Politikacılara

Dalai Lama


Politikacılar çoğunlukla seçmenlerin saygısını ve desteğini kazanmak için sözler verirler. "Bunu yapacağım, şunu yapacağım, bekleyin ve görün." Ama saygı görmek ve desteklenmek istiyorlarsa, bana göre daha önemli olan dürüst olmak ve gerçek düşüncelerini söylemektir.
Kelimelerimiz durumlara göre değişiyorsa, insanlar fark ederler ve hatırlarlar: "Önce böyle söylemişti, şimdi başka konuşuyor. Hangisi doğ-ru?" Samimiyet gerekli bir niteliktir. Özellikle medyanın insanların her söylediği ve yaptığının peşinden koştuğu bugünlerde, insanın ortam ne olursa olsun düşüncelerinin arkasında durması eskiye göre daha da önemli. Her zaman açık konuşursak, fikirlerimizi beğenenler tarafından takdir ediliriz ve güçleniriz. Diğer taraftan fırsatçı bir tutum sergileyip, medya önünde bir sürü söz verip, sonra da seçildiğimizde bunlar önemsizmiş gibi bir tavır takınmak iyi bir strateji değildir. Sadece ahlâka aykırı değil, aynı zamanda pratikte de aptalca. Bir sonraki seçimde aleyhimize dönecektir. Eğer sadece bir kere seçilmemizi sağlıyacaksa bu kadar yırtınmanın anlamı ne?
Güç sahibi olduğumuzda, ne yaptığımızın ve ne düşündüğümüzün bilincinde olmalıyız. Birisi başkan, bakan ya da başka bir güçlü pozisyonda olduğunda, her yerde korunur, onurlandırılır, her türlü rahatlık sağlanır ve hatırı sayılır bir etkisi vardır, işte bu süreçte gerçek hedefimizi kaybetmek istemiyorsak, düşüncelerimize ve motivasyonumuza özel bir dikkat göstermeliyiz. Politikacının çevresindeki korumalar arttıkça, kendi kendine çaba sarfederek zihninin çevresindeki korumayı da artırmalıdır.
Bazı politikacıların seçilmeden önce çok saf niyetleri vardır. Ama bir kere göreve gelince, asıl hedeflerini unutup tamamıyla kendi çıkarlarıyla ilgilenirler. Kendilerini iyi insanlar olarak görür, kendi yandaşlarını korur, vazgeçilmezi oynarlar. Bunun karşılığında da nasıl isterlerse öyle davranabileceklerini ve kimsenin yorum yapma hakkı olmadığını düşünürler. Ayıplanacak şeyler yaptıklarında bile, bunların görevlerine bağlılıklarıyla kıyaslanamayacak kadar önemsiz şeyler olduğunu düşünerek kendilerini kandırırlar. Bu şekilde kolaylıkla yozlaşırlar.
Kuvvet ve güce sahip olduğumuzda iki katı dikkatli olmalıyız.
Günümüzde insanların politikacılara inancı kalmadı. Bu üzücü. Politikanın kirli bir oyun olduğu söyleniyor. Kirli olan politika değil, insanlar onu kirletiyor. Aynı şekilde, dinin doğasından kötü olduğunu söyleyemeyiz, fakat bazı kötü rahipler insanların inançlarını istismar ederek onun değerini düşürebilirler. Politika; politikacılar ahlâksız davrandığında kirlenir. Böylesi bir durumda herkes kaybeder, çünkü her toplumun politikacılara ihtiyacı vardır. Özellikle demokrasilerde birkaç partinin olması, birisinin iktidarda, diğerlerinin muhalefette bulunması şart. Bu nedenle saygı duyulacak parti ve politikacıların bulunması gerekiyor.
Olaya politikacıların açısından bakacak olursak, onları yozluğa halkın zorladığını düşünebiliriz. Toplum ahlâki değerlere kulak asmadan, sadece para ve güç istiyorsa, politikacıların kokuşmuşluklarına şaşmamalı. Demek ki durumun sorumluluğunu tamamıyla onların üstüne yıkmamalıyız.

 
 

 
Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült