Hikaye

 

 

Bir Yılbaşı Hediyesi

O. Henry


MESELENİN kökü yirmi yıldan beri gelişiyordu.

Ama bu sürenin sonunda, fedakarlıklara katlanmaya değecek duruma gelmişti.
Sundown çiftliğinin yakınlarında yaşasaydınız, onun varlığını siz de duyardınız. Uzun, simsiyah saçları, son derece dürüst ve derin bakışlı kahverengi gözleri, gizli bir nehrin çağıltısı gibi bütün çayırı saran bir gülüşü vardı. Adı Rosita McMullen' di ve Sundown Koyun Çiftliğindeki ihtiyar McMullen'in kızıydı.

Kızın iki hayranı da yaralarında sinekler gezinen pis, kırmızı tüylü atlarla geldiler. Bunlardan birisi Madison Lane, ötekiyse, Frio Kid'di. Ama o zamanlar daha böyle bir unvanı kazanmak onuruna ulaşamadığı için, ona kimse Frio Kid demezdi. Adı sadece, Johnny Mc Roy'du.

Rosita'ya hayran olan erkeklerin, yalnızca bu iki kişiden ibaret olduğunu sanmayın. Bir düzine kadar erkeğin atı, çoğunlukla Sundown Çiftliğinin uzun yemliğinde bağlı dururdu. Bunların sahiplerinin çoğu, bölgede Dan McMullen'in sürüsüne ait olmayan hayvanların bekçileriydi. Ama yine de hayranların içinde en önde gelenler Madison Lane’le, Johnny Mc Roy'du. Bu yüzden biz de onlardan söz edeceğiz.

Yarısı, Nueces çevresinden gelen genç kovboy Madison Lane kazandı. Rosita’yla Noel günü evlendiler. Geleneksel düşmanlıklarını alçak gönüllülükle bir kenara bırakan silahlı kovboylar ve sürü muhafızları bu olayı gürültü ve şamata içinde birlikte kutladılar.

Sundown Çiftliği espriler arasında patlayan silahların sesiyle inliyor, herkesin kemerleri ve gözleri parlıyor, dört bir yanda sürü sahiplerinin tebrikleri duyuluyordu.

Evlenme töreninin en hareketli anında, kıskançlığının etkisiyle kendinden geçmiş olan Johnny Mc Roy ortaya çıktı.

Kapıda tiz bir sesle: «Size bir Noel hediyem var,» diye bağırarak 45'lik tabancasını çekti. Ama o zamanlar acemi bir atıcı olarak bilinirdi.

İlk kurşunu, Madison Lane’in sağ kulağından küçük bir parça koparttı. Tabancasının namlusu birkaç santim yer değiştirdi. Eğer silahlarla uğraşmaktan ve onları kullanmaktan iyi anlayan Carson adındaki sürü muhafızı orada olmasaydı ikinci kurşun gelinin beynini delecekti. Davete katılanlar iyi niyetlerini ortaya koymak için silah kemerlerini duvardaki askılara asmışlardı. Fakat Carson hiç duraklamadan, içinde kızarmış karaca eti bulunan tabağını Mc Roy’a fırlatarak kurşunu hedefe isabet ettirmesine engel oldu. Böylece ikinci kurşun da ancak Rosita'nın başının elli santim üzerinde asılı duran beyaz İspanyol Çiçeğinin yapraklarını darmadağın etti.

Herkes iskemlelerinden fırlayarak silahlara doğru atıldı. Bir düğünde gelinle damadı vurmak doğru bir davranış sayılmazdı. En çok altı saniye sonra, hiç değilse yirmi kadar mermi, Bay Mc Roy'a doğru yola çıkacaktı.

Johnny: «Gelecek sefere daha iyi nişan alacağım. Yine görüşeceğiz!» diye bağırarak dışarı çıktı.

Attığı tabağın onu ulaştırdığı başarıya yeni kahramanlıklar eklemek isteyen Carson, kapıya herkesten önce vardı. Fakat Mc Roy'un karanlıktan gelen kurşunu onu yere serdi.

Sonra intikam hırsına kapılan kovboylar onun üzerinden atlayarak dışarıya fırladılar. Sürü muhafızlarının öldürülmesi çoğunlukla olağan karşılandığı halde, bu sefer derin bir hiddet yaratmıştı. Çünkü Carson günahsızdı. Ne evlenenlerle yakın bir ilişkisi vardı ne de kimse onun misafirlere: «Noel yılda bir kez gelir,» dediğini duymuştu.

Fakat davetliler umdukları eğlenceye kavuşamadılar. Mc Roy atına atlamış, lanetler ve tehditler savurarak son hızla sık çalılıklara dalıp kaybolmuştu.

İşte Frio Kid o gece doğdu ve eyaletin o bölgesinin kötü adarm oldu. Evlenme teklifinin, Bayan McMullen tarafından reddedilmesi onu tehlikeli bir adam yapmıştı. Carson’un ölümü yüzünden kendisini izleyen yasa temsilcilerinden de ikisini öldürerek yasadışı yaşayanların safında yerini almıştı. Artık iki eliyle de görülmemiş ustalıkla ateş edebiliyordu. Şehirlere ve kamplara gelir, en küçük fırsatta kavga çıkartır, çetesine adam seçer, yasa adamlarıyla alay ederdi. O kadar soğukkanlı, hain ve çabuk davranırdı. Üstelik öyle gaddarcasına kana susamıştı ki, onu yakalamak için çok zayıf birkaç deneme dışında başka hiç bir girişim yapılmadı. Sonunda kendisi de, korkudan ölecek durumda olan ufak tefek, tek kollu bir Meksikalı tarafından vuruluncaya kadar, Frio Kid on sekiz kişinin canına kıymıştı. Bunların yarısı sonucu çabuk silah çekmeye bağlı olan düellolarda öldürülmüşlerdi. Öbür yarısını ise, salt merhametsizliği yüzünden ve zevk için öldürmüştü.

Sınırsız cesareti, cüretkarlığı üzerine birçok hikayeler anlatılır. Ama Mc Roy zaman zaman yumuşak, hatta hoşgörüyle bile davranabilen öbür haydutlara benzemiyordu. Onun öfkelendiği zaman, acımak diye bir şey tanımadığı söylenir... Eğer Frio Kid bir defaya has olmak üzere iyi bir davranışta bulunduysa ya da kalbinde bir cömertlik dalgalanması duyduysa bile, bu olay şöyle olmuştur:

Aşka kapılan kişi, Ratama ağacının çiçeklerini hiç bir zaman koklamamalıdır. Çünkü bu koku, belleği tehlikeli ölçüde harekete geçirir!

Bir aralık ayında, havalar hala bahar gibi gittiği için, Frio bölgesinde çiçek açmış bir Ratama ağacı vardı. Frio Kid, peyk gibi yanından hiç ayrılmayan yardakçısı katil Meksikalı Frank'la birlikte atını bu bölgeye doğru sürdü. Atının üzerinde, elinde dizginler, zalim bir pozda, gözlerini kısmış, düşünceli düşünceli oturuyordu. O tatlı ve hoş koku, onun buz gibi, demirden benliğinin en zayıf noktasına işledi.

Her zamanki sakin tavrıyla: «Nasıl oldu da bu kadar dalgınım, bilmiyorum, Mex,» dedi. «Kesinlikle vermem gereken bir Noel hediyesini unuttum. Yarın gece oraya gidip, Madison Lane’i kendi evinde vuracağım. Sevgilimi elimden aldı. Eğer o işe karışmasaydı, Rosita benim olacaktı. Bunu nasıl unuttuğumu hala aklım almıyor.»

Meksikalı: «Saçmalama, Kid,» dedi. «Yarın gece, Madison Lane’in evinin yakınına bile sokulamayacağını sen de pekala biliyorsun. Önceki gün ihtiyar Allen'i gördüm. Bana Madison'un, yılbaşını evinde kutlamak üzere hazırlık yaptığını söyledi. Onlar evlenirlerken ortalığı nasıl karıştırdığını, ne tehditler savurduğunu her halde unutmadın? Bütün bunlardan sonra Madison, Bay Kid'in kendisini yeniden ziyaret edebileceğini hesaba katmaz mı sanıyorsun? Böyle saçma iddiaların beni şaşırtıyor, Kid! »

Frio Kid sesini yükseltmeden: «Madison Lane’in yılbaşı eğlencesine gidip onu orada öldüreceğim,» diye üsteledi. «Aslında geç bile kaldım. Bu işi çok daha önceden yapmam gerekirdi. Bak, Mex, iki hafta önce rüyamda Rosita’yla onun değil, benim evli olduğumu gördüm. Güzel bir evde yaşıyorduk, bana gülümsüyordu... Allah kahretsin, Mex! Madison onu elimden aldı! Ben de ondan öcümü alacağım. Evet, Rosita'yı benden bir Noel gecesi koparmıştı, ben de onun Noel gecesi gereğine bakacağım.»

Meksikalı: «intihar etmenin başka yolları da var,» dedi. «Neden polise teslim olmuyorsun?»

Kid: «Onu öldüreceğim,» diye tekrarladı.

Noel gecesi hava bir nisan akşamı kadar güzeldi. Belli belirsiz bir serinlik vardı ama, çevredeki çiçeklerin ve çimenlerin kokusu bunu adeta örtüyordu.

Akşam olduğunda çiftlik evinin beş altı odasının penceresi birden aydınlandı. Odalardan birinde süslü bir Noel ağacı duruyordu. Çünkü Lanelerin üç yaşında bir oğulları vardı ve çevredeki çiftliklerden birçok misafir çağrılmıştı.

Hava kararırken Madison Lane, Jim Beicher’ie çiftliğinde çalışan öbür kovboyu çağırdı.

«Bakın çocuklar,» dedi. «Bu gece gözlerinizi dört açın. Çok dikkatli olun! Evin çevresinde dolaşın ve bu arada yolu gözlemeyi de unutmayın. Hepiniz, şimdiki adıyla Frio Kid’i tanıyorsunuz. Eğer onu görürseniz, hiç bir şey sormadan ateş edin. Ben onun gelmesinden çekinmiyorum, ama Rosita korkuyor. Evlendiğimizden beri her Noel gecesi onun geleceğinden korkar.»

Çağrılılar kimisi atu arabalarla, kimisi de at sırtında gelmişler, salonda toplanmışlardı.

Gece oldukça eğlenceli geçiyordu. Misafirler, Rosita'nın pişirdiği lezzetli yemekleri zevkle yedikten sonra onun aşçılığını övdüler. Sonra da erkekler odalarda ve geniş holde toplanarak bir yandan sigara içerken öte yandan gevezelik etmeye koyuldular.

Noel ağacı, gençleri çok eğlendiriyordu tabii. Ama küçükleri en çok sevindiren şey; kürkler giymiş, kocaman beyaz sakallı Noel Baba'nın gelerek oyuncak dağıtmaya başlaması oldu.

Altı yaşındaki Billy Sampson: «Bu babam,» diye atıldı. «Onu aynı elbiselerle daha önce de görmüştüm.»

Lane'in eski dostlarından, sürü muhafızı Berkly holde oturmuş sigara içerken, yanından geçen Rosita'yı durdurdu.

«Eh, Bayan Lane, artık her halde şu Mc Roy'un geleceğinden korkmuyorsunuzdur, değil mi?» diye sordu. «Biliyorsunuz, Madison'la bu konuyu konuşmuştuk.»

Rosita gülümseyerek: «Hemen hemen korkumu yendim sayılır,» diye karşılık verdi. «Ama hala zaman zaman çekiniyorum. Bizi neredeyse öldürecekti. O geceyi hiç bir zaman unutamam.»

Berkly: «O, dünyadaki en soğukkanlı, kalpsiz ve duygusuz hayduttur,» dedi. «Sınır boyunda yaşayan herkes, hemen silahlanıp onu bir köpek gibi öldürmeli.»

Rosita: «Gerçi korkunç suçlar işlediği doğru, ama...» diye atıldı. «Yine de bilmiyorum. Bana kalırsa, herkesin içinde biraz olsun iyilik vardır. Onu tanırım, bu kadar kötü bir insan değildi.»

Rosita odaların arasındaki koridora doğru döndü. Püskül püskül bıyıklı, kürklere bürünmüş Noel Baba, onlara doğru geliyordu.

«Sözlerinizi pencereden duydum, Bayan Lane,» dedi. «Kocanıza cebimde bir yılbaşı hediyesi getirmiştim ama, sonradan onun yerine size bir hediye bıraktım. Sağınızdaki odada duruyor.»

Rosita sevinçle: «Oh, çok teşekkür ederim, Noel Baba,» dedi.

Noel Baba dışarıya çıkarken, Rosita da onun söylediği odaya girdi.

İçeride Madison'dan başka kimse yoktu.

«Noel Baba'nın benim için bu odaya bıraktığını söylediği hediye nerede?» diye sordu

Kocası gülerek: «Hediyeye benzer bir şey görmedim,» dedi. «Tabii beni kastetmediyse!»

ERTESİ GÜN XO çiftliğinde çalışanların şefi Gabriel Radd, Loma Alta'daki postaneye gitti.

Gişedeki memura: «Sonunda Frio Kid de hak ettiği sonu buldu,» dedi.

«Öyle mi? Nasıl olmuş?»

«Sanchez'in Meksikalı çobanlarından birisi vurmuş. İşe bak sen! Frio Kid, bir çoban tarafından öldürüldü. Meksikalı, dün gece on iki sıralarında onu kamp kurduğu yerin yakınlarından atla geçerken görmüş. Öyle korkmuş ki, hemen tüfeğini kaptığı gibi ateş etmiş. Ama işin en ilginç yanı, Frio Kid kocaman, beyaz takma bıyıklar takmış ve tepeden tırnağa da Noel Baba elbiselerine bürünmüşmüş. Frio Kid gibi bir haydutun Noel Baba kılığına girmesini düşün!»

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült