunuzu ve yaşamınızın neyle ilgili olduğunu araştırabilmek için, kendinize objektif “gözlerle” gerçekten bakmayı benimsemeniz gerekir. Bunun anlamı bugüne kadar yaşamın acılarını hafifletmek için size eşlik etmiş olan mitleri, hayalleri ve beklentileri terk etmenizdir. “Acıyla yaşamaya” ve savunma mekanizmalarınızı bırakmaya gönüllü olmanız gerekir. Bu zor bir iştir ve tüm keşifler gibi kararlılık, yürek ve enerji ister. Bu yolda sevgi sanatını önce kendinizi, sonra da başkalarını sevme sanatını öğrenirsiniz. Kendinizi ve yaşamınızı incelemenin sonucunda kendinizi bütünleme ve dengeleme sanatını öğrenirsiniz. İçinizdeki zihinsel, duygusal, spiritüel ve iletişimsel tüm unsurlar uyum içinde birleşirler. Kendinizle ve dünyayla barış içinde olursunuz.

Hayatınızı keşfetme sürecinde yaşamın anlamını, her zaman var olan günlük, sıradan cesaret gösterilerinde, arayarak başlamak yardımcı olabilir. Hayatın geçmişte ve gelecekte değil bugün ve burada yaşandığını fark etmek çok önemlidir. Geçmişten geleceğe zaman içinde atlamayı bırakıp, bugüne odaklanmak cesaret ister. Ayrıca zamanın yeri doldurulabilir ama paranın yeri doldurulamaz kavramını terk edip, tam aksini benimseyerek yaşamak batı kültürünün tüm öğrettiklerine karşı çıktığı için cesaret ister.

Yaşamın anlamı paradoks, uygulama (pratik) ve mizah kavramları özümsenerek bulunur. Hayat her düzeyde bir paradokstur. Bu kavram bir sonraki soruda açıklanmaktadır. Uygulamayı anlamanın en iyi yolu tiyatro ile ilgili bir benzetmedir: Hayat daha sonra olacaklar için bir provadır ve prova, öğrenmek için hata yapmaya izin veren bir süreçtir. Şanslıysanız ve iyi yönlendirilirseniz, öğrenirken yüreklendirilirsiniz. Ama tiyatronun aksine hayatta son gösterinin ne zaman olacağını bilemeyiz. Prova süreci gösterinin kendisidir. Yaşamak pratik yapmaktır. Üçüncü kavram olan mizah, yaşam ve ölüm, akıllılık ve delilik, iyilik ve kötülük gibi çelişkilerle birarada yaşamamız için bir köprü oluşturur. Mizahı kullanarak, kendimize gülerek ve çevremizle birlikte gülerek hayatın aslında o kadar ciddi, önemli ve dayanılmaz olmadığını öğreniriz.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült