Vurgunun Kendini Vuruşu: Kölelere Sağlanan Ezme Olanağı

İrfan Erdoğan


Köleler hizmet için, ezilmek ve kullanılmak için vardırlar. Dolayısıyla onlar ezme hakkı ve zevkinden mahrum bırakılmışlardır. Bu yoksun bırakma da yasalarla perçinlenmiştir: Sahip kölesini öldüresiye döver, hakkıdır. Köle sahibine ne el, ne de dil uzatabilir. Yasaktır.

Uzatırsa, karşılığında gelecek cezaya katlanmayı göze almalıdır. Köle için tek ezme olasılığı kendinden daha aşağı durumda olan birini bulmak. Üretim ilişkileri merdiveninde aşağı doğru inildikçe, ezecek kişi bulma olanağı da sıfıra doğru azalmaya başlar. Köle merdivenin ilk basamağının altında olduğu, yani yerle bir olduğu için, tek ezme olanağı, üretim ilişkilerine kendi seviyesinde katılan diğerlerini, kendi gibileri, çocukları, kadınları, atları, eşekleri, kedileri, köpekleri, makineleri, aletleri ezmek çerçevesi içinde sınırlanmıştır. Kölenin bu davranışları da oldukça "iğrentiyle" ve "karşı tepkiyle' karşılanır. Dolayısıyla, köle, egemenlik ilişkilerinin gereği dışında, bir yolunu bulup kendisi için ezme zevkini tattığında veya tatmaya kalktığında, bu girişime kalktığına pişman edilir. O zaman geriye ne kalıyor? Bugünkü düzenlerde, geriye egemen güçler tarafından yönlendirilmiş örgütlü baskı ve ezme faaliyetlerine katılarak ceza korkusu olmadan kendini tatmin etmek kalıyor.

Kölelik ilişkilerinin önemli bir yanı da, kölenin kendi durumunu kendinden daha kötü olanlarla karşılaştırması ve kendi durumundan dolayı efendisine ve Tanrısı'na minnettar olmasıdır. Bu kölelik psikolojisi, modern devirde milliyetçilik hisleri içine kaydırılarak "Afrika'da insanlar açlıktan ölüyor, haline şükret, senden daha kötüleri var" teranesiyle millete, bayrağa ve Tanrı'ya, bu açların tehlikesine karşı, bağlılık ve "ne mutlu Türküm, Amerikalıyım vs." diyerek kendi durumuna şükretmesi ve bu duruma karşı aşağıdan ve dışarıdan gelecek tehlikelere karşı bayrağı ve milleti koruması gelir.

Efendiyle köle arasındaki direk sömürüyle ifadesini bulan materyal ilişkilerle gelen eşitsizlik düzeni aynı zamanda adaletsizlik ve haksızlıkla iç içe, desteklenerek ve beslenerek kendini sürdürür.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült  
Felsefe