Hikaye

 

 

İki Yüzlü Ermiş

Hint Öyküsü 


Çeviren: Korhan Kaya

Hint Masalları / Okyanus Yayınları - 1995


Ganj nehri kıyısında Mahandika adında bir kent vardır. Bu kentteki tapınakta günlerini oruç tutarak ve sadaka dilinerek geçiren bir ermiş ve müritleri yaşamaktadır.

Söz orucu tuttuğu günlerden bir gün ermiş dilenmek için bir tüccarın evine gelir. Evde kendisine vermek için elinde sadakalarla gelen tüccarın olağanüstü güzel kızını görür. Kızın güzelliği karşısında çarpılan ermiş "ah, oh, off aman" diye inler. Tüccar bunu işitir. Verilen sadakaları alan ermiş tapınağa dönmek için evden çıkar. Tüccar hemen peşinden çıkar ve hayretler içinde ona:

Bugün neden söz orucunuzu bozarak konuştunuz? diye sorar.

Bunun üzerine ermiş:

Kızınızda birtakım uğursuz, kötü belirtiler gördüm. O evlendiği zaman siz, karınız ve oğullarınız hep birlikte mahvolacaksınız. Onun için onu görünce üzüldüm, çünkü sen benim koyu bir müridimsin, bunun için sessizliğimi bozdum. Şimdi sen gece olunca kızını, üzerinde ışık yanan bir sepet içine koy ve onu Ganj nehrine bırak.

Tüccar ermişin söylediği kötü gelecekten korkar ve kendisine söylenenleri gece olunca aynen yapar. Biliniz ki korkak kişi asla derin düşünmez. O sırada ermiş müridlerine

"Ganj nehrine gidin, orada tepesinde ışıkla yüzen bir sepet görürseniz onu gizlice alıp buraya getirin sepetin içinden bazı sesle duysanız bile sakın açmayın" der.

Müridler "peki efendim" diyerek giderler. Ancak, tesadüf bu ya, onlar Ganj nehrine varmadan önce, oraya yıkanmak amacıyla bir prens gelir. Prens tüccarın bıraktığı ışıklı sepeti görerek hizmetçilerine onu getirmelerini emreder. Sepet gelince meraktan hemen içini açar. Büyüleyici güzellikteki kızı görünce ona aşık olur ve hemen orada onunla evlenir. Sonra sepetin içine vahşi bir maymun koyarak ve lambayı da sepetin tepesine yerleştirerek, onu eski haline getirip yeniden Ganj nehrine bırakır.

Prens, rüyalarının prensiyle oradan ayrıldığında ermişin müridleri gelirler, sepeti alarak efendilerine götürürler. iki yüzlü ermiş çok memnun bir biçimde onlara

"Bunu yukarı götüreceğim ve büyüleri tek başıma yapacağım, bu gece sessiz olmalısınız." der.

Daha sonra ermiş, sepeti alarak yukarıdaki odasına taşır. Tüccarın kızını kucaklamak arzusuyla sepeti açar. Sepetin içinden, ahlaksız davranışının beden bulmuş hali gibi korkunç görünüşlü bir maymun fırlar ve ermişin yüzüne sıçrar. Maymun öfke ile kötü kalpli sahtekar ermişin burnunu parçalar, pençeleriyle kulaklarını yırtar. Sanki maharetli bir cellat gibidir. Ermiş paldır küldür aşağı yuvarlanır. Onu bu halde gören müridleri gülmemek için kendilerini zor zaptederler. Ertesi sabah herkes olayı öğrenir ve gülmekten katılırlar. Tüccar ve kızı ise çok mutludurlar, çünkü kız iyi eş bulmuştur.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült