İlgisizlere

Dalai Lama


İlgisizlik, özellikle başka insanlara karşı ilgisizlik, sahip olabileceğimiz en kötü kusurlardan bir tanesi. İnsanın komşusuna ne olduğuyla ilgilenmeden sadece kendini düşünmesi çok dar bir dünya görüşünü, kapalı bir zihni ve hasis bir kalbi yansıtır. Anne rahmine düştüğümüz andan itibaren başkalarına bağımlıyız. Mutluluk ve dünyamızın geleceği, sahip olduğumuz bütün olanaklar, kullandığımız en basit nesne, bir günden öbürüne hayatta kalmamız, hepsi birçok insanın çabalarının sonucu. Dua ve diğer ruhsal çalışmaların da kesin etkisi var, ama dünyayı asıl şekillendiren insan faaliyetidir.
Birbirine muhtaç olma hali içinde her şey başka şeylerle bağlantılı olarak var olur. Tek başına varolan hiçbir şey yoktur. Bu yüzden kendi kişisel menfaatlerimizi başkalarından bağımsız olarak düşünmek imkânsızdır. Dakika dakika yaptığımız her şey yeni olaylar getirir. Her ne yaparsak yapalım, isteyerek ya da istemeyerek etki ve tepki döngüsüne katkıda bulunuyoruz. Şimdi tüm bu bağlantıların karmaşıklığını anlayamasak da, gelecekteki mutluluğumuz ya da sıkıntımız hep şimdiki neden ve koşulların sonucunda oluşacak. Bu yüzden kendimizden ve başkalarından sorumluyuz.
Başkalarının ne iyilikleri ne ıstırapları ne de gelecekteki mutluluklarının nedenleriyle ilgilenenler, kendi kişisel mutsuzluklarını hazırlıyorlar demektir.

 
 

 
Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült