Egzersiz

 

 

Nefesle Arınmak

Cem Şen


Nefes aynı zamanda en güçlü detoks tekniklerinden bir tanesidir. Bundan önceki bölümde nefesin denetimi ve odaklanması konusunda kazandığınız becerileri bir adım ileriye götürerek bedeninizi daha etkili bir şekilde toksinlerden arındırabilir ve (5) organlarınızdaki hastalıklı enerjiyi bedeninizin dışına atıp bu bölgeye şifa verici enerjiyi çekebilirsiniz.

Pek çok detoks programı olmakla birlikte bu detoks programları genellikle beslenme üzerine dayandığı için beden üzerindeki yararları tartışmalı olabilmektedir. İnsan bedeni standart değildir ve her insanın farklı bir enerji yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle bir insan için yararlı olan bir detoks programının bir diğer insana da yarayacağını düşünmemeliyiz. Bu nedenle beslenme ile yapabileceğiniz en iyi detoks, kitabın daha önceki bölümlerinde de açıkladığım gibi tükettiğiniz et miktarını azaltıp bol miktarda az pişmiş yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketmeniz, ek olarak da yeterli miktarda su içmeniz olacaktır.

Nefes söz konusu olduğunda ise durum değişmektedir. Nefes sizin bir parçanızdır ve beden enerjiniz ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle doğru nefes tekniklerini uygulayarak detoks yaptığınızda bedeninizde herhangi bir zarar oluşmayacaktır. Bununla birlikte nefesle arınma konusunu hafife almamalısınız. Nefes, en az besinler kadar güçlü bir şekilde bedendeki toksinlerin salınmasını sağlar. Bu nedenle kendinizi arındıracak şekilde nefes teknikleri kullandığınızda yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.


 

Beden Nefesi

Hazırlık: Sırt üstü yere yatın ve gevşeyin. Zihninizi sakinleştirin.

Uygulama:

 Aşama: Tüm beden yüzeyinizi hissedin. Tüm beden yüzeyinizin ter delikleriyle kaplı olduğunu hissedin.

Şimdi yumuşak bir şekilde burnunuzdan nefes almaya başlayın. Nefesleriniz uzun, yumuşak ve rahat olmalıdır. Nefesinizi adeta bir ipek böceği kozasından kopartmadan ip çeker gibi yumuşak bir şekilde içinize çekin. Tümüyle gevşeyin.

Nefes alırken beden yüzeyinizdeki tüm ter deliklerinizin açıldığını ve bembeyaz bir ışığın ter deliklerinizden girerek bedeninizi doldurduğunu hayal edin.

Nefes verirken bedeninizin içindeki toksinlerin ve hastalıklı enerjinin gri bir duman olarak yine ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hayal edin.

Bu şekilde yumuşak, uzun ve derin nefesler alıp vermeyi sürdürün. Zihniniz sakin, bedeniniz gevşek olsun.

Aşama: Tüm beden yüzeyinizi hissedin. Tüm beden yüzeyinizin ter delikleriyle kaplı olduğunu hissedin. Aynı zamanda göbek deliğinizin 23 santimetre kadar altında ve bedeninizin tam merkezinde bir enerji bölgesi hissedin. Burası alt enerji bölgenizdir.

Yine yumuşak bir şekilde burnunuzdan nefes almaya başlayın. Nefesleriniz uzun, yumuşak ve rahat olmalıdır.

Nefes alırken beden yüzeyinizdeki tüm ter deliklerinizin açıldığını ve bembeyaz bir ışığın ter deliklerinizden girerek bedeninizi doldurduğunu hayal edin. İsterseniz bu aşamada 336 nefesi de uygulayabilirsiniz. Yine de içinizden nasıl geliyorsa ve nasıl rahat ediyorsanız o şekilde nefes alıp vermeyi sürdürün. Önemli olan tek şey nefeslerinizin rahat ve uzun olması ve hem bedeninizin hem de zihninizin gevşemesidir.

Nefes verirken, içinize çektiğiniz beyaz ışığın, şifa verici enerjinin karnınızın altında bulunan enerji alanına gittiğini ve bedeninizdeki toksinlerin gri bir duman olarak ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hayal edin.

Bu aşamada bilincinizi ikiye böldüğünüz için ilk başlarda zorlanabilirsiniz. Bir yandan beyaz ışığın karnınızın altındaki enerji alanına gittiğini hayal ederken bir yandan da bedeninizdeki zararlı enerjinin ter deliklerinizden dışarıya çıktığını hayal edeceksiniz.

Bir süre sonra çalışmayı kolayca yaptığınızı göreceksiniz.

Yararları: Bu çalışmanın pek çok yararı bulunmakla birlikte en büyük yararı bağışıklık sisteminin güçlenmesidir.

Çalışmada deneyim kazandıkça soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara karşı direncinizin arttığını; hastalanmadığınızı ya da hastalığı çabuk atlattığınızı fark edeceksiniz.

Buna ek olarak beden enerjinizin arttığını da hissedeceksiniz.


 

Organları İyileştirici Nefes

Hazırlık: Bir sandalyeye rahatça oturun. Sırtınızı geriye dayamayın ve ayaklarınız yerde olsun. Dilerseniz yere bağdaş kurarak da oturabilirsiniz.

Bu çalışma nefesin şifa verici özelliklerini bir kademe daha yukarıya çıkarmaktadır. Şu ana kadar yapılan çalışmaları düzenli bir şekilde uyguladıysanız artık nefesiniz üzerinde belli bir denetim sağlamış olmalısınız. Bu denetimi organlarınızı iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

Uygulama: Bir sandalyenin kenarına oturun ve sırtınızı geriye yaslamayın.

İlk olarak avuçlarınızı böbreklerinizin üzerine koyun. Ardından böbreklerinize doğru yumuşak bir şekilde nefes alıp verin. Her nefesinizde tüm ter deliklerinizden giren enerjinin böbreklerinizi doldurduğunu ve nefes verirken böbreklerinizdeki toksinlerin gri bir duman olarak dışarıya atıldığını hissedin.

Bir süre bu şekilde çalıştıktan sonra böbreklerinizin koyu mavi olduklarını hayal edin. Aynı zamanda tüm çevrenizin su ile kaplı olduğunu düşünün. Bırakın çevrenizdeki su böbreklerinize doğru aksın ve bu organınızı yıkasın. Bir süre boyunca böbreklerinizi bu şekilde çevrenizdeki suyun enerjisi ile doldurun ve ardından avuçlarınızla karaciğerinizin üzerini örtün.

Ellerinizin altında karaciğerinizi hissedin. Yumuşak bir şekilde nefes alırken, bedeninizdeki ter deliklerinden giren enerjinin karaciğerinizi doldurduğunu ve nefes verirken karaciğerinizdeki hastalıklı enerjinin yine ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hissedin.

Bir süre sonra karaciğerinizin yeşil bir ışık ile parladığını hayal edin. Aynı zamanda çevrenizi dolduran ağaçları ve yemyeşil bir enerjiyi hayal edin. Bırakın çevrenizdeki ağaçlardan gelen yeşil enerji karaciğerinizi doldursun.

Şimdi avuçlarınızla kalbinizi örtün. Yumuşak bir şekilde nefes alırken, bedeninizdeki ter deliklerinden giren enerjinin kalbinizi doldurduğunu ve nefes verirken kalbinizdeki hastalıklı enerjinin yine ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hissedin.

Bir süre sonra kalbinizin kırmızı bir ışık ile parladığını hayal edin. Aynı zamanda çevrenizi saran kırmızı bir enerjiyi hayal edin. Bırakın çevrenizden gelen parlak kırmızı bir enerji kalbinizi doldursun.

Şimdi avuçlarınızı midenizin ve dalağınızın üzerine koyun.

Yumuşak bir şekilde nefes alırken, bedeninizdeki ter deliklerinden giren enerjinin midenizi ve dalağınızı doldurduğunu ve nefes verirken midenizdeki ve dalağınızdaki hastalıklı enerjinin yine ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hissedin.

Bir süre sonra midenizin ve dalağınızın sarı bir ışık ile parladığını hayal edin. Aynı zamanda çevrenizi saran sapsarı parlak enerjiyi hissedin. Bırakın çevrenizden gelen parlak sarı enerji midenizi ve dalağınızı doldursun.

Avuçlarınızı akciğerlerinizin üzerine koyun. Yumuşak bir şekilde nefes alırken, bedeninizdeki ter deliklerinden giren enerjinin akciğerlerinizi doldurduğunu ve nefes verirken akciğerlerinizdeki hastalıklı enerjinin yine ter deliklerinizden dışarıya atıldığını hissedin.

Bir süre sonra akciğerlerinizin bembeyaz bir ışık ile parladığını hayal edin. Aynı zamanda çevrenizi saran bembeyaz bir ışığı hissedin. Bırakın çevrenizden gelen parlak beyaz enerji akciğerlerinizi doldursun.

Ardından avuçlarınızı yeniden böbreklerinizin üzerine koyun ve dilerseniz çalışmayı tekrarlayın.

Çalışmayı tamamladığınızda ellerinizle göbek deliğinizin altını, alt enerji alanınızın üzerini örtün. Dikkatinizi göbek deliğinizin altında ve bedeninizin merkezindeki bir alana yönlendirin. Bu bölgeyi hissedin. Bir süre sonra bedeninizdeki enerji bu alana doğru çekilecektir.

Bu aşamada herhangi bir şey hayal etmeyin. Yalnızca izleyin. Eğer karnınızın altında bulunan alanda bir ısınma ya da bir titreşim hissederseniz bir süre daha izleyin. Ardından burada toplanan enerjinin her yönden sıkışarak küçücük bir noktaya dönüşmesini sağlayın. Bırakın enerji toplanıp bir nokta olacak şekilde sıkışsın.

Çalışmayı bitirdiğinizde yüzünüzü, göğsünüzü, belinizi ve bacaklarınızı avuçlarınızla süpürün.

Kısa bir yürüyüş yapın ve zihninizi yeniden içinde bulunduğunuz ana getirin.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült