Hikaye

 

 

Gizli İlişki Yaşamanın Yolları

Michael Hemmingson


Kurallar

Öbür kadınla görüşmek için dışarı çıkmadan önce, en azından bir ya da belki iki saat karının uykuya dalmasını bekle. Karın genelde gece saat on, on bir gibi kendini yatağa atıyor; erken kalkıp ofise gitmesi gerekiyor. Yıllar önce senin gece alışkanlıklarına uyum sağladı; sen geceleri bilgisayar başında çalışmayı seviyorsun, çeşitli “kurum isimleri” altındaki kitap tüccarları için piyasa romanları (western, aksiyon-macera) yazıyorsun. Karın, deyim yerindeyse, ölü gibi uyuduğu için, birkaç saatliğine evden sıvışıp sabah iki üç gibi geri dönmek kolay oluyor. Gittiğini ruhu bile duymuyor.

Karının iyice daldığından emin olduğun zaman, öbür kadını cep telefonundan ara. Öbür kadının kocası doktor, bu yüzden geceleri sık sık evde olmuyor ve haliyle o evlilik de zor yürüyor. Kadın, kocasını terk edeceğini söyleyip duruyor. Aramanı sabırsızlıkla bekliyor. “Tanrım, seni görmeye çok ihtiyacım var,” diyor.

Kadının ne kadar zamanı olduğuna bağlı olarak, iki şekilde buluşabiliyorsunuz: (1) Arabasıyla gelip bir sokak öteye park edecek, sen de yürüyerek onun arabasına gideceksin ve ikiniz, tehlikeli bir gece vakti gizlice seks yapan iki çocuk gibi arka koltukta çabucak işinizi halledeceksiniz; ya da (2) çevre yolu kavşağından üç sokak ötedeki ucuz bir motele yürüyecek, onu cebinden arayıp oda numarasını bildirecek ve harika birkaç saat geçireceksin. Her iki şekilde de, eve döndüğünde, karın kıpırdamamıştır bile, biraz çalışır, sabah dört-beş gibi yatarsın; karın duş alıp giyinmek ve ofise gitmek üzere sabah 7.30’da kalktığında sen ölü gibi uyuyor olacaksın.

Bu altı ay kadar böyle devam eder; hiçbir seferinde yakalanmazsın, ama her zaman bu olasılık, bu heyecan vardır. Bir anda her şeyini kaybedebilirsin. Karın bir öğrenecek olursa, seni anında sepetler.

Öbür kadın, doktor kocasının öğrenip öğrenmemesini gerçekten umursamıyordur.

“Artık aşık değilim, ne fark eder,” der.

“İncinir.”

“Sanmıyorum. Belki de ona söylemeliyim.”

“Hayır,” dersin. “Söyleme.”

“Haklısın,” der. “Boşanma vakti geldiği zaman biraz para koparmak isterim.”

Seni Bir Daha Asla Görmek İstemiyorum

Öteki kadın en sonunda doktoru terk eder ve senin evinden beş sokak ötede kiralık bir daire tutar. Bu durum işleri bir süreliğine kolaylaştırır, ama bir ay sonra, sana geceyi orada geçirmeni istediğini bildirir. “Uyandığımda yanımda olmanı istiyorum,” der. Bu kesinlikle mümkün değildir. Karın işe gittikten sonra kalkıp öbür kadının dairesine geri dönmeye çalışırsın, ama bu kesinlikle çok yorucudur. Öbür kadın, kendisiyle seks yaptığın geceler karınla da seks yaptığından endişelenir. “Bu delilik,” dersin, gerçi bu günahı birkaç kez işlemişsindir, çünkü haydi yüzleşelim, kötü bir adamsındır.

Bir gece, öbür kadın, sen onu hiç öyle düşünmemiş olsan da metres olmaktan hoşlanmadığını ifade eder ve “Beni seviyor musun?” diye sorar.

“Ben karımı seviyorum, iki kişiyi birden sevemem

“Defol!” der. “Seni bir daha asla görmek istemiyorum.”

Yağmur yağıyordun Kendini berbat hissediyorsundur. Onu seviyorsundur, bu yüzden ankesörlü bir telefondan ararsın, üstünden sular damlarken öbür kadına, korktuğunu, çünkü iki kadını da eşit tutkuyla sevdiğini ve böyle bir durumda gerçek bir gelecek olamayacağını söylemeye hazırlanırsın, ama öbür kadın çirkin yüzünü göstermen için sana şans vermez. “Geri dön. Beni sevmiyor oluşun umurumda değil, ben seni seviyorum, sana ihtiyacım var, bu tamamen seksle ilgili, tamam mı? Seks güzel, bu yüzden geri dön ve beni becer, tamam mı?” der.

Öbür Kadının Kokusu

Zamanı gelince yakalanırsın; uzunca bir süre ilişkisi olan herkes eninde sonunda yakalanır. Bir gece sabah üçte eve dönersin ve karın uyanıktır, elinde bir içkiyle kanepede oturmaktadır.

“Ah,” dersin.

“Neredeydin?” der.

“Ben...yürüyüşe çıktım,” dersin. “Kafamı toplamaya ihtiyacım vardı.”

“Saat on birden beri yoksun,” der.

“Uzun bir yürüyüş oldu,” dersin.

“Seni takip ettim,” der. “Uyuduğumu sanıyordun. Gözlerim kapalıydı, evet, ama uyumuyordum. Beş saat önce evden çıktığında seni takip ettim ve bir apartmana girdiğini gördüm. Kim o kadın?”

“Bak,” dersin, ama her şeyin bittiğini ve konuşmakla kendini kurtaramayacağını bilirsin.

“Üzerinde onun kokusunu alabiliyorum,” der karın. “Bir süredir bu kokuyu alıyordum. Kuruntu olduğunu düşündüm. Deli olduğumu düşündüm Ama bu bir süredir devam ediyor, değil mi? Anlamalıydım. Bu ne kadardır devam ediyor?”

“Bir süredir.”

“Bir ay mı?”

“Bir yıl.”

“Bir yıl mı?”

“Evet.”

“Seni alçak.”

“Üzgünüm.”

“Kim o kadın?”

Söylersin.

“Ah,” der karın. “Ah, onu tanıyorum. Evet, elbette. Neden onu seçtin?”

“Bilmiyorum”

“Bir haftan var,” der karın, “haftanın sonunda pılını pırtını toplayıp bu evden gideceksin. Sonra avukatlar aracılığıyla konuşuruz.”

“Mantıklı ol,” dersin.

“Oluyorum,” der. “Seni şu anda da sepetleyebilirdim.”

Sonra: Şiir Yaz

Öbür kadının yanına taşınırsın, kadın bu değişiklikten ötürü mutludur. Artık onun yatağında uyuyabilirsin. O artık senin sevgilindir; önemli bir öteki. Boşanması sonuçlanmıştır ve senin boşanma davan bitince ikinci bir evlilik yapmaktan söz eder. Dairesi çok küçüktür, bu yüzden ikiniz bir kat kiralarsınız. Boşanma işlemlerin başlar. Piyasa romanları üzerinde çalışmak zordur, bu yüzden bir senaryo üzerinde çalışırsın, ama ajanın şöyle der: “Bu şeyleri herkes yazıyor ve bunları satmak sandığın kadar kolay değil; şiir de yazabilirsin.” Böylece, şiir yazmaya başlarsın.

Kız arkadaşın artık öbür kadın, seks de heyecan verici ve tehlikeli değil. O da senden sıkılmış gibi. Bir şeyler olabileceğini umarak onun arkadaşlarıyla flört ediyorsun ve o bundan hiç hoşlanmıyor. “Sen hep böyle miydin?” diye soruyor. “Hep karın ya da kız arkadaşının yanı sıra başka bir kadın da olur mu?”

“Hayır,” dersin ve çok geçmeden kendini tek odalı bir apartman dairesinde bulursun. Boşanma davan sonuçlanmıştır ve artık bekarsın.

Bekar Olmanın Kuralları

Bekar olmayı sevmiyorsun, bekar hayatının nasıl sürdürüleceği konusunda hiçbir fikrin yok. Tek başına uyumaktan nefret ediyorsun; lanet bir yalnızlık. Kadınlarla nasıl tanışacağını bilmiyorsun ve onlara çıkma teklif ederken hiç rahat olmamışsındır zaten. Eski karına her şeyi yeni baştan denemekle ilgili bir imada bulunuyorsun, ama o, “Biriyle görüşüyorum ve aşığım,” diyor. On yıl öncesinden eski bir kız arkadaşınla hala arkadaşsınız ve seninle yemeğe çıkıp bir şeyler yapmak, içki içip sohbet etmek falan gibi şeylere istekli olduğu halde, bir ilişki yaşamak ilgisini çekmiyor. “Sen birlikte olması kolay bir insan değilsin,” diyor.

Bir partide, bu kız arkadaşının bir arkadaşıyla tanışıyor, senden hoşlandığını hissediyorsun. Ondan hoşlanıyorsun. Evli, ama mutlu olmadığını biliyorsun, bir şeyler arıyor. Onunla birkaç kez telefonda konuşuyorsun, ama seninle görüşemeyeceğini, evli olduğunu söylüyor. İki ay sonra arıyor ve şöyle diyor, “Artık ayrıldım, yalnız yaşıyorum, biriyle çıkabilirim. On üç yıldır kimseyle çıkmadım.”

İlk randevudan sonra, elini sıkıyor, seni içeri davet etmiyor, “Güzel vakit geçirdim; bunu tekrar yapalım,” diyor.

Max Rod

Bu kadınla ikinci randevunda, gözdesi olduğunu söylediği bir restorana gidiyorsunuz. Barda, masa beklerken, tanıdığı evli bir çifte rastlıyor. Çift sana bir çocuk sapığıymışsın gibi bakıyor.

Kadın sana sonradan, “Ayrıldığımı bilmiyorlar,” diyor. “Beni seninle gördüklerinde yaşadıkları şaşkınlığı düşünsene. Gizli bir ilişkim olduğunu düşündüler!” diyor keyifle.

“Evliyken hiç başkasıyla ilişkin oldu mu?”

“Tek gecelik bir şey oldu. Bir konferans sırasında. Başka bir şehirdeydim, yazın ortasında göl kenarındaki büyük bir otelde. Adam evliydi, birbirimizden hoşlanmıştık. Eve döndüğümde kendimi suçlu hissettim. Aylarca suçluluk duydum. Kendi kendime bunu bir daha yapmayacağımı söyledim ve yapmadım.”

Senin maceran onun çok ilgisini çekiyor, bunu heyecan verici buluyor. “Benim son derece macerasız bir hayatım oldu,” diyor. Senden bütün ayrıntıları öğrenmek istiyor, özellikle de seksle ilgili olanları. Ve sen ayrıntılar konusunda iyisin, çünkü şu aralar kirayı ödemek için bir kitap tüccarına “Max Rod” adıyla porno romanlar yazıyorsun.

“Peki onlar şimdi ne yapıyorlar?” diye soruyor. “Eski karım hamile ve tekrar evleniyor; eski kız arkadaşım ise çocuklara merak sardı; on dokuz yaşındaki bir üniversite öğrencisiyle çıkıyor.”

Çıktığın kadın, “Ben bu konuda hiçbir zaman iyi olamazdım,” diyor, “başka biriyle görüşme konusunda. Fazla karmaşık geliyor.”

“Yaparken kolaydır,” diyorsun, “teoride karmaşık.”


 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült