İnsanın Bir Şey İçin Ölmesi mi? Yoksa Yaşaması mı Zordur?

Hidayet Şahin


İnsanlarımız genellikle bir şeyi çok sevdiklerini ifade edecekleri zaman onun için ölürüm, senin için ölürüm veya şunun için ölürüm gibi kelimeler kullanırlar. Ölmek sevimli bir kelime olmamasına rağmen bizde bu kelimeleri kendimiz için duyduğumuzda mutlu oluruz. Hayatımızda bu kelimeleri de en çok anne ve babalarımız biz çocukları için sana kurban olurum, senin için ölürüm diye kullanır. Peki neden ölmek kelimesini söyleriz. Bence insanın yaşamayı bu kadar severken birisi için yaşamdan vazgeçiyor olması büyük bir fedakarlık olarak düşünülüyor da ondan. Düşünsenize hayatınıza son vermeden bahsediyorsunuz. Bu durum, karşı taraf için sevilmek adına inanılmaz haz veriyor.

Bir ilimizin emniyet müdürlüğünde tüm polislere 2 saatlik bir konuşma yapmam istendi. Polislerimizin tamamına yakını toplantıya katılmışlardı. Tabi konuşmamın ortalarına doğru problemlerinden ve canlarını ortaya koyarak çok çalışmaktan bahsediyorlardı. Bende gruba dönerek aranızda Türkiye’yi seven varsa el kaldırabilir mi dedim? Hepsi birden büyük bir gürültü ile el kaldırdılar. Peki Türkiye için ölecek varsa el kaldırabilir mi dedim? Hepsi birden büyük bir gürültü ile yine el kaldırdılar. En kolay yolu seçmişsiniz kardeşim diyerek, siz bana sorun Türkiye’yi seviyor musunuz, onun için ölür müsünüz diye dedim? Onlarda yoksa siz sevmiyor musunuz dediler. Çok seviyorum ve onun için de ölürüm. Ölmek benim on saniyemi alır. Çıkar şu kürsüye baş aşağı atlar ve ölürüm dedim. Ama birisi bana Türkiye için yaşar mısın derse cevap vermeden biraz düşünürüm dedim. Çünkü ülkem için yaşıyorum demek, kendi menfaatimi ülkemin menfaatinden geride tutuyorum demektir. İçinizde ülkem için yaşıyorum diyen var mı dediğimde bir birlerine baktılar ve bir tane el kalkmadı. Ülkem için yaşıyorum demek zaten yeri geldiğinde de ülkem için seve seve ölürüm demektir. Biz savaşlara bile ölmek için değil ülkemizi yaşatmak ve yaşamak için giriyoruz dedim. Hepsi birden şaşırmışlardı. Öyle bir yorum yaptım ki tüm doğruları değişti itirazda edemediler. Ülkem için ölürüm değil de ben ülkem için yaşıyorum diyenlerin sayısı artığında kimse bu ülkeyi yıkamaz dedim.

Ülkemiz için ölmek bir dakikamızı yaşamak ise bir ömrümüzü alır. Hangisinin daha zor olduğunu siz düşünün. Demek ki insanların çocukları, ülkeleri, aileleri, sevgilileri ve değer verdikleri her şey için seçmiş oldukları sevgi sözcüğü olan ölmek aslında kolay olan yol, ama onlar için yaşıyor olmak zor olan yoldur. Ölmenin sevdiklerinize faydası olmaz. Ama onlar için yaşıyor olmanın çok faydası olur.

 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült  
Felsefe