İnsaniyetli Olmak Ok Atmak Gibidir

Su Duing-Po


Feylesof Meng-dzı şöyle derdi: “İnsaniyetli bir insan, okçu gibidir, Okunu atıp vuramazsa, kabahati kendinde arar.” Bir zamanlar ben de ok atmayı öğrenmiştim. Önce, bütün düşüncemi, hedefe isabete yöneltirdim ve gözümü (hedef vazifesi gören) kuşa dikerdim; ellerim gözlerime itaat ederdi ve on atıştan dokuzu boşa giderdi. Tesadüf eden bir tanesi de gerçekten tesadüf eseri idi.

Orada iyi bir atıcı vardı; hatayı kendinde aramamı bana söyledi; eli çekiş yerinde tutmamı, bacaktan doğru tutmamı, azalan ve vücudu iyi kontrol etmemi öğretti. Bunlardan bir tanesi kontrol edilmezse, hemen arkasından bir yanlış gelir, derdi. Bütün yanlış kaynaklan kaynakları kökünden kazıldı mı, bütün kurallar yerine getirildi mi, o zaman insanın yüreği isabeti düşünmez, gözler hedefe saplanmaz, on atıştan onu isabet eder.

Azalarda, vücutta bir tek kusur hem de küçük bir kusur, hedefe kocaman bir yanlışa sebep olabilir. Onun içindir ki Meng-dzi: “İnsaniyetli olmak, ok atmak gibidir; der.

Konfüçyüs da şöyle derdi: “Kendine hakim olmak ve nezaketli olmak!” Kibar bir insan, insaniyetli olmaya gayret ettiği vakit, bütün kuvvetlerini buna hasreder, insaniyetli davranmayı dener. Başarı elde edemezse içine çekilir, kabahati kendinde arar.


Burada en önemli nokta, kendine hakim olmaktır. İnsan kendine hakim ise üstelik de nazikse bir gün bir mucize oluverir.

Nasıl? diyeceksiniz.O zaman, insaniyetin tesirlerini bozan ne varsa, hepsi bir yana atılmış olur da ondan. Engellerin hepsi ortadan kaldırıldı mı, insaniyetin zaferi elde etmesi gerekir. Onun için, bir de şöyle derler; “Nezaket yoksa görme yok; nezaket yoksa, işitme yok; nezaket yoksa konuşma yok; nezaket yoksa kımıldama yok. Bendeki her nezaket noksanı çok küçük olabilir, ama bu yüzden halktan kimseler hayatlarından olabilirler.

Nezaketsizlik masumların ölümüne kadar götürebilir.İnsaniyetsizlikten ötürü hasıl olan felaket, daha da büyüktür.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült  
Felsefe