Kişisel Gelişim

 

 

Yoga Nedir?

Dr. Svami Purna


Yoga bir din, politik hareket ya da inanç değildir. Çeşitliliğe uyum katmanın bir yoludur. Tüm kültür, inanç ve milletlere saygılıdır, insanlığın yüksek güdüleri olan şefkat, işbirliği ve barışı besler.

İnsanın, yaratıcısının bir aynası sağlıklı, mutlu, hareketli, ve akıllı olarak yaratıldığı ve olumlu yaşayarak kendini sürekli geliştirmeye çalıştığı söylenir. Zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı olmak ve canlılık insan yaşamının doğal özellikleridir. Bunlar insanın doğuştan hakkıdır. Oysa insanlık bu düşünce yolundan çıkmışa benziyor. Bugünün insan yaşamı, bedensel, zihinsel ya da psikolojik olarak hastalık veya acıdan kaçınmayı imkansız görerek, bunları normal kabul eden bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Olumsuz şartlanmalar, alışkanlıklar ve düşünceler böylece insanın hayat beklentisini kısaltmıştır.

Binlerce yıl önce yaşamış filozof ve bilgeler, fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak daha bütünsel bir insan olma yolunda bilimsel bir yöntem olan yogayı yarattılar. ‘Yoga’ deyimi Sanskrit dilinde ‘birlik’ ya da ‘hizmet’ anlamına gelen yuk kökünden gelmektedir. Bu deyim yaradılışın tüm yönlerinin denge ve uyumunu simgelerken, aynı zamanda da zihnin durmaksızın yarattığı dürtü ve eğilimlerin Yüksek Benliğin boyunduruğu ve hizmeti altına girmesini ima eder.

Yoganın çok farklı uygulamaları olmasına rağmen Batılı öğrenciler için en uygun olanı fiziksel bedeni başlangıç noktası olarak alan yöntemdir.

Bu Hatha Yoga’dır. Ha ve tba heceleri pozitif ve negatif enerjinin akışı anlamında güneş ve ayı temsil ederler. Bu enerjilerin dengede olması sağlıklı olmamıza, dengesizlik ise hastalığa neden olur. Hatha Yoga sadece fiziksel egzersizler içermese de bu jimr. a nastikten farksız olurdu fiziksel dayanıklılık sağlayan bütünsel bir sistemdir. Hatha Yoga bilinçli beden egzersizleriyle, hayat gücünün vücudun her noktasına her kas, eklem, bez ve sinire yönlendirilmesinden oluşur. Duruşların ve nefes tekniklerinin birleşik etkisi bedendeki zehir veya toksinlerin atılarak bedenin canlılık kazanması ve sinir sisteminin gelişmesini sağlar. Kendinizi daha enerjik ama rahatlamış hissetmeye başlayacaksınız. Gerginlikten kurtularak modern yaşamın artan gereklilikleriyle daha kolay başa çıkacaksınız.

Ancak Hatha Yoga’nın başka yararlan da vardır. Endokrin faaliyetini uyararak (endokrin salgıları duyguların ‘üretilmesinde’ en önemli rolü oynar), Hatha Yoga duyguların düzenlenmesi ve dengelenmesine önemli bir katkıda bulunur. Eğer düzenli olarak uygulanırsa zihninizi, duygularınızı ve bilincinizi yükseltecek ve sizi doğanın bütünüyle uyumlu hale getirecektir. Şair Thoreau şöyle açıklıyor:

Seve seve uzanırım yol kenarına

Çözülmek ve damla damla akmak için eriyen karla

Ruhu ve bedeni karıştıran, zamanla

Ben de akabilsem doğanın gözeneklerinden.

İlginç olarak ‘Hatha’ kelimesi aynı zamanda ‘güç’ olarak da çevrilebilir çevrenizdeki ya da içinizdeki olumsuzlukları yenmeye yardımcı olacak o olağanüstü güç.

Hatha Yoga bir teşhir sanatı, fanatik dervişlik, işkence ya da gösterişli bir jimnastik değildir. Bedensel, zihinsel ve duygusal işlevlerin dengelenmesini sağlayan hoş ve keyifli bir bilimsel araçtır.

Duruşlar Hakkında (Asanalar)

Öğrenme kaynaklarımız çok çeşitlidir, bunlara Doğa da dahildir: dağlar sebat ve sağlamlığı temsil ederler; nehirlerde akıcılığı ve esnekliği görürüz; ağaçlar bir soyumuz, kökümüz olduğunu hatırlatır, ve güneş bize hiçbir beklenti ve ayrımcılık olmaksızın parlamayı öğretir. Gökyüzünün parlaklığı ve toprak ananın sabrı bizler için devamlı hatırlatmalar ve örneklemelerle doludur.

Her varlığın ders alınacak bir özelliği ya da yönü vardır. Aslanın korkusuzluğu, kobranın gücü, köpeğin atikliği, karıncaların iş düzeni ve üstün organizasyon yetenekleri, kaplumbağanın gerektiğinde kabuğunun altına girmesini sağlayan aklı. Kuşlar yiyeceklerini saklamazlar ve yükseklerden uçabilirler. Hepsinden öte, kudreti, gücü ve dayanıklılığıyla soylu kartal diğerlerinin yaşayamayacağı ortam ve yüksekliklerde yaşar. Gururlu kanatlarıyla kusursuz parlaklıktaki gökyüzünde özgürlüğün tadını çıkarır. Bu özelliklere daha yakından bakmak akıllıca olur.

Yaklaşık olarak 8.400.000 adet varlık ve bir o kadar da yoga duruşu olduğu söylenir. Bunların binde birini bile bilip ve uygulamak insanoğlu için imkansızdır. Ancak bu duruşların birkaçı üzerinde düşünüp çalışmanın size neler sağlayabileceğini düşünün. Vücudunuza bir duruş için şekil verip, hayat enerjisinin ilgili organlara akmasını sağlarken sadece tüm sisteminize canlılık vermiyor aynı zamanda da şeklini aldığınız canlının özelliklerini de taşır hale geliyorsunuz. Örneğin bir süre için dengeleyici ağaç duruşunu uyguladıktan sonra, denge, zihinsel ve duygusal olarak bakış açınıza da yansıyacaktır. Böylece karakterinize olumlu özellikler eklemiş olacaksınız.

Sizi etkileyen çevre, insanlar ya da geçmiş tecrübeleriniz gibi farklı etkenler de olsa, sonuçlar sizin düzenli ve disiplinli çalışmanıza bağlıdır. Eğer Hatha Yoga zihinsel ve bedensel saflıkla uygulanırsa hayatınızı zenginleştirecektir.

Acele etmemelisiniz ; ama tembelleşmemelisiniz de. Eğer çabalarınız düzenli ve dengeliyse yoga çalışmalarından çok keyif alacaksınız.

Yaşam Soluğu

Pranayama, prana denilen hayat enerjisinin kontrol etme, düzenlenme ve onunla bütünleşmektir. Bazen ‘yaşam soluğu’ da denir. Bu kendi çevrenizdeki kendi enerjinizdir. Soluk alınca, havayı ve yaşam enerjisini içinize çekersiniz, soluk verirken bedeninizdeki artık maddeleri dışarıya atarsınız.

Günümüzde ortalama bir insanın fiziksel faaliyetleri o derece azalmıştır ki, soluk alma alışkanlıkları ciddi şekilde bozulmuştur. Bedenin harika nefes alma aygıtı o kadar önemsenmemiş ve kötü kullanılmıştır ki, savunma mekanizması körelmiştir. Özel nefes çalışmalarına girmeden önce, yanlış teknikleri düzelterek nefes almayı öğrenmeliyiz.

Solukladığımız hava insan bedenine burundan girmesi için tasarlanmıştır. Bu organ havadaki kir ve tozu filtreleyecek özel kıllara sahiptir. Havayı nemlendirecek veya ısıtacak özellikleri ve tabi ki bizi sağlıksız, zararlı ya da toksik cisimlere karşı uyarıcı koku alma yeteneği vardır. Çocuklarda görülen ağızdan nefes alma büyümeyi yavaşlatacak zararlı sonuçlar doğurabilir. Burun delikleri ve lenf bezleri fazla sayıda bakteri hücumuyla başa çıkabilmek için genişler ve genelde bu durum sonunda çocuğun savunma mekanizması zayıflar. Nefes genelde hızlı ve kısa aralıklarla alınır ve bu da ciğerlerin yeterince büyümesini engeller. Kir, toz ve mikroplar böylece sadece bir kısmı havalanan ciğere kolaylıkla yerleşirler.

Doğru nefes almama sonucu oluşan prana ya da yaşam gücü eksikliği doğal enerji düzeyimizi düşürür. Etkili soluklama için nefesinizi burundan alarak dik durun ve sigara dumanının olduğu kirli ortamlardan uzak kalarak, gün içinde yavaşça derin ve tam nefes almaya birkaç dakikanızı ayırın. Sadece bu birkaç öneriye uymanız bile size yenilenmiş enerji ve mutluluk katacaktır.

Nefes her yoga duruşunun ayrılmaz bir parçasıdır. Asana ile pranayamayı birbirinden ayıramazsınız. Her asanada nefes ile içeri alınan enerji, bedene eşit şekilde dağılır ve beden sağlamlık kazanarak savunma mekanizması güçlenir.

Çocuklar ve Yoga

Çocuklar oyunu ve başkalarını taklit etmeyi çok severler. Bir kedi gibi davranmak; gerinmek... rüzgarda bir ağaç gibi sallanmak... bir kobranın sessiz gücüyle ayaklanmak... onlar için inanılmaz bir eğlencelidir. Duruşlarda gösterdikleri inanılmaz taklit yeteneklerinden dolayı, çocuklar hareket özelliklerini doğallıkla kavrarlar. Bir aslan ya da kahraman gibi davranan erkek çocuğu için korku günlük hayatından çıkmaya başlar. Aynı şekilde, bez bebek gibi kendini serbest bırakan çocuk rahatlıkla uykuya dalacaktır. Böylece yoga çocuğunuza sadece sağlık değil, aynı zamanda karakter özellikleri de kazandıracaktır.

Bir çocuk öğrendiklerinin büyük bir kısmını başkalarını, özellikle ebeveynlerini taklit yoluyla öğrenir. Çocuklar örnek alırlar ve çevrelerinde olanlardan etkilenirler. Olumlu özellikler taşıyan basit duruşlar çocuğunuzun zihnini ve bedenini, dolu ve yapıcı bir hayat tarzına yöneltmenizde değerli katkılar sağlayacaktır.

Yoga çalışmaları çocukları tarafından engellenen anne babalara küçük bir hatırlatma: Bırakın onlar da katılsın. Birkaç uygun duruşu belki küçük bir hikayeyle anlatın, zamanla kendi kendilerine denediklerini göreceksiniz. Unutmayın yoga ‘katılım, birlik ve uyum’ anlamına gelir ve aile hayatınızı zenginleştirmede önemli bir araç olabilir.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült