Güncel

 

 

Teşekkürler Tekel İşçileri

Müge İplikçi


Tütün depoları kapatıldı.
Ah vah! Yazık dendi.
Hayır. Onlar sahip çıktılar davalarına. Öyle bir sahip çıktılar ki genel greve gidildi ülkede.
Oysa tam da şuna alıştığımız sıradaydı bu: Kaderinize ne yazılmışsa o olur! Kimisi asgari ücret almaya yazılmış bir kadere sahiptir, kimisininki mafya olup paraları aklamaya. İlki eziklik, ikincisi varolmak demektir!
Oysa tam da şuna alıştığımız sıradaydı bu:
Salla başını al maaşını. Güce ve gücü temsil eden her şeye tapın. Nasılsa her şey satın alınabilir, satışa sunulabilir. Yarış toplumunda binbir numara ile ilklere yerleş, herkesi, her değeri yarıştır ve bundan manevi bir misyon çıkar. Hadi...

Oysa tam da şuna alıştığımız sıradaydı bu:
Bu da gelir bu da geçer. Allaha havale ediyorum! Şimdi reytingi yüksek bir dizi seyredip bol bol ağlayıp bol bol güleceğim.
Hayır. Tekel işçileri kaderlerinin ellerinde, dayanışmada ve kendi tekellerinde olduğunu, bizler ucunu bırakırsak her şeyin gelip bir gün bizi boğacağını-üstelik yeni hiyerarşiler, yeni dokunulmaz alanlar yaratarak boğacağını- hatırlattılar bize. Fosilleştirilen sınıfsal mücadelenin sesi olabileceklerini, asıl sorunun da bu olduğunu -dünyada yaşanan asıl büyük firenin nedeni gerçekten ekonomiktir çünkü- bizlere hatırlattılar. Farklı etnik kimlik ve inançlardaki işçilerin katıldığı bu eylem tam da bunun kanıtıydı. Ve ısrarla bize şu mesajı verdiler: Mücadele şart. Yerli yeşil sermayenin yabancı ortaklarla ortalığı talan etmeye başladığı günümüzde doğanın ve insanın bitirilişine tanık olurken, bazen vicdan denileni bir marka sanırken, ne güzel bir şey söylediler bize:
Davanızda birleşin; ısrarcı olun.
Dünyaya, hiyerarşilerle sahip olmaya değil; vicdanımızla şahit olmaya geldiğimizi düşünecek olursak ne güzel bir mesajdır bu.

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült