Hedeflerinizi Gerçekleştirme Planı

Ali Karakuş


A. Yoğun, yakıcı bir arzu geliştirin.

Normal koşullar altında doğru belirlenmiş bir hedef zaten yeterince arzu içermelidir. Bununla beraber hedeflerin heyecanını, enerjisini daha da arttırmak için önerebileceklerimiz var. Bu önerileri yapıyorum. Çünkü bugüne dek hep bize öğretilen (ya da öğrenmeyi seçtiğimiz) yetersizliklerimizle kıyaslandığında, “tutku” sözcüğünün üzerindeki ölü toprağını kaldırmak ve kendi içimizde heyecan yaratmak gerekebiliyor. Üstelik arzu kişiseldir ve zaten ancak insanın kendisi, kendi içinde onu yaratabilir.

Yöntemler:

1. Hayal kurmak.

Hedeflerinizin gerçekleştiğini; olumlu, keyifli, harikulade sonuçlarını yaşadığınızı hayal edin. (Ya da hedefinize tüm o engellere, zorluklara rağmen büyük bir enerji, inanç, beceri, azim ve keyifle çalışarak ulaşmakta olduğunuzu) İnsanlarda duyguları yaratanın bilinçaltı olduğunu ve bilinçaltının da görsel resimler, semboller, metaforlar, senaryolarla harekete geçtiğini hatırlayın.

2. Sürekli olarak kişisel hedefler ve arzular üzerinde düşünmek.

Siz hedeflerinizi düşüncelerinizin odağına taşıdıkça konsantrasyon kuralı gereği hedeflerinizin hayatınızdaki yeri de büyüyecektir. Her olumlu düşünce bilinçaltının verimli tarlasına ekilen bir tohum olarak olumlu duygular olarak yeşerecektir.

3. Hedeflerle ilgili olarak uyarıcı bir çevresel ortam yaratmak.

Çalışma ve yaşama alanınızda size hedeflerinizi hatırlatacak,

motive edici, heyecan verici resimler, sözler, semboller bulundurmak işe yarayacaktır.

4. Arzuyu güçlendirecek insanlarla arkadaşlık etmek.

Maalesef toplumda hemen herkes, etrafındaki insanlara, zorlu hedeflerini, hayallerini dile getirdiğinde “yapamayacağını, başaramayacağını, saçmalamaması gerektiğini” söylüyor. Yeni girişimler için bizi cesaretlendirecek ve güç verecek arkadaşların olumlu enerjisi içimizdeki arzuyu güçlendirecektir ve toplumun çoğu kez vazgeçmemizi söyleyen sesine kulak tıkamamıza yardım edecektir.

5. Hedefleri yazılı hale getirmek.

Bu sayede bilinçaltımıza net, kabul edebileceği bir resim göndermiş olursunuz. Üstelik yazılı halde hedeflerinizi yanınızda taşıyabilir ve hatırınıza geldikçe yeniden gözden geçirerek etkiyi güçlendirebilirsiniz.

6. Bu hedefe ulaşarak elde edeceğiniz bütün faydalan listelemek.

Listelediğiniz her fayda zihninizde olumlu bir resim yapmak ve bilinçaltını duygusal olarak uyarmak demektir. Hedeflerinizin size getireceği olumlu sonuçları düşündükçe hedefleriniz için adım atmak, bir şeyler yapmak isteyeceksiniz.

7. Arzuyu öldüren korkuları temizlemek.

İçinizde arzu yeşeremiyorsa muhtemelen korku tohumlan ekmişsiniz demektir. Bu tohumlan bulup kökünü kurutmadıkça içinizdeki ateş cılız kalacaktır. Korkularınızla yüzleşin ve onlara teslim olmama kararını verin.

8. Eyleme geçmek.

Eylem olmadan gelişme olmaz. Eylem ise daima kendini yaratan enerjiyi besler. Çünkü bir şeyler yaptıkça; zaman ve emek harcadıkça vazgeçmenin, geri dönmenin maliyeti artar. Bırakamam boşuna mı bu kadar uğraştım diye düşünürsünüz. Ayrıca eylem korkunun da panzehiridir. Hareket halindeyseniz zihninizi dolduran olumsuz düşünceler kenara çekilir, sessizleşirler.

Diğer yandan eylemde sürekliliği sağlamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü süreklilik momentum yaratır; güce ivme kazandırır. Gözünüzde; ağır ve büyük bir taşı yerinden kaldırıp taşımaya çalıştığınızı canlandırın lütfen. İlk defasında taşı yerinden hareket ettirmek ve yuvarlamak zordur; insanın gözünü korkutur. Ama taş bir kere yerinden kıpırdadığında bu hareketini sürdürmek daha kolaydır. Eğer bırakırsanız taş duracaktır ve bu kez onu yeniden hareket ettirmek size çok daha zor gelecektir. O yüzden her gün ama her gün hedefleriniz için küçük de olsa bir adım atın. Enerjiyi, hareketi, momentumu besleyin. Her eyleminiz, içinizdeki ateşi canlı tutacak bir yakıt görevi yapacaktır.

B. Hedefin sizin tarafınızdan gerçekleştirilebilir olduğuna dair güçlü bir inanç geliştirin.

Kendinize dostça ve dürüstçe sorun; hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinize dair kesin bir inanca sahip misiniz? Sadece inanç zihinsel güçleri harekete geçirebilir. Ya hedeflerini gerçekleştireceğine kesinlikle inanmak ya da inanabilecek ölçüde hedefler belirlemek esastır. Bazen siz gereken inancı taşıdığınızı zannettiğinizde içinizde hiç farkında olmadığınız ikinci bir ses kendi kendinize farklı olumsuz şeyler söyler. O sesi yakalayın ve değiştirin.

3. Eyleme geçmeden önce asla vazgeçmeme kararını verin.

Başarısızlık ihtimalini asla düşünmeyin, aklınıza bile getirmeyin. Arzuyla başlayıp azimle bitirin. Başarının bedeli başarısızlıktır. “Edison” örneğini hatırlayın. Yaklaşım değişebilir, yöntem değişebilir, izlenen yollar değişebilir ama yoldan dönmek yok. Çünkü ciddi bir karar olmadan engeller karşısında yıkılmadan duramazsınız. Ciddi bir karar ise işin sonunu getirene kadar size güç verir.

4. Başlangıç noktasındaki pozisyonunuzu analiz edin ve elinizdeki kaynakları belirleyin.

Hedefe giden yolda gelişimi sürekli ölçmek ve adım adım izlemek için şu an hangi pozisyonda olduğunuzu analiz edin. Basit bir örnekle açıklayayım; zayıflamaya karar verdiğinizde ilk yaptığınız şey tartıya çıkmak ve mevcut kilonuzu öğrenmektir. Zayıflama kararı da en nihayetinde bir hedef sayılır. İş gerçek hedeflerinize geldiğinde de bulunduğunuz yeri, durumu net bir şekilde görmek esastır. Elinizdeki kaynaklar; kişilik özellikleri, arkadaşlar, finansal kaynaklar, eğitim, zaman, yaratıcılık, enerji, vs. olabilir.

5. Sizinle hedefinizi gerçekleştirmeniz arasında duran bütün engelleri listeleyin.

Ortaya çok sayıda engel dökülecektir. Bu da aslında iyi bir göstergedir. Çünkü engeller olmadan hedefler anlamsızlaşır. Engellere bakıp üzülmektense “hangi engeli nasıl aşabilirim?” diye düşünmek daha uygun bir yol olacaktır. Tüm engelleri belirlediğinizde kendinize sormanız gereken yeni soru “ana engel yolumun üzerinde sonuç almaktan beni alıkoyan en büyük sorun nedir?” sorusudur.

80/20 Kuralını hatırlayın. Sorunların sadece yüzde yirmisi gerçekten sorundur. Geri kalanlar, çoğu kez ortamı bulanıklaştırır. Sorunlar ve engeller içinde “sınırlayan adımlar” nelerdir? Yani o adımı layıkıyla halletmeden sonraki hiçbir işe girişemeyeceğiniz kısımlar nelerdir? Bunları öngörerek yola çıkın.

Bir başka nokta; sizin için kişisel engelin ne olduğunu tespit etmektir. Kendinizde neyi değiştirebilirseniz sorunları çözmek de kolaylaşır? İşin hangi kısmı size kişisel olarak zor görünüyor? Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için “siz” nasıl biri olmalısınız? Belki de yola çıkmadan önce kendinizi bazı konularda geliştirmeniz gerekecektir.

6. Hedefinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağınız ek bilgiyi belirleyin.

Hedefiniz her ne olursa olsun mevcut bilgilerinizin üzerine çıkmanızı gerektirecektir. Einstein’ın dediği gibi;

“Problemler onları yaratan gerçeklik çerçevesinin üzerine çıkılmadan çözülemezler. ”

Ek bilgiler, bir temel beceri ya da yetenek üzerine mi kurulu? Başka birinden temin edebilir ya da başka birine yaptırabilir misiniz? Hangi kanallardan bu bilgiyi edinebilirsiniz? Şöyle bir düşünün.

7. Yardımına ve işbirliğine ihtiyaç duyacağınız insanları belirleyin.

Kimlere ihtiyacınız var? Kimler size yardımcı olabilir? Hedefinize ulaşmak için en kritik kişiler kimler? Bir liste yapın ve öncelik sırasına koyun. Bu listedekilerin yardımını isteyecekseniz hazırlık yapın. Siz bu insanlara nasıl yardımcı olabilirsiniz, hayatlarını nasıl kolaylaştırabilirsiniz? Vermeden almanın çok özel durumlar dışında mümkün olmayacağını hatırlayın. Unutmayın; hayattan aldıklarınızın değerini arttırmak için verdiklerinizin değerini arttırmaksınız. Çünkü hayatın sırrı; vermek katkıda bulunmaktır!?

8. Bir plan yapın; zamanınızı programlayın.

Artık durumun, engellerin, zamanın; kısacası hedefinize ulaşmak için tüm gerekenlerin farkındasınız. O halde detaylı, yazılı, adım adım “neyin, ne zaman, nasıl, kimlerle, nerede....” yapılacağını gösteren bir plan yapın. Yıllık, üçer aylık, aylık, haftalık ve günlük olarak ne yapmanız gerektiğini planlayın. Bu plan size müthiş bir kontrol hissi ve güç verecektir. Tabi bir tek şartla planınızın uygulanabilir olduğunu ve planınıza bağlı kalacağınızı hissediyorsanız.

9. Sonuçların gerçekleştiğini zihninizde canlandırın.

Zihninizde önceden gördüğünüz gerçekte sonradan elde ettiğiniz olacaktır. O yüzden bilinçaltınınzı sürekli olarak hedefinize ulaşmakla ilgili olumlu resimler, fikirler ve seslerle besleyin. Korkularınızın, endişelerinizin zihninizi ele geçirmesine ve sizi yolunuzdan geri çevirmesine izin vermeyin. Zihni kontrol etmekle ilgili kuralları hatırlayın. Siz düşüncelerinizi değil düşünceleriniz sizi yönetecek olurlarsa yola çıktığınızda ne kadar olumlu, heyecanlı olursanız olun yolun sonunda, başladığınızdan çok daha büyük sorunlarla, daha düşük enerji ve yaşama “keyifsizliği” ile yere serilebilirsiniz.

10. Eyleme geçin / Sık sık sonuçlarınızı gözden geçirin / Gerektiğinde yaklaşımınızı veya hedeflerinizi yenileyin.

Yol üzerinde ilerledikçe planınızı da sürekli olarak revize edin. Daima hatırlayın ki; hiçbir gemi varacağı limana önceden çizili rotasından bir sapma olmadan varamaz. Her şey sizin öngördüğünüz gibi olmayacaktır. O halde hayıflanmak yerine rotanızı yeniden çizmek daha akıllıca olacaktır.

Son önerim tüm bunları yaparken kendinize bir örnek model, (sizin için lider sayılabilecek) bir kişi seçin ve benzer durumlarda onun engelleri aşmak için neler yaptığına ve hangi fikirlerden faydalandığına bakın.

SONSÖZ

“Hedefler hayatınızı güzelleştirmek içindir.” Siz de öyle yapın.

Eğer tüm bu anlatılanları uyguladınız ve yine de kendinizi çok tatsız, zoraki bir mücadele içinde hissediyorsanız hedeflerinizi boş verin gitsin. Kendinize zaman tanıyın. Tüm hedefleri bir kenara bırakın ve rahatlayın. Kendinizi iyi ve hazır hissettiğinizde yeni ve taze bir başlangıç yapabilirsiniz. Üstelik hayatı heyecan verici bir macera gibi yaşamak ezici bir mücadele gibi yaşamaktan çoğu kez daha öğretici ve daha hayırlıdır. Unutmayın ki iyi, anlamlı, doyurucu bir hayat yaşamanın tek yolu hedeflerle yaşamak değildir. Hedefler için de geçerli olmak üzere “her zaman daha iyi yollar vardır.”

ÖNERİLER / EYLEM PLANI

1. Ana hedefiniz ne?

2. Ana hedefinizle paralel kısa ve uzun vadeli hedefleriniz (ya da projeleriniz) neler? Zaman açısından gelecek 1 hafta / 1 ay / 3 ay / 6 ay / 1 yıl / 3 yıl / 5 yıl... dönemleri için en öncelikli; üzerine odaklanacağınız 3 hedefin ne olacağını belirleyin.

3. Hayatınızda sizin için bir zamanlar sadece bir hayal olan ama şu an ulaşmış olduğunuz hangi sonuçlar veya güzellikler var? Bunları nasıl başardınız?

4. Mevcut durumda önemli bir amaç için sonuç almak söz konusu olduğunda hangi stratejileri uyguluyorsunuz? Bunlardan hangilerinin yenilenmesi gerekiyor. Sizin için yeni stratejiler neler olabilir?

5. Hedeflerinize ulaşmak için hangi bilgilere ve kaynaklara ihtiyacınız var? (Tanıdığınız, tanımadığınız kimlerle konuşabilirsiniz? Yeni neleri öğrenmeniz gerekiyor?

6. Maddi imkanlar yeterli mi? (Gereken kaynakları nereden ne şekilde bulabilirsiniz?)

7. Şu andan itibaren, hedefinize giden yolda hareketi başlatmak için ilk iş olarak, yarın sabah neler yapacaksınız?

8. Hedefinize giden yolda harekete ivme kazandırmak ve heyecanını beslemek için önümüzdeki hafta içinde küçük, büyük neler yapabilirsiniz?

9. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için önümüzdeki 1 yıl içerisinde gün gün, hafta hafta, ay ay... ne yapacağınızı belirleyin. Bir eylem planı hazırlayın ve planınıza uyun. (Eylem planı yoksa hedef yoktur.)

10. Yaşadığınız ve çalıştığınız ortamları (ev, araba, ofis...) olumlu enerjini güçlendirecek şekilde yenilemek için neler yapabilirsiniz?

11. Plan ve program dahilinde hedeflerine ilerleyen bir yaşam tarzı nasıl kurabilirsiniz?

12. Arada bir hayatın koşuşturmacısından sıyrılıp kendinizle baş başa kalın ve hayatınıza yeniden çeki düzen vermeyi planlayın. Kendinize ayıracağınız ilk özel zaman:...

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Egzersiz

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült