Kişisel Gelişim

 

 

Yenilik Arayışı Ve Aşkın Heyecanı

Peter Copeland & Dean Hamer


Yenilik arayışı da, bütün kişilik özellikleri gibi, birlikte olmayı seçtiğiniz ve anlaştığınız diğer insanlarla aranızdaki ilişkiyi etkiler.

Aşk hakkındaki gündemde olan bazı şarkılarda “zıtlıklar cezbeder”, fakat yenilik arayışının terimlerinde kural “aynı tüyden kuşlar sürü halinde uçarlar”dır. Şans eseri böyle olur, çünkü çalışmalar, yenilik arayışının farklı seviyelerine sahip olmanın evlilik ve ilişkilerdeki memnuniyetsizliğin sık sık vuku bulan bir sebebi olduğunu göstermiştir.

Davranış genetikçileri, “aynı türden olan kuşları” daha süslü isim olan “uygun çiftleşme” olarak adlandırırlar. Dini inançlar, farklılıklara hoşgörü, politik görüşler ve daha az etkili olan zeka gibi sosyal davranışların uygun çiftleşmeyi etkilediği bilinir. Bununla birlikte, çoğu kişilik özellikleri için uygun çiftleşme yoktur: Eşler arasındaki kişilik puanlarının korelasyonları genellikle sıfıra yakındır. Yenilik arayışı bu kural için bir istisnadır. Almanya, Hollanda ve Birleşik Devletlerdeki çalışmalar, karıların ve kocaların yenilik arayışının benzer seviyelerine sahip olmaya eğilimli olduklarını göstermiştir.

Yenilik arayışının aşktaki mutluluk üzerinde bir etkiye sahip olup olmadığını görmek için, araştırmacılar, 3 ay veya fazlası için Zuckerman’ın testini kullandılar. Benzer yenilik arayışı seviyesi ve ilişkiden memnuniyet ve seksüel tatmin arasında kuvvetli bir bağ buldular. Aynı oldukları sürece yenilik arayışı seviyesinin yüksek mi ya da düşük mü oldukları önemli değildi. Yenilik arayışında benzeyen sevgililerin mutlu olmaları ve seksüel açıdan memnun olmaları nispeten daha muhtemeldir. Çalışma, ayrıca bu etkinin zamanla birlikte daha da güçlendiğini ortaya koydu. İlişkinin başlangıcında, yüksek puanlı partner düşük puanlı bir partnerden hoşnutsuzluk duymayabilir çünkü öğrenilecek daha çok fazla yeni şey vardır. Ve düşük puanlı partner, yüksek puana sahip olan birinin “ilgi çekici kişiliğini” cezbetmiş olabilirdi. Fakat zaman geçtikçe, yüksek puanlı, düşük puanlının yeni seksüel davranışları da kapsayan yeni şeyler için istek eksikliğine sinirlenir ve düşük puanlı, bütün bu “esrarengiz” pozisyonları ve gözetlemeyi kapsayan yüksek puanlının tahmin edilemezliğinden rahatsız olur.

İspata rağmen, zıt seviyeli insanlar hala evleniyorlar. Evlilikleri sık sık mahkemede son buluyor. Bir çalışmada, evlenme ile ilgili terapilerdeki çiftlerin yenilik arayışı seviyeleri, evliliklerinden daha memnun olan çiftlerin puanlarından çok daha muhtelifti. Seviyeler ne kadar çok birbirinden ayrıysa, memnuniyetsizlik o kadar büyüktür. Sık sık, düşük puanlı partner, terapi arayan ve şikayet edendir. Düşük yenilik arayışına sahip olan kişi, sık sık yüksek puanlının düşüncesiz davranışı, tutarsızlığı tarafından hayal kırıklığına uğratılır, bundan dolayı erkek veya kadın her zaman “ilişkiyi etkilemeye çalışmak” isteyendir. Bu mantıklıdır, çünkü düşük seviyeliler boşanmayı içine alan değişiklikten hoşlanmazlar. Belki yüksek puanlı partner terapi aramaz çünkü ilişki dışında memnundur (seksüel ve başka şeyler açısından) ya da her şeyi çöpe atma ve daha yeşil otlaklara yerleşme konusunda o kadar üzgün değildir. Bu teoriyi desteklemesi açısından belirtmek gerekir ki, boşanmış insanlar evli insanlarınkinden daha yüksek ortalama yenilik arayışı seviyelerine sahiptir.

En kötü kombinasyon düşük dereceli bir erkekle yüksek dereceli bir kadındır; böyle çiftlerde iktidarsızlık ve arzunun yok olması gibi seksüel problemlere daha yüksek bir sıklıkta rastlanır.

Düşük dereceli bir kadınla, yüksek dereceli bir erkek daha az problemlidir, çünkü kadın yüksek dereceli partnerinin “sadece bir erkek gibi davrandığı” fikriyle avunabilir, oysa yüksek dereceli kadınlar, “kadınların nasıl davranması gerektiğinin” basmakalıp fikirlerine karşı gelirler. Eğer son derece yüksek dereceye sahip olan birine aşık olduysanız, onu değiştirebileceğiniz ya da yılların onu olgunlaştıracağı hayallerinden kurtulun. Eğer erkek bungeejumping yapmak isterse, öğle yemeğini hazırlayın ve hayat sigortasını çift yaptırın. Eğer kadın, siz evde kalmak isterken kız arkadaşlarıyla dans etmeye gitmek isterse, ona güzel göründüğünü söyleyin ve ona arabaya dek eşlik edin. Eğer gitmesine izin verirseniz, geri dönmesi daha muhtemeldir. Kendinizi hiç bir zaman şu şekilde yanlış düşüncelere sevk etmeyin, “Benimle tanıştı diye diğerlerine olan ilgisini kaybedecek”. Sizi bu insana çeken şeyin, sizi deliliğe sürükleyen şeyle aynı olduğunu hatırlayın. Buna alışın ya da bundan kurtulun.

Diğer taraftan, eğer düşük seviyeli birine aşık olduysanız, bir ilişkinin aklını başına getiren sadakat, güvende olma ve sağlamlık için bu insana değer verin. “Keşke sadece bir uçaktan atlamayı deneseydi, onun bunu sevdiğini bilirdim” diye hayal kurabilirsiniz. Unutun bunu. Yüksekliğe ulaşmanızdan önce bile muhtemelen yükseklik korkusu olacaktır.

Yenilik arayışı, yalnız uzun süreli ilişkileri değil, açıkça seksüel olan karşılaşmaları da etkiler. Yüksek dereceliler (uygun bir şekilde yeterli olan) seksüel partnerlerin bir çeşitliliğine sahip olmakla ilgilenirler, yeni seksüel faaliyetler denemekten hoşlanırlar ve seksi zevk veren bir oyun olarak görürler. Düşük dereceliler, daha az miktarda partnere sahiptirler, seksüel davranışların daha sınırlı ve geleneksel repertuarını uygularlar ve seksi teslim olmanın bir ifadesi olarak görürler. Yeni araştırma, D4DR dopamin reseptör geninin yüksek ve düşük seviyeli yenilik arayıcılarının farklı seksüel davranışlarında önemli bir rol oynadığını gösterir.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült