Hikaye

 

 

Dostum

Halil Cibran
 

Dostum, ben göründüğüm gibi değilim. Görüntü kuşandığım bir giysidir ancak beni senin kuşkularından ve kendi ihmallerimden koruyacak dikkatle dokunmuş bir giysi.

İçimdeki “Ben” sessizlik konağında oturur ve sonsuza kadar orada kalacak, anlaşılmaz ve yaklaşılmaz.

Ne söylediklerime ne de yaptıklarıma inanmanı isterim çünkü sözlerim senin kendi düşüncelerinden ve işlerim gerçekleştirilen kendi umutlarından başka bir şey değil.

Sen, “Rüzgar doğuya doğru esecek,” dediğinde, ben, “Evet, doğuya doğru esecek,” diyeceğim; çünkü aklımın rüzgarda değil de denizde kaldığını bilmeni istemem.

Ne sen benim denizci düşüncelerimi anlayabilirsin, ne de ben seni anlarım. Denizde tek başıma olmak isterim.

Seninle gün olan, dostum, benimle gecedir; tepelerin üstünde dans eden öğle vakti ve vadileri aşan mor gölge hakkında konuştuğum zaman bile; çünkü sen ne benim karanlığımın şarkılarını işitebilirsin, ne de yıldızlara karşı çırptığım kanatlarımı görebilirsin ve ben de senin işitmeni ya da görmeni hiç istemem. Geceyle yalnız olmak isterim.

Sen kendi Cennetine çıkarken ben kendi Cehennemime düşerimsen köprüsüz uçurumun karşısından bana, “Eşim, yoldaşım,” diye seslendiğin zaman da sana karşıdan, “Yoldaşım, eşim,” diye seslenirim çünkü Cehennemimi görmeni istemem. Alev senin görünümünü yakmak ve duman burun deliklerini doldurmak ister. Ve ben Cehennemimi senin oraya gelmeni istemeyecek kadar çok severim. Cehennemde tek başıma kalmak isterim.

Sen Gerçek’i, Güzellik’i ve Doğruluk’u seversin; ve ben senin hatırın için bunları sevmenin iyi ve uygun olduğunu söylerim. Fakat içimden senin sevgine gülerim. Yine de gülüşümü görmeni istemem. Tek başıma gülmek isterim.

Dostum, sen iyisin, dikkatlisin, akıllısın; hatta sen mükemmelsin ve ben de seninle akıllıca ve dikkatli konuşurum. Ve ben yine de deliyim. Fakat deliliğimi gizlerim. Tek başıma deli olmak isterim.

Dostum, sen benim dostum değilsin, fakat bunu sana nasıl anlatacağım? Benim yolum senin yolun değil, yine de birlikte, el ele yürüyoruz.

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült