Kişisel Gelişim

 

 

İyi Ki Varsın Tembelciliği

Cem Şancı


Kezbanların alameti farikası bir söylemi iyi tanımamız gerekiyor.

Peki nedir o söylem: “İyi ki varsın”cılık!

Hepimiz “iyi ki varsın” ifadesini, çok büyük, çok yüce, çok duygusal, çok değerli bir aşk ve şükran ifadesi olarak kabul etmiş şekilde, sevdiklerimizi mutlu etmek ve onlara ne kadar değer verdiğimizi göstermek istediğimizde ne yapıyoruz? Hemen “iyi ki varsın”ı yapıştırıyoruz.

Fakat, gelin dikkat edelim, bundan sonra bize “iyi ki varsın” diyen insanların tiyniyetlerine, tavırlarına özel dikkat sarf edelim.

Göreceksiniz, “iyi ki varsın” lakırdısının arkasına sığınıp duygusal, hassas, aşk dolu görünen kişiler aslında bencil karakterli aşıklardan başka kimse çıkmayacak.

Zira, karşısındaki insana özen göstermek ve onunla ruhen bütünleşmek yerine, “iyi ki varsın” lafını sarf edince, çok değerli bir hediye verdiğini sanan ve gördüğü aşkın, ilginin, şefkatin karşılığını ödediğini, durumu eşitlediğini düşünen bir çakal vardır karşınızda.

Dikkatli bakın. İyice inceleyin. Size iyi ki varsın diyen sevgililerinizi, dostlarınızı birkaç hafta gözlem altına alın. Sizi duygusal veya maddi olarak sömüren, oysa sizin ihtiyaçlarınızı, ruh halinizi, hassasiyetlerinizi zerre önemsemeyen, kendi istekleri ve talepleri olmadıkça somurtup size duygusal terör uygulayan bir şeytanla karşılaşacaksınız.

Hayatın merkezinde o varken ilişkinizin güllük gülistanlık gittiği ama konu siz olunca meselelerin “teferruat” olarak kenara atıldığı veya öfkeye, sinire, kavgaya bağlanarak sindirildiğiniz bir ilişki yaşadığınızı görebilirsiniz. Özellikle bu, sizin ihtiyaçlarınız konu olduğunda yok sayılmak veya öfkeye sinire keserek sindirmek, “İyi ki varsın”cı aşıkların alametifarikasıdır.

“İyi ki varsın,” ifadesi, 40 yıllık içi geçmiş evli çiftlerin, artık anlamını hissetmeden, ezbere sayıkladıkları “seni seviyorum ben de seni seviyorum” ifadesi kadar anlamsız bir söz kümesidir.

“İyi ki varsın” ifadesi, duygu dünyasının karşılıksız çekidir, sahte parasıdır. Sağa sola bundan dağıtan çakallar, ruhunuzu sömürüp sizi boş çuval gibi kenara atacak kalpazanlardır.

Yemeyin. Akıllı olun.

Gökyüzünün her noktasını yıldızlar kaplasa, denizler kabarıp karaları yutsa, yer yüzü şahlanıp isyan etse yine de sana olan özlemimin çaresizliğinde çektiğim acıyla yüreğimde kabaran isyanın şiddetini anlatmaya yeterli olamazlar Nurten!

Oh Macit! İyi ki varsın.


Bak, senin için işimi bıraktım ki yanında bir hayat kurabileyim. Senin için arkadaşlarımı terk ettim ki, senden bir saniye uzak kalmayayım. Senin için bütün bu yarım adayı satın aldım ki, mutluluğumuza kem gözler nazar değdirmesin. Senin için dünyanın her şehrinde evler aldım ki, coğrafyalar bu aşka küçük geldikçe kaçalım, gidelim, dünyayı gezelim. Senin için ailemi terk ettim ki, senin kaşının bir teline laf etmeye cüret edemesinler. Senin için kendime yeni bir hayat kurdum ki, yaşama beraber yeniden başlayalım.

Oh Macit! Aşkım! İyi ki varsın aşkım. İyi ki varsın bitanem!

Yalnız bu akşam dışarı çıkmaya hiç gücüm yok aşkım. O kadar yorgunum ki, günlerdir dışarıdayız, sabahlara kadar görmek istediğin yerleri gezip arkadaşlarınla buluşuyoruz. Bu gecelik evimizde kalalım mı? başbaşa, kucak kucağa, mum ışığında?

Ay sen benim arzularıma hiç saygı göstermiyorsun Macit! Ben arkadaşlarıma söz vermişim, sabah aradılar, tamam dedim, gece buluşup sabaha kadar dans dans dans eğlenicez dedim. benim bir sosyal ünüm var. Kendime yalancı mı dedirteyim. Sevgilinin bir isteğini bile yerine getirirken böyle yorulup isyan ediyorsan ben naapim bu yarım adaları, dünyaları, gezegenleri Macit! Ben beni sevecek, bana aşık olacak, gözü benden başka kimseyi görmeyecek, benim yanımda mutlu olacak, benim gözümün içine bakacak adam istiyorum Macit!

Allah belamı versin bebeyim. Şu anda ne kadar geri zekalı olduğumu anladım. yemin ediyorum.

Di mi yani aşkım?

Kesinlikle bebeyim.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült