Acıyla Başetme Yolu Olarak Nefes

Elena Cardas


Bambular üzerindeki omurga

Aşağıdaki alıştırmada omurganızın güçlenmesini, titreşimini, enerji akışınızı ve zamanla omurganızda merkezlenmeyi deneyimlemekle kalmayacak, ağrıyla da nasıl başa çıkacağınızı göreceksiniz. Hoşlanmadığınız bir şey ya da bir acı yaşarken kendinizi kasmamayı deneyin. Çünkü kendinizi kasarsanız nefesinizin yolunu kesmiş olursunuz. Bu, acıyan bölgeyi tecrit etmekle kalmaz sizin de acıyla bağlantınızı keser. Böylece acı dışınızda bir şeymiş gibi varolmaya başlar, kendinizi onun insafına bırakmış olursunuz ve acının içinde yittiğinizde çok daha güçlenmiş hissedersiniz onu.

Yoğunlaşma gücünüzle bir karşı güç oluşturun. Acıyı önce kabul edin ve size “dayanmasına” (yaslanmasına) izin verin. Koşulsuz bir şekilde nefes verişinizin çözücü, içinizi kaplayan gücüne katın onu. Kendinizi acıya karşı savunmayı bırakıp her nefes verişinizle derinliklerinizden kaynaklanan bir serbest bırakışa doğru yönlendirecek olursanız (nefes alış ve veriş arasındaki nefes durağında rahatlayabilir ve kendinizi açarak nefes alışın genişleyen hareketine bırakırsanız) odaklanmanızın merkezinde yoğunlaşan ve yoğunlaştıran bir güç, enerjisi yükselmiş yaşam gücü oluşacaktır.

Önemli: Bu, acı ya da hastalıkların bir solukta dışarıya atılabileceği anlamına gelmez. Ancak içinizde merkezlenen bu güçle, bu içsel iyileştirici güçle bütünleşerek aşırı duyarlılaşma, acı ve hastalıklarla daha doğal bir yolla yüzleşebilir ve onları yaşamınızın bir parçası olarak kabul edebilirsiniz.

Alıştırma:

Bir seradan 1,5-2 m. uzunluğunda, yaklaşık 2,5 cm çapında bir bambu çubuk alın. Çubuğu şilte ya da örtünüz üzerine yerleştirin.

•        Çubuğun alt üçte birlik kısmının üzerine onu kalça ayırımınızda hissedecek şekilde oturun ve nefes veriş sırasında omurganızın omurdan omura ilerleyen hareketiyle yavaşça çubuğun üzerine uzanın.

•        Omurlarınız başlangıçta acıyacak ya da tam “oturmayacak" (ki omurganın doğal eğiliminde bu normaldir), başınız rahat edemeyecek olursa tedirgin olmayın. Tersine, bütünüyle içinize dönmüş bir şekilde hemen omurganız, başınızın arka tarafı ve bambu ile temasa geçin. Buraya “yaslanan” aldığınız nefesin sizin içinizden geçmesi ve verdiğiniz nefesin bambuya akması için her bir omurunuz ile aralarındaki bağ dokuyu genişlettiğini canlandırmaya çalışın. Bu hissedişi sürdürün. Omurganız ya da başınızın arkasında hala rahatsızlık veren ya da ağrıyan yerler varsa bu, kendinizi serbest bırakmadığınız ve “hohla ve esne” deneyiminden yararlanarak nefes verişinizi daha derinden hissetmeniz gerektiği anlamına gelir.

•        Kendinizi kasmadan ya da içsel olarak tutmadan hoşlanmadığınız algılar ya da acıyla yüzleşmeye bırakırsanız kısa sürede yalnızca acının azalmasını değil, çoğu durumda acıdan kurtulduğunuzu da gözlemleyebilirsiniz.

•        Kendinizi koşulsuz bir şekilde solunum sürecine bırakışınızla omurganız bambu çubuk ile dolaysız bir işbirliğine girer ve sırtınızda zamanla “yoğunlaşan” bir güç hisseder olursunuz.

•        Özümseme için yoğunlaşmanızı bozmaksızın bambu çubuğu bir kenara itin. Artık sırtınızı bütünüyle bir dayanak, sığınak olarak hissedebileceksiniz.

Kapanış alıştırmasıyla bitirin ve deneyimi özümseyin.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Egzersiz

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült