Duygusal Olarak Olgun İnsanlar Nasıl Tanımlanır?

Lindsay C. Gibson


Bir önceki bölümde, ebeveynleriniz ve başkalarıyla olan ilişkilerinizde gerçek benliğinize saygı duyarak, sınırlarınızı belirleyerek ve kendiniz için harekete geçerek duygusal özgürlüğünüzü nasıl geri alabileceğinizi anlatmıştık. Bu bölümde, duygusal yönden karşılıklı olarak tatmin edici bir ilişki kurabilmek için duygusal olarak yeterince olgunlaşan insanları nasıl tanımlayacağımızı öğreneceksiniz. Ayrıca, duygusal yalnızlığınızı geçmişte bırakabilmenize yardımcı olacak yöntemlerle etkileşime geçebilmeniz için ilişkilerinizle ilgili yeni tutumları nasıl benimseyeceğinizi açıklayacağım.

Maalesef, duygusal olarak olgunlaşmayan ebeveynlerin yetişkin çocukları, bir ilişkinin hayatlarını zenginleştireceği konusunda kuşkulu olabilirler. Onlar, tatmin edici bir ilişkinin gerçek olamayacak kadar iyi ve boş bir hayal olduğunu düşünme eğilimindedirler. Bu düşüncenin altında, genellikle diğer insanların gerçekte kim olduklarıyla ilgilenmeyeceklerinden korkmaları yatmaktadır. Bu olumsuz beklentiler, duygusal yalnızlığı ebedileştirir ama bir kez farkında vardığınızda onları değiştirebilirsiniz.

Eski Kalıpların Cazibesi

John Bowly’nin ne söylediğini (1979) hatırlayın: Bütün insanlar, samimiliğin güvenlik anlamına geldiğini ilkel içgüdüleriyle paylaşırlar. Bu nedenle eğer duygusal olarak olgunlaşmamış ebeveynlerle büyüdüyseniz, bilinçaltınızda benmerkezci ve sömürücü insanlara yakınlık hissedebilirsiniz. İstismara dayanan ilişkiler yaşayan birçok kadın danışanı, lisedeyken ‘hoş’ erkeklerin onlara çekici gelmediğini çok iyi hatırlamaktadır. Aslında, onlar anlayışlı erkekleri sıkıcı buluyorlardı çünkü ne yazık ki eğer bir erkeğin davranışı bencil ya da hükmedici değilse, cezbedici olmadığını düşünüyorlardı.

Bu kadınlar için, benmerkezci erkekler muhtemelen heyecan verici bir belirsizlik uyandırıyordu. Peki gerçekten bu bir heyecan mıydı yoksa onları kullanmak isteyen benmerkezci bir kişiye tepki olarak gösterilen çocukluk kaygısının titreşimi miydi? Jeffrey Young (Young ve Klosko, 1993) tarafından geliştirilen şema terapisinin bir öğretisi, en karizmatik bulduğumuz insanların eski, olumsuz aile kalıplarına geri dönmemizi tetiklediğidir. Young, bu tür anlık bir kimyanın bir tehlike işareti olabileceği konusunda uyarmaktadır ve çocukluktan gelen kişinin kendisini engelleyen rollerin yüzeyin altından yeniden harekete geçtiğini belirtmektedir.

Bu bölüm bu dinamikten vazgeçmenize yardımcı olacaktır. Anahtar nokta, sizi daha fazla duygusal yalnızlığa götürecek eski kalıpları tekrarlamak yerine, ilişki kurmak için duygusal yönden tatmin edici kişileri bulmak için yeni keşfedilmiş gözlemsel becerilerinizi kullanmaktır.

Duygusal Olarak Olgun İnsanları Tanımak

Takip eden kısımlarda size duygusal olarak daha olgun insanları tanımanıza yardımcı olacak yönergeler sunulacaktır. Eski, bilindik kalıpları bilinçsiz olarak takip etmek yerine, siz bilinçli bir şekilde aşağıda verilen olumlu özelliklere sahip kişilerle iletişim kurmayı seçebilirsiniz. İster buluşacağınız birini seçmek ister yeni bir arkadaş edinmek ya da bir iş görüşmesine gitmek için olsun bu bölümde verilen duygusal olgunlukla ilgili özellikleri, uzun vadeli bir ilişki kurma potansiyeline sahip kişileri ya da yüzyüze veya Online ilişkiye başlayıp başlamayacağınızı tanımlamak için kullanabilirsiniz. Hiç kimse mükemmel değildir ama beklentilerimiz bir ilişkiyi güçsüzleştirmek yerine zenginleştirmek için aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

Onlar Gerçekçi ve Güvenilirdir

Gerçekçi ve güvenilir olmak, sıradan gibi gelebilir ama hiçbir şey onların yerini alamaz. Bu ilk özellikleri bir evin fiziksel düzeni olarak düşünün. Eğer evin planı içinde yaşanamayacak kadar biçimsiz ise duvarları ne renge boyadığınızın hiçbir önemi kalmaz. İyi ilişkiler, iyi planlanmış bir ev gibi hissettirmelidir; içinde yaşaması o kadar kolay olmalı ki mimarisine ya da planına bakmaya gerek kalmamalıdır.

Gerçekle Savaşmak Yerine Onunla Birlikte Çalışırlar

Sevmedikleri şeyleri değiştirmeye çalışmalarına rağmen, duygusal olarak olgun insanlar gerçeği kendi koşulları içinde kabul ederler. Sorunları görürler ve düzeltmenin nasıl yapılmasıyla ilgili aşırı tepkiler vermek yerine sadece sorunları gidermeye çalışırlar. Eğer değişiklik mümkün değilse, yapabileceklerinin en iyisini yapmanın bir yolunu bulurlar.

Aynı Zamanda Hem Hissederler Hem Düşünürler

Düşünebilme becerisi, duygusal olarak olgun insanların üzgün bile olduklarında mantıklı olabilmelerini sağlamaktadır. Aynı anda hem hissedebildikleri hem de düşünebildikleri için bu tür insanlarla sorunları çözmek kolaydır. İstedikleri sonucu alamadıkları için başka bir perspektiften bakma becerilerini kaybetmezler. Ayrıca, bir sorunla ilgilenirken duygusal faktörleri akıllarında tutarlar.

Tutarlı Olmaları Onları Güvenilir Yapar

Duygusal olarak olgun insanlar bütün bir benlik bilincine sahip oldukları için, sizi beklenmedik tutarsızlıklarla şaşırtmazlar. Farklı durumlar söz konusu olduğunda da onlara aynı şekilde güvenebilirsiniz. Güçlü bir benlik bilincine sahiptirler ve iç tutarlılıkları onları güvenebileceğiniz kişiler haline getirir.

Her Şeyi Kişisel Algılamazlar

Duygusal olarak olgun insanlar kolayca utandırılamayacak kadar gerçekçidir ve hem kendilerine hem de zayıf yönlerine gülmeyi bilirler. Mükemmeliyetçi değildirler ve hem kendilerinin hem başkalarının hata yapabileceğini bilirler.

Olayları çok kişisel algılamak, narsisizmin ya da düşük benlik saygısının bir işareti olarak görülebilir. Her iki özellik de ilişkide problem yaratır çünkü insanları sürekli başkalarından teminat beklemek için yönlendirirler. Ayrıca, her şeyi çok kişisel algılayan kişiler genellikle değerlendirildiklerini ve bulunmadıkları yerlerde eleştirildiklerini, önemsenmediklerini düşünürler. Bu tür bir koruyuculuk, tıpkı bir kara delik gibi ilişkinin enerjisini tüketir.

Buna karşın, duygusal olarak olgun insanlar birçoğumuzun zaman zaman pot kırabileceğini bilir. Eğer yanlış konuştuğunuzu söylerseniz, onlara karşı duyduğunuz olası bilinçdışı negatif duyguyu ortaya çıkarmak için ısrar etmezler. Pot kırmayı, red olarak değil bir hata olarak görebilirler. Bir hata yaptığınız için sevilmediklerini hissetmeyecek kadar gerçekçidirler.

Onlar Saygılı ve Karşılıklılardır

Duygusal olarak olgun insanlar, diğer insanlara saygı ve adalete layık bireyler olarak davranırlar. Aşağıdaki özelliklerin hepsi, size nasıl davranacaklarını gösteren iş birlikçi yönlerini ortaya koymaktadır. Sadece kendi çıkarlarına odaklanmak yerine sizinle ilgilendiklerini hissedersiniz. Bu özellikleri bir evi oturabilir hale getiren ısıtma ve sıhhi tesisat gibi altyapı özellikleri olarak düşünebilirsiniz.

Onlar Sınırlarınıza Saygı Duyarlar

Duygusal olarak olgun insanlar, doğuştan naziktir çünkü sınırlara doğal olarak saygı gösterirler. Onlar saldırı değil dostluk ve yakınlık ararlar. Duygusal olarak olgunlaşmamış insanlar için ise, biriyle yakınlaşmak o kişiyi çantada keklik olarak görmektir. Yakınlığın önemli olmadığını düşünürler.

Duygusal olarak olgun insanlar, sizin bireyselliğinize saygı gösterirler. Eğer onları severseniz, onlardan yaptıklarının karşılığını isteyeceğinizi asla düşünmezler. Aksine, onlar ilişkide sizin duygularınızı ve sınırlarınızı hesaba katarlar. Bu size çok fazla iş gibi görünebilir ama aslında değildir çünkü duygusal olarak olgun insanlar otomatik olarak başkalarının duygularına uyum sağlarlar. Gerçek empati, insanların alışkanlıklarını göz önünde tutmaktır.

İlişkilerde sınırları bilmenin ve nezaket göstermenin önemli bir göstergesi, arkadaşlara ya da partnerlere ne düşüneceklerini ya da hissedeceklerini söylememektir. Bir diğeri ise, insanların kendi motivasyonlarıyla ilgili son sözü söyleme haklarına saygı duymaktır. Kontrol ve bağımlılığı arayan duygusal olarak olgun olmayan insanlar ise, gerçekten ne kastettiğinizi ya da düşüncelerinizi nasıl değiştireceğinizi söyleyerek sizi kendi çıkarları için ‘psikanalize’ tabi tutabilirler. Bu, sınırlarınıza saygı duymadıklarının bir işaretidir. Duygusal olarak olgun insanlar, yaptıklarınız hakkında size nasıl hissettiklerini söyleyebilir ama sizi sizden daha iyi tanıdıkları izlenimi vermezler.

Duygusal olarak olgun olmayan ebeveynler tarafından çocukluk çağında ihmal edilmişseniz, diğer insanların yaptığı istenmedik analizlerle ve tavsiyelerle baş başa kalmaya istekli olabilirsiniz. Bu durum, başkalarının kendisini düşündüğünü gösteren kişisel geri bildirime aç olan kişiler arasında yaygındır. Ancak bu tür ‘tavsiye’ ilgiyi beslemez, aksine kontrol edilme isteği tarafından motive edilir.

Tyrone’nın Hikayesi

Tyrone’nın kız arkadaşı Sylvie, Tyrone a rahatsız olacağı sorumluluklar veriyordu ve bu durum gittikçe kötüye gidiyordu. Örneğin; Tyrone ilişkinin hızını biraz yavaşlatmak istediğinde Sylvie bunu ‘bağlılık korkusu olarak adlandırıyordu. Tyrone a kendisini o anda olduğu gibi görmesine izin vermediğini ve onu geçmiş davranışlarının ışığında gözlemlendiğini söylüyordu.

Tyrone ilişki içinde gittikçe daha mutsuz olurken, Sylvie onu mutluymuş gibi davranmaya teşvik ediyordu. Ona daima daha fazla gülümsemesini söylüyordu çünkü onun gülümsemesini özlüyordu. Ancak Tyrone’nın da özlediği bir şey vardı: Onun düşüncelerini kabul edebilecek kadar anlayışlı ve kendi davranışının sorunun bir parçası olabileceği ihtimalini düşünebilecek bir partner...

Onlar Karşılık Verir

Adalet ve karşılıklılık, iyi bir ilişkinin kalbinde yer alır. Duygusal olarak olgun insanlar hem insanların iyi niyetini kötüye kullanmayı sevmez hem de kendilerini kullandırmayı sevmezler. Yardım etmeyi severler ve zaman konusunda cömert davranırlar ama ihtiyaç duyduklarında yardım istemeyi de bilirler. Aldıklarından daha fazlasını vermeye istekli olurlar ama dengesizliğin süresiz olarak devam etmesine izin vermezler.

Eğer duygusal olarak olgun olmayan ebeveynlerle büyüdüyseniz ya çok fazla ya da gereğinden az vermeyi öğrendiğiniz için karşılıklı duygu alışverişinde zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ebeveynlerinizin bencil istekleri, adalet konusundaki doğal içgüdülerinizi bozmuş olabilir. Eğer bir içselleştiriciyseniz, sevilen ve beğenilen kişi olmak için aldığınızdan daha fazlasını vermeniz gerektiğini aksi takdirde kimsenin gözünde değerli olmayacağınızı öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer dışsallaştırıcı iseniz, başkaları sizi ilk sıraya koyduklarını ve sizin için kendilerini aşırı derecede yorduklarını kanıtlamazsa sizi sevmediklerine dair yanlış bir inanç geliştirmiş olabilirsiniz.

Dan’ın Hikayesi

Dan, cömertliğini kullanan ve karşılık vermeyi pek bilmeyen bencil eşinden ayrıldıktan sonra terapiye gelmişti. Terapideyken, karısının alıcı olmasından dolayı adalet ilkelerini ihmal ederek çok fazla fedakar davrandığını fark etti. Dan aşırı derecede cömert davranmayarak kendisiyle daha fazla ilgilenmeye başladığında, karşılılıklığa önem veren kadınlarla ilgilenmeye başladığını fark etti.

Yine de bu yeni ilişki biçimi karşısında kendini başlangıçta garip hissetti. Örneğin; yeni kız arkadaşıyla yediği pahalı akşam yemeğini ödedikten sonra Dan, kız arkadaşına gidecekleri konserin biletini alacağını söylediğinde çok şaşırdı. Kız arkadaşı; “Sen bana çok güzel bir akşam yaşattın ve ben de senin eğleneceğin bir şey yapmak istiyorum. ” dedi. Dan onun bu cömertliği ve karşılık verme isteği karşısında hayrete düştü ve bu davranışın duygusal olgunlaşmanın bir işareti olduğunu fark edebildi.

Onlar Esnektir ve Uzlaşmayı Sever

Duygusal olarak olgun insanlar genellikle esneklerdir, ayrıca adil ve nesnel olmaya çalışırlar. Dikkat etmeniz gereken önemli özellik, eğer planlarınızı değiştirmek zorunda kalırsanız başkalarının nasıl karşılık vereceğine dikkat etmektir. Kişisel reddetme ile beklenmedik şeyleri birbirinden ayırt edebiliyorlar mı? Hayal kırıklığına uğradıklarını aleyhinize kullanmadan size bildirebiliyorlar mı? Elinizde olmayan sebeplerden ötürü duygusal olarak olgun olan insanları hayal kırıklığına uğrattığınızda, özellikle de anlayışlı biriyseniz ve onların hayal kırıklığını gidermek adına uzlaşmaya çalışıyorsanız sizin suçsuz olduğunuza inanırlar.

Duygusal olarak olgun insanlar, değişikliklerin ve hayal kırıklıklarının yaşamın bir parçası olduğunu kabul ederler. Hayal kırıklığına uğradıklarında duygularını kabul ederler ve memnun olmak için yeni yollar bulmaya çalışırlar. iş birliği içinde çalışırlar ve başkalarının fikirlerine açıktırlar.

Duygusal olarak olgun bir insanla uzlaşmaya çalıştığınızda, bir şeylerden vazgeçtiğinizi düşünmezsiniz aksine her ikiniz de memnun olursunuz. İş birlikçi, olgun insanların ne pahasına olursa olsun kazanmak gibi bir gündemleri olmadığı için, sizden istifade ettiklerini düşünmezsiniz. Uzlaşma, karşılıklı memnun olmak demek değildir. Uzlaşma, isteklerin karşılıklı dengelenmesidir. İyi bir uzlaşmada, her iki insan da istedikleri şeyi yeterince elde ettiğini düşünür. Buna karşın, duygusal olarak olgun olmayan insanlar kendi çıkarları doğrultusunda başkalarının ödün vermesi için baskıda bulunurlar ve genellikle adaletin sağlanmadığı bir çözüm için ısrar ederler.

Mutsuz ilişki yaşayan insanlar genellikle “İlişkiler uzlaşmayla ilgilidir, değil mi?” tarzında cümleler kurar. Ancak onların yüz ifadelerine baktığımızda, uzlaşmadan bahsetmediklerini anlayabiliriz. Onlar diğer kişinin istediklerini yapmanın verdiği baskıdan bahsederler. Gerçek uzlaşma farklı hissettirir. İstediğinizi elde edemeseniz bile ihtiyaçlarınızın göz önüne alındığını bilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın, duygusal olarak olgun insanlarla konuştuğunuzda uzlaşma can sıkıcı değil eğlenceli olabilir. Onlar o kadar özenli ve ilgili olurlar ki onlarla çözüm bulmaya çalışmak zevk verir. Onlar sizin nasıl hissettiğinizle ilgilenir ve memnun olmanıza çok önem verirler. Empati kurdukları için, sonuçtan mutlu olmadığınızda kendilerini rahat hissetmezler. Onlar sizin de kendinizi iyi hissetmenizi isterler. Böyle bir düşünceyle muamele görmek, uzlaşmayı mükemmel bir tecrübeye dönüştürür.

Onlar İyi Huyludur

Bir ilişkide kızgınlık ne kadar erken yaşanırsa, etkileri o kadar kötü olur. Çoğu insan ilişkinin başında en iyi şekilde davranır bu nedenle erkenden kızgın davranan kişilere karşı tetikte olmak gerekir. Bu durum, saygısızlığın yanı sıra kırılganlık ve haklı olma hissi verir. Çabuk sinirlenen ve hayatın isteklerine göre akmasını bekleyen insanlar, iş birliği yapmaz. Eğer birinin öfkesini yatıştırmak için refleksif olarak bir şeyler yapmak isterseniz dikkatli olun.

İnsanların öfkelerini yaşama ve ifade etme şekli arasında muazzam farklılıklar vardır. Daha olgun insanlar, süregiden öfke durumunu rahatsız edici bulurlar bu nedenle, bu hissin çabucak geçmesi için bir yol bulmaya çalışırlar. Diğer yandan daha az olgun insanlar ise, öfkelerini besleyebilirler ve gerçeğin onlara uyum sağlaması gerekiyormuş gibi davranabilirler, ikinci gruptaki kişilerin, hak kazanma duyguları nedeniyle sizi öfkelerinin merkezine koyabileceklerini unutmayın.

Sevgiyi geri çekerek öfkelerini gösteren insanlar özellikle tehlikelidir. Böyle bir davranışın sonucunda, hiçbir şey çözülmez ve diğer kişi cezalandırıldığını hisseder. Buna karşın, duygusal olarak olgun insanlar size neyin yanlış olduğunu söyler ve bir şeyleri farklı yapmanızı isterler. Uzun süre surat asmazlar ve küs durmazlar. Sonuç olarak, sessizce beklemek yerine anlaşmazlığa son vermek için inisiyatif kullanırlar.

Bununla beraber, insanlar duygusal olgunluk düzeylerine bakılmaksızın onları sinirlendiren şeyler hakkında konuşmadan önce sakinleşmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Her iki taraf da sinirliyken konunun üstüne gitmek iyi bir fikir değildir. Biraz ara vermek çoğu zaman daha çok işe yarar ve insanların sonradan pişman olacakları sözleri söylememelerine yardımcı olur. Ayrıca, insanlar bazen duygularıyla baş etmek için ilk olarak yalnız kalmaya ihtiyaç duyarlar.

Onlar Etkilenmeye Açıktır

Duygusal olarak olgun insanlar, özgüven konusunda kendilerine güvenirler. Diğer insanlar bazı şeyleri farklı gördüğünde, kendilerini tehdit altında hissetmezler ve eğer bilmedikleri bir şey varsa zayıf görünmekten korkmazlar. Bu nedenle, onlarla bir şey paylaşmak istediğinizde, sizi dinlerler ve söylediklerinizi düşünürler. Size katılmayabilirler ama doğal meraklarından dolayı sizin bakış açınızı anlamaya çalışırlar. İlişki ve evliliğin istikrarı konusunda ünlü araştırmaları olan John Gottman, bu özelliği başkalarından etkilenme isteği olarak tanımlamaktadır ve sürdürülebilir, mutlu bir ilişkinin yedi ilkesi arasında saymaktadır. (1999)

Erkekler kendilerini güvence altına alacak ve gereksiz etkiye direnecek şekilde sosyalleştikleri için ortak bir girişimi reddetme eğilimi gösterirler. Bu kültürel eğilim çok ileri gittiğinde, yakın ilişkilerde karşılıklı bir uyum yakalanabilir. Bununla birlikte, bu konuda cinsiyet ayrımı yoktur. Birçok kadın da herhangi birinden etkilenmeyi reddedebilir ve erkekler gibi katı olabilir. Cinsiyet ne olursa olsun, bir başkasının bakış açısını hesaba katmak istememek, duygusal açıdan olgunlaşmamaya ve zor bir sürece işaret eder.

Onlar Dürüsttür

Gerçeği söylemek, güvenin temelidir, kişinin bütünlüğünü gösteren bir işarettir ve aynı zamanda bir başkasının hayatına saygı göstermektir. Duygusal olarak olgun insanlar eğer yalan söylerlerse ya da yanlış bir izlenim verirlerse sizin neden üzüldüğünüzü anlarlar.

Gerçeği söylemek, zaman zaman birçok sebepten dolayı hepimiz için zor olabilir. Örneğin; kızgın ya da eleştiren biriyle iletişim kurmamız gerektiğinde, kendimizi korumak için yalan söyleme eğiliminde olabiliriz. Ancak dürüstlük söz konusu olduğunda duygusal açıdan olgun bir insana dürüst ve açık sözlü olma konusunda güvenebilirsiniz.

Onlar Özür Diler ve Telafi Ederler

Duygusal olarak olgun insanlar, kendi davranışlarından sorumlu olurlar ve gerektiğinde özür dilemeyi bilirler. Bu tür saygı ve karşılıklı iletişim durumu, sarsılan güveni, incinen duyguları onarır ve iyi bir ilişkinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Duygusal olarak olgun olmayan insanlar birçok kez özür dilemelerine rağmen, onların bu davranışı iki yüzlülükten başka bir şey değildir. Gerçek bir değişimi hedeflemeden insanların kızgınlıklarını yatıştırmaya çalışırlar. (Cloud ve Townsend, 1995) Aslında yürekten özür dilemezler ve genellikle ilişkiyi düzeltmek yerine kendilerini kurtarmayı isterler. Diğer yandan samimi olan insanlar ise, sadece özür dilemezler aynı zamanda farklı bir şey yapmak istediklerini net bir şekilde gösterirler.

İnsanlara incindiğinizi ya da hayal kırıklığına uğradığınızı söylediğinizde, onların verdiği yanıtları gözlemleyin. Kendilerini müdafaa mı ediyorlar yoksa değişmeye mi çalışıyorlar? Sadece sizi yatıştırmak için mi özür diliyorlar yoksa gerçekten ne hissettiğinizi önemsiyorlar ve anlıyorlar mı?

Crystal’in Hikayesi

Crystal, kocası Marcos’un bir ilişki yaşadığını eposta aracılığıyla öğrendi. Marcos, affetmesi için kendisine yalvarmıştı ama bu gerçeği bilmek ilişkilerini bitirme noktasını getirmişti. Geçici bir ayrılıktan sonra, Crystal ilişkileri üzerine düşünmeye istekli olduğuna karar verdi ve koşullarından biri olanlar hakkında konuşmaktı. Crystal olanları anlamak istiyordu ve daha fazla detaya ihtiyacı vardı. Marcos, onun bu isteğini anlayamıyordu ve ona; “Üzgün olduğumu söyledim. Başka ne istiyorsun? Neden sürekli konuyu açıyorsun? Benden ne yapmamı istiyorsun?” dedi.

Cevap, basitti. Crystal, Marcos’tan içindekileri anlatmasını ve neden başka bir ilişkisi olduğunu öğrenmek istiyordu aynı zamanda ihanete uğradığı için kendisini nasıl hissettiğini bilmesini istiyordu. Aynı zamanda Marcos’un kendisini susturmasına değil duymasına ihtiyacı vardı. İhanete uğrayan kişiler genellikle tüm gerçekleri öğrenerek tükenirler. Bu, dehşet verici bir meraktır ama sorularına cevap almak acılarını gidermelerine yardımcı olabilir. Bu nedenle Crystal için sadece özür dilemek yeterli değildi; olanları anlamak istiyordu ve bu nedenle, Marcos’un soruları cevaplamak için hazır bulunması gerekiyordu.

Onlar Duyarlıdır

Yukarıda özetlenen temel özelliklerin hepsi zihninize bir kere yerleştiğinde, ilişkileri daha sıcak ve eğlenceli hale getiren insanlarla birlikte olmak isteyeceksiniz. Boya ve eşyalar nasıl bir evi ev yapıyorsa, aşağıdaki özelliklerin de tamamen tatmin edici bir ilişki yaşamak için gerekli olduğunu düşünün.

Onların Empati Kurması Sizi Güvende Hissettirir

Empati, insanları ilişkilerinde güvende hissettiren şeydir. Özfarkındalıkla birlikte empati, duygusal zekanın ruhunu oluşturur (Goleman, 1995) ve hem insanları olumlu sosyal davranışlara yönlendirir hem de başkalarıyla olan ilişkilerde adaleti sağlar. Buna karşın, empati kuramayan insanlar duygularınızı görmezden gelir ve deneyimlerinizi hayallerinde canlandırmazlar ya da onlara karşı duyarlı olmazlar. Bunun farkında olmak önemlidir çünkü sizin duygularınıza karşılık vermeyen bir kişi herhangi bir anlaşmazlık söz konusu olduğunda duygusal yönden güven vermez.

Ellen’ın Hikayesi

Ellenin erkek arkadaşı, empati becerisinden fazlasıyla yoksundu. Ellen ona gününü anlatmak istediğinde, hikayesini kendi gündemini anlatmaya başlamak için bir sıçrama tahtası olarak kullanmak için dinlerdi. Sonunda Ellen sinirlenip onu dinlemesini ve biraz daha empati kurmasını istediğinde, erkek arkadaşı onun kötü bir insan olduğunu söylediğini düşünürdü.

Buna karşılık, o da Ellena mükemmel biri olmadığını söyleyerek ateş açardı. Erkek arkadaşı, onun duygusal ihtiyaçlarına karşılık veremiyordu çünkü onun isteklerini kendisini korumak zorunda olduğu bir eleştiri olarak görüyordu.

Fark Edildiğinizi ve Anlaşıldığınızı Size Hissettirirler

İçsel deneyimlerinizle ilgilenen birisiyle konuşmak ne büyük bir hediye! Böyle kişilerle konuştuğunuzda bazı duyguları hissettiğiniz için kendinizi garip hissetmek yerine, anlaşıldığınızı hissedersiniz çünkü karşınızdaki kişi anlattıklarınızla duygusal düzeyde ilgilenir.

Duygusal olarak olgun insanlar sizi ilginç bulduklarında, hakkınızda daha fazlasını öğrenmek istediklerini gösterirler. Hikayenizi dinlemekten zevk alırlar ve bunu bilmenizi sağlarlar. Aynı zamanda, onlara söylediğiniz şeyleri hatırlarlar. Gelecekteki sohbetlerde bu bilgileri referans olarak kullanmaları muhtemeldir. Bireyselliğinizi severler ve onlardan farklı olan yönleriniz ilgilerini çeker. Bu durum, onlara ayna olmanızı beklemek yerine sizi gerçekten tanımaya istekli olduklarını yansıtır.

Duygusal yönden olgun insanlar, sizi olumlu bir şekilde görür ve zihin kütüphanelerini sizin en iyi özelliklerinizle doldurur. Böyle bir ilgi ve kabul etme ortamında, kendinizi tamamen olduğunuz gibi hissedersiniz, Genellikle kendinizi herkesten sakladığınız ve başka biriyle paylaşmayı düşünmediğiniz deneyimlerinizi anlatırken bulursunuz. Aynı zamanda, böyle insanlarla ne kadar çok şey paylaşırsanız, onların da sizinle o kadar şey paylaştıklarını fark edersiniz. İşte gerçek samimiyet böyle kurulur ve gelişir. Onlar size bir kez güvendikleri zaman, açık ve samimi bir iletişim kurarlar, iç dünyalarına girmenize izin verirler. Geçmişte duygusal olarak ihmal edilmiş olsanız bile, bu durum sizin için yeni ve heyecan verici bir tecrübe olabilir.

Ayrıca üzüldüğünüzü hissettiğinizde, duygusal olarak olgun insanların geriye çekilmediklerini fark edersiniz. Onlar, sizin duygularınızdan korkmazlar ve başka türlü düşünmeniz gerektiğini söylemezler. Sizin duygularınıza kucak açarlar ve onlara söylemek istediğiniz şeylerden bir şeyler öğrenmeyi severler. Siz de onlara bir şeyler anlatmak istersiniz. Sizi gerçekten dinleyen birini bulmak mükemmel bir şeydir.

Onlar Rahat Olmayı ve Rahat Ettirmeyi Severler Duygusal olarak olgun ve duyarlı insanlarda sorunsuz çalışan duygusal olarak ilgilenme içgüdüsü vardır. Onlar ilişki kurmayı severler. Stresli koşullar altında bile doğal olarak rahat olmayı ve rahat ettirmeyi severler. Onlar sempatiktir ve dostça bir desteğin ne kadar önemli olduğunu bilirler. Onlar Eylemlerini Yansıtırlar ve Değişmeye Çalışırlar Duygusal olarak olgun insanlar, kendilerini inceleme becerisine sahiplerdir. Psikolojik terimler kullanmayabilirler ama insanların birbirlerini duygusal olarak nasıl etkilediğini net bir şekilde anlarlar. Onlara sizi rahatsız eden davranışlarını söylerseniz, sizi ciddiye alırlar. Bu tür geri bildirimleri seve seve kabul ederler çünkü bu tür net bir iletişimin getirdiği duygusal yakınlıktan memnun olurlar. Bu, kendilerini tanımak ve öğrenmek arzularının yanı sıra diğer insanların algılarına ilgi ve merak duyduklarını gösterir.

Kişinin kendi kendini tanımasının bir sonucu olarak, harekete geçme arzusu da önemlidir. Doğru şeyleri söylemek ya da özür dilemek yeterli değildir. Sizi neyin rahatsız ettiğinden emin olursanız, sorunun farkında olursunuz ve değişim için bir girişimde bulunursunuz.

Jill’in Hikayesi

Jill, yıllarca eşinin onu ne kadar ihmal ettiğini anlaması için uğraştı ama empati kurması için gösterdiği her bir girişim, Jill’in asla memnun olmadığını iddia eden geri saldırıyla sonuçlandı. Zamanla, eşinin kendi davranışları üzerine düşünmeyi reddetmesi, Jill’in kendisiyle samimi iletişim kurma çabalarını bitirdi. Nihayetinde, Jill’in ne düşündüğüne ve hissettiğine önem veren başka bir erkek için kocasından ayrılması şaşırtıcı değildi. Jill herhangi bir şeyi gündeme getirdiğinde, yeni partneri davranışları üzerine düşünüyordu ve sonrasında farklı şeyler yapmak için çaba gösteriyordu.

Onlar Gülmeyi Severler ve Eğlenceli Olabilirler Mizah, hoş bir cevap verme biçimi ve aynı zamanda oldukça uyumlu bir savunma mekanizmasıdır. (Vaillant, 2000) Duygusal olarak olgun insanlar mizah anlayışına sahiptir ve stresi azaltmak için tasasız davranabilirler. Kahkaha, insanlar arasındaki eşitlikçi bir oyun biçimidir, kontrolü bırakma ve başkasının izinden gitme becerisini yansıtır.

Duygusal olarak olgun olmayan insanlar, bağları güçlendiren mizah konusunda zorluk yaşar. Başkaları eğlenmese bile mizahı onların üzerine yıkarlar. Ayrıca, başkaları üzerinden mizahın tadını çıkarmaya eğilimli olurlar böylece kendi benlik saygılarını güçlendirirler. Onlar, insanları kandıran ya da aptal veya beceriksiz duruma düşüren mizahın tadını çıkarırlar. Bu özellik, onların size nasıl davranacaklarına dair iyi bir göstergedir.

Mizahın en uç noktası, örneğin iğneleme gibi, ana yemek olarak değil bir baharat gibi sunulur. Aşırıya kaçılmazsa, ortama bir tutam keyif verici gerginlik katabilir ama aşırıya kaçılırsa kinizme yol açabilir. Kinizmin ve iğnelemenin aşırısı, ilişki kurmaktan korkan ve olumsuza odaklanarak duygusal olarak kendini korumaya çalışan kapalı bir kişinin belirtileri olabilir.

Onların Etrafında Olmak Keyif Verir

Çevrenizde olmaktan keyif almak, biraz anlatılamaz bir özelliktir ama ilişki memnuniyeti için çok önemlidir. Yukarıda anlatılan özellikler tekrar gözden geçirildiğinde, duygusal olarak olgun insanların etrafındaki insanlara keyif veren olumlu bir havaya sahip olduklarım görebilirsiniz. Elbette, her zaman mutlu olmazlar ama çoğu zaman iyi hissetmeyi başarabilirler ve hayattan zevk alırlar. Tatmin edici olmayan birçok ilişkiden sonra mutlu olabileceği partneri bulan bir kadın, aradığı kişinin o olduğunu bilir çünkü bu, markete gitmek bile olsa, onun var olduğu yerde zaman geçirmekten zevk almak demektir.

İnsanlarla Online Olarak Bir Araya Gelince Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu bölümde açıklanan özellikler, aynı zamanda online buluşmalar ve sosyal ağlar için de geçerlidir. Aslında, online ilişkiler duygusal olgunluğu tanımlamak için pratik yapma fırsatı sunar çünkü insanların profillerinden ve elektronik mesajlarından kendileri hakkında neler söylediklerini okuyabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Bazı insanlar başkalarına göre daha iyi yazar olmasına rağmen, tüm kişisel yazılar insanların nasıl düşündüğünü, nelere değer verdiğini, nelere en çok odaklandığım, kendi mizah anlayışlarından bahsetmeden ve diğerlerinin hislerine karşı duyarlılık göstermeden ortaya koyar. Ayrıca, insanların yazdıklarını okumak ve mesajlarının sizi nasıl hissettirdiğinin farkına varmak için size zaman verir. Telefon görüşmeleri ise, karşınızdaki kişinin yüz ifadelerini ve sözsüz tepkilerini gizli tutarken söylediklerini anlamak ve fark etmek için imkan sunar.

Böyle ortamlarda, insanların zamanlaması ve hızı karşısında nasıl hissettiğinizi kendinize sorun. Sınırlarınıza karşı saygılılar mı ve birbirinizi tanıma konusunda ne kadar hızlı ya da yavaş davranıyorlar? Anlık yakınlık için baskı hissediyor musunuz ya da cevap vermeleri rahatsız edecek kadar uzun zaman mı alıyor? Sizi tanımamalarına rağmen size çok fazla umut bağladıklarını mı düşünüyorsunuz? Ya da mesafeli mi davranıyorlar ve bu nedenle iletişime devam etmek için çabalamanız mı gerekiyor? Bir önceki epostanızda yazdıklarınızı kaynak olarak kullanıyorlar mı yoksa doğrudan kendi konularına mı giriş yapıyorlar? Sizi daha iyi tanımak veya belirli bir konudaki düşüncelerinizi öğrenmek için soru sorarak mı sohbete devam ediyorlar? Onlarla bir şeyi planlamak kolay oluyor mu yoksa uyum sağlamak konusunda sorun mu yaşıyorsunuz?

Bir profili, epostayı veya mesajı okuduktan sonra, izlenimlerinizi not almak için kendinize zaman ayırın. Böyle bir çalışma, içinizdeki sese odaklanmayı öğrenmenize yardımcı olur. Bunu yapmak daha kolay olacaktır çünkü yüz yüze etkileşimin verdiği sosyal baskıyı üzerinizde hissetmeyeceksiniz. Kişinin yazdıklarını okuduktan sonra kendinizi nasıl hissettiğinizi tanımlayın. Kendiniz olmaktan memnun musunuz yoksa neyi nasıl söyleyeceğinizi takip etmeniz gerektiğini mi hissediyorsunuz? Tepkilerinizi gözlemlemek, duygusal açıdan olgun insanları tanımlamak için çok önemli bir beceridir ve online iletişim bu açıdan size mükemmel bir uygulama imkanı sunabilir.

Egzersiz: Başkalarının Duygusal Olgunluğunu Değerlendirmek

Yukarıdaki tüm özellikleri, bir kişinin istediğiniz ilişki türünü size verip veremeyeceğini belirlemeniz için aşağıdaki listede özetledim. Gerçekçi ve Güvenilirlerdir

Savaşmak yerine gerçekle çalışırlar.

Aynı zamanda hem düşünürler hem hissederler.

Tutarlı olmaları onları güvenilir yapar.

Her şeyi kişisel algılamazlar.

Saygılı ve Karşılıklılardır

Sınırlarınıza saygı gösterirler.

Karşılık verirler.

Esnektirler ve uzlaşmaya varırlar.

Soğukkanlıdırlar.

Etkilenmeye açıktırlar.

Dürüsttürler.

Özür dilerler ve telafi ederler.

Duyarlıdırlar

Empati kurmaları sizi güvende hissettirir.

Sizi hissettiklerini ve anladıklarını size hissettirirler.

Rahat olmayı ve rahat ettirmeyi severler.

Eylemleri üzerine düşünürler ve değişmeye çalışırlar.

Gülmeyi severler ve eğlenceli olabilirler.

Bir kişi bu tür özelliklere ne kadar sahipse, ikinizin de tatmin edici ve gerçek bir bağ kurma olasılığı o kadar yüksektir.

Yeni İlişki Alışkanlıkları Geliştirme

Mademki duygusal olarak olgun insanları tanımlayabiliyorsunuz, artık ilişki yapbozunun tamamlanması gereken son bir parçası kaldı: Sizin kendi davranışlarınız. Bu son bölümde, ilişkilerinizi kendi açınızdan daha gerçekçi, daha karşılıklı hale getirecek bazı yeni yaklaşımlara kısa bir şekilde göz atacağız. İlişkinizin gelişmesine yardımcı olması için bu eylemler üzerine çalışabilirsiniz. Sonuçta, duygusal olarak olgunlaşacak şekilde kendinizi geliştirmek, istediğiniz ilişkilere yönelmenizde önemli katkılarda bulunur. Egzersiz: İlişkiye Dahil Olmanın Yeni Yollarım Keşfetmek Hadi üzerine çalışabileceğiniz duygusal bir olgunluk profili oluşturalım. Aşağıdaki listeler, duygusal olarak olgun insanların ilişkilerde nasıl etkileşim kurabileceği ve davranabileceğinin bir resmini sunmaktadır. Aşağıdaki yeni davranışlar, inançlar ve değerler listesini okuyun ve uygulamak için birkaç tanesini seçin. Her seferinde bir ya da iki tane seçin ve çalışırken kendinize karşı nazik olun. Bazıları diğerlerinden daha zor olabilir. Yardım İstemeye İstekli Olmak

• Ne zaman ihtiyacım olursa yardım isteyeceğim.

• Bir şeye ihtiyacım olduğunda, eğer isterlerse birçok insanın bana yardım etmekten memnun olacağını kendime hatırlatacağım.

• Ne istediğimi sormak, duygularımı ve isteklerimin nedenlerini ifade etmek için açık ve samimi bir iletişim kullanacağım.

• Çoğu kişinin istediğimde beni dinleyeceğine güveneceğim.

İnsanlar Beni Kabul Etse de Etmese de Kendim Olmak

• Düşüncelerimi kötü niyet taşımadan açık ve kibar bir şekilde dile getirdiğimde, insanların beni nasıl algılayacağını kontrol etmeye çalışmayacağım.

• Sahip olduğum enerjiden daha fazlasını vermeyeceğim.

• Başkalarını memnun etmeye çalışmak yerine, onlara nasıl hissettiğimi göstermeye çalışacağım.

• Daha sonra güceneceğimi düşündüğüm şeyleri yapmak için gönüllü olmayacağım.

• Eğer birisi rahatsız olacağım bir şey söylerse, alternatif bir bakış açısı sunacağım. Karşımdaki kişinin düşüncesini değiştirmeye çalışmayacağım; sadece cümlelerin belirsiz olmasına izin vermeyeceğim.

Duygusal Bağın Sürdürülmesi ve Takdir Edilmesi

• Önemsediğim özel insanlarla iletişimde olmaya ve onların aramalarına ve elektronik iletilerine cevap vermeye özen göstereceğim.

• Kendimi arkadaşlarıma yardım etmeyi ve onlardan yardım almayı hak eden güçlü bir kişi olarak düşüneceğim.

• İnsanlar ‘doğruyu’ söylemediklerinde bile, bana yardım etmeye çalışıp çalışmadıklarına odaklanacağım. Eğer onların amacı beni duygusal açıdan beslemek ise, onlara duyduğum minneti dile getireceğim.

• Birinden rahatsız olduğumda, ilişkimizi düzeltebilmek için ne söylemek istediğimi düşüneceğim. Öfkemin dinmesi için bekleyeceğim ve sonrasında karşımdaki kişiye duygularımı dinlemeyi isteyip istemeyeceğini soracağım.

Kendim İçin Makul Beklentilere Sahip Olmak

• Mükemmel olmanın her zaman gerekli olmadığım aklımda tutacağım. İşlerin mükemmel olmasını saplantı haline getirmek yerine işlerin bitmesine odaklanacağım.

• Yorulduğumda, dinleneceğim ve farklı bir şeyler yapacağım. Fiziksel enerji düzeyim, çok fazla çalıştığımı bana haber verecek. Bir kaza veya hastalığın beni durdurmasını beklemeyeceğim.

• Bir hata yaptığımda, insan olduğumuzu hatırlayacağım. Her şeyi önceden öngörmeye çalışsam bile, beklemediğim sonuçlarla karşılaşabilirim.

• Herkesin kendi duygularından sorumlu olduğunu ve net bir şekilde kendi ihtiyaçlarını ifade edeceğini aklımda tutacağım. Toplumsal nezaketin ötesinde, başkalarının ne istediğini tahmin etmek benim görevim değil.

• Açık Bir Şekilde İletişim Kurmak ve İstediğim Sonuçlara Ulaşmak İçin Harekete Geçmek

• Onlara söylemediğim sürece insanların ihtiyaçlarımı bilmelerini beklemeyeceğim. Kendimi önemsemek, onların ne hissettiğimi otomatik olarak bilecekleri anlamına gelmez.

• Eğer yakınımdaki insanlar beni üzerse, acımı altta yatan ihtiyacımı belirlemek için kullanacağım. Sonrasında, bana ihtiyacımı nasıl verebilecekleri konusunda rehberlik sağlamak için açık ve samimi bir iletişim kuracağım.

• Duygularım incindiğinde, ilk önce tepkimi anlamaya çalışacağım. Geçmişten gelip duygularımı tetikleyen bir şey var mıydı yoksa o kişi bana gerçekten duyarsız mı davrandı? Eğer duyarsız davrandıysa, ondan beni dinlemesini isteyeceğim.

• Başkalarına karşı düşünceli olacağım ve karşılığında onlar düşünceli olmazsa onlardan daha anlayışlı olmalarını isteyeceğim ve akışına bırakacağım.

• Net bir cevap alana kadar istediğim şeyi sormaya devam edeceğim.

• Etkileşim kurmaktan yorulduğumda, başka bir zaman iletişim kurmaya devam edip edemeyeceğimizi sorarak düşüncelerimi kibar bir şekilde dile getireceğim. O anda enerjimin tükendiğini samimi bir şekilde açıklayacağım.

Eğer bu ifadelerin birçoğu sizin için doğruysa, ne kadar çok enerji ve hafiflik hissedeceğinizi fark ediyor musunuz? İlişkilerinizde, kendinize kibar davranarak ve başkaları tarafından duyulmayı bekleyerek aktif olabilir ve kendinizi ifade edebilirsiniz. Kendinizi duygusal yalnızlıktan kurtarabilirsiniz. Bu değerleri ve iletişim yollarını çocukken öğrenmemiş olsanız bile, şu anda geliştirebilirsiniz. Duygusal olarak olgun olmayan ebeveynlere sahip olmak, kendinizi kabul etmeyi, ifade etmeyi ve gerçek, samimi bir ilişki kurma umudunuzu zayıflatmış olabilir ama şu anda bir yetişkin olarak sizi geçmişte tutan hiçbir şey yok.

Özet

Bu yazı, duygusal olarak olgun insanları daha kolay tanıyabilmeniz için onların ortak özelliklerini ana hatlarıyla belirledi. Aynı zamanda, başkalarıyla daha tatmin edici ve destekleyici ilişkiler kurmanıza yardımcı olacak yeni ilişki yollarını özetlendi. Duygusal yakınlığın gerçekte nasıl olduğunu öğrendiğinize göre, size biraz ilgi gösteren ve minimum düzeyde açık olan kişinin cazibesine kapılmayacaksınız. İstediğiniz şeyi bulmaya çalışabilirsiniz ve bulana kadar diğer insanları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bir bağ kurmak için duygusal güçlü yanlarınızı ve kapasitesinizi kullandığınızda, daha mutlu bir ilişkinin anahtarının en başından beri içinizde var olduğunu keşfedeceksiniz.

 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült