Yoga'ya Başlarken

Cyntia Worby


Tavır Her Şeydir

Yoga tamamen kişinin kendisine ait farkındalığını artırmakla ilgilidir. Bu nedenle, duruşları ve nefes tekniklerini uygularken vücudunuzun sesine kulak vermeniz önem taşır. Egzersizler güvenli ve agresiflikten uzak şekilde yapılmalıdır. Bedenin gergin ve kasılmış, esnetilmeye alışık olmayan bölümlerini açarken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık hissi katılaşmış eklemlerden, gergin kaslardan ve fascia'nın (deriyle kas arasını örümcek ağı gibi saran ve aynı zamanda organları sarmalayan lifli iç bağlantı dokusu) sıkılığından kaynaklanabilir.
Bölgeye doğru nefes almak ilk baştaki rahatsızlığı biraz olsun hafifletecektir. İşin can alıcı noktası, sürekli nefes alıp vermektir. Sık nefes almak ya da nefesi tutmak, kendinize aşırı yüklendiğinizi veya düşüncelere boğulduğunuzu gösterir. Nefesinizin yaptığınız alıştırmanın içine akarak onu doldurmasına izin verin. Yoganın yoga olması nefes, duruşa geçme, duruşu uygulama ve duruşu bitirme şeklindeki kesintisiz süreçle ilgilidir. Yoga hareketlerini jimnastik ve dans gibi diğer fiziksel disiplinlerden ayıran da bilinçli hareketin bilinçli nefesle bu şekilde birleşmesidir.

ÖNEMLİ
Yoga yaparak geçirdiğiniz süre, kutsal ve kendinizle ilgili daha çok şey öğrendiğiniz, kendinizi kabullenip yetiştirdiğiniz özel zamanlardır. Programınızı, on veya on beş dakikalığına bile olsa yogaya her gün düzenli zaman ayıracak şekilde ayarlayın. Zaman geçtikçe, yaptığınız alıştırmalar günlük rutininizin parçası haline gelecek ve yaşam tarzınızın ayrılmaz unsuru olacaktır.

Yoga içsel motivasyonla yapılan bir egzersizdir. Kendinizi yoga yapan başka bir kişiyle veya bir kitapta gördüğünüz fotoğrafla karşılaştırıp hareketi en ideal biçimiyle yapmaya çalışmak işe yaramaz. Hepimiz farklıyız ve her birimizin vücudu farklı biçime, farklı ölçülere ve özel gereksinimlere sahiptir. Örneğin kişi vücudunu arkaya doğru nazik bir şekilde bükmeyi başardığı halde öne doğru eğilerek yapılan hareketlerde zorlanabilir. Hareketler üzerinde her zaman değişiklik . yapılabilir ve bunu yapmak teşvik edilir. Bedenimize saygı göstermek ve kendimize şefkatle yaklaşmak bu aşamada başlar. Ancak ondan sonra yoganın gerçek anlamı kavranabilir. Yoga sizi, üzerinde yürürken duygu ve inançlarınıza güvenmeyi öğreneceğiniz kendinizi keşfetme yoluna yerleştirir.
Sessiz, iyi havalandırılmış ve uygun sıcaklıktaki bir oda kasları yumuşak ve esnek tutar. Odanın fazla sıcak olması dikkati dağıtır veya sinirlilik ya da uyuşukluğa yol açar. Sert, ahşap bir zemin mükemmeldir ama sert halıyla kaplanmış bir zemin de aynı işi görür. Giysiler rahat olmalı ve hareketi kısıtlamamalıdır. Tişört, tayt ve şort gibi giysiler yoga için son derece uygundur. Yoga, ayaklan dokunma yoluyla hissedebilmek ve topraklanmayı sağlamak için çıplak ayakla yapılır.

DİKKAT
Acı duygusuyla, hareketin yoğunluğunu hissetme duygusu birbirinden farklıdır. Hareketleri yaparken kendinizi zorlayıp yormayın. Rahatlık ve çaba arasında denge kurmaya uğraşın. Yoga yaptıktan sonra vücudunuzun bazı yerleri biraz ağrısa bile kendinizi çok daha iyi hissetmeniz gerekir. Hafif bir sızı sağlıklı bir ağrıdır ama yakıcı, inatçı bir ağrı sağlıksızdır ve mutlaka zedelenmeye işaret eder. Herhangi bir incinme durumunda bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Yoga Araç ve Gereçleri
Bazı yoga türleri bedenin doğru duruşunu, dengeli ve rahat hareketini sağlamak için çok çeşitli araç, gereç ve eşyalardan yararlanır. Yoga eşya ve araç gereçleri, duruşları yorulmadan gerçekleştirmenize yardım eder; böylelikle, kendinizi zorlamadan duruşu daha uzun süre korumanızı ve mümkün olan en fazla yararı elde etmenizi sağlarlar. Yoga araç gereçlerinin kullanımı içsel bedeni açmaya yardımcı olmanın yanı sıra kasların kullanımına destek verir ve belirli bir hareket sırasında aşırı gerilme ve zorlanmayı en aza indirir. Sağlık sorunları olan kişiler ve yaşlılar da bu araç gereçler yardımıyla, aslında kolay kolay yapamayacakları hareketleri yapabilirler.

EK BİLGİ
Dr. Benjamin Spock kuşaklar boyunca anne babaların rehberi olmuştu. Yaşamının son yıllarında doktorları ona bir daha hiç yürüyemeyeceğini söylemişlerdi. Spock kaderine razı olmaktansa makrobiyotik perhiz, shiatsu masajı, psikanaliz ve yogaya başladı. Rama Berch ile yaptığı yoga derslerinin ardından yeniden yürümeye başlamıştı.

Alıştırmalarınıza destek olacak çok farklı araç ve gereçler vardır. Bunları kataloglardan sipariş yoluyla veya yoga merkezleri ve sağlıklı gıdalar satan dükkânlardan temin edebilirsiniz. Bir bölümü belki şu anda evinizde bulunan basit araç ve gereçlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Önerilen malzemeler şunlardır:

• Altı yapışkanlı veya kaydırmaz ince yer minderi: Kaymaktan çekinmeden hareketinizi rahatça yapabilmenize olanak sağlayan çok yararlı bir araçtır.
• Kayış veya kemer: Bir kayış çok çeşitli şekillerde kullanılabilir; örneğin, bazı duruşlarda dizlerin arka kısımlarını esnetmek için ya da omuzları açan egzersizlerde kolunuzu daha da ileri uzatabilmek için kullanılabilirler.
• Sert pamuklu veya yünlü üç battaniye: Battaniyeler oturarak ya da baş üzerinde durarak yapılan hareketlerde dizlerin, başın, göğsün altına yerleştirmek için çok kullanışlıdır.
• Kol yerleri olmayan metal veya ahşap sandalye: Destekli ve dönüştürülmüş duruşlarda bir sandalye oldukça işe yarar.
• Tahta veya köpük blok veya kalın bir telefon rehberi: Bu, birçok duruş sırasında "yeri size yakınlaştırmak" için çok kullanışlıdır. (Örneğin, ayakta durarak öne eğilme hareketini yaparken parmak uçlarınız yere değmediği takdirde, ellerinizin altına gelen yere bu tip bir blok veya bir telefon rehberi koyarsanız, diz kirişlerinizi esnetmeniz kolaylaşır. Eski bir telefon rehberi kalın ve sağlam bir bantla iyice sarılıp sarmalanırsa iyi olur.)
• Boş bir duvar: Doğru hizayı, simetri ve dengeyi sağlamak için boş bir duvar son derece yararlı bir araçtır.

SORULAR?
Mudralar nelerdir?
Mudralar sunu ve selamlama hareketlerini andıran, enerji tazeleme özellikleri olan birtakım el, parmak ve beden hareketleridir; enerjiyi vücudun belirli alanlarına yöneltir ve enerji devreleri oluştururlar. Duruşların ve nefesimizin niteliğini etkilerler.


 

 

 

 

 

 
Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Egzersiz

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült