Hikaye

 

 

Brahman’ın Rüyası

Hint Öyküsü


Çeviren: Korhan Kaya

Hint Masalları / Okyanus Yayınları - 1995


Bir Brahman güçlükle elde ettiği yemeğinin bir kısmını yiyip kalanını da bir çanağın içine koyduktan sonra, yatağının üzerindeki bir çiviye asar. Yatağına uzanmış, gözleri bu çanağa dikilmiş, yarı uykulu bir halde şöyle düşünür:

«Çanakta yemeğim var. Kıtlık olursa bu yemeği satar yüz rupi kazanırım. Bu para ile dişi keçiler alırım. Onlar çoğalınca satıp inekler alırım. İnekler doğurunca danalar olur, onları da satar dişi atlar alırım. Bunlar pek çok tay verir, tayları satar altın kazanırım. Altınla büyük bir ev satın alırım. Biri evime gelir, güzel kızlarını çeyiziyle bana vermek ister. Evlenirim, sonra bir oğlum olur. Bir kitap alır, ahırın damına çıkarım, orada okur ve düşünürüm. Bu sırada biraz büyümüş olan oğlum gelir ve benim dizlerimin üzerine atılmak ister. Dam yüksek olduğu için kanma, çocuğa dikkat etmesini söylerim. Ama karım ev işleriyle meşgul olduğu için benim sözüme pek kulak asmaz. Ben de buna çok öfkelenip ona bir tekme atarım.»
Brahman uykulu haliyle bir tekme atar. Ayağı asılı duran çanağa çarpar. Çanak paramparça olur ve yemekler Brahman'ın üzerine dökülür.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült