Kişisel Gelişim

 

 

Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Allen Carr

Yapmanız gereken yalnızca iki şey var.

Bir daha sigara içmemeye karar verin

Bu yüzden bunalıma gireceğinize, sevinin.

Şimdi herhalde, “Bu kitabın gerisi ne işe yarayacak? Neden bunu başında söylemediniz?” diye soruyorsunuzdur. Çünkü bir an bunalıma girer ve er ya da geç düşüncenizi değiştirirdiniz. Herhalde şimdiye kadar pek çok kez yapmışsınızdır.

Dediğim gibi sigara hain ve sinsi bir tuzaktır. Bırakmanın en güç yanı kimyasal bağımlılık değil, beynimizi yıkayan aldatmacalardır. Bu yüzden önce yanılgıları, aldatmacaları ortadan kaldırmak gerekiyordu. Önce düşmanını tanı, taktiklerini öğren ki, rahatlıkla yenebilesin.

Yaşamımın büyük bir bölümünü sigarayı bırakmaya çalışarak geçirdim ve haftalarca ağır depresyonlar yaşadım. Sonunda bıraktığımda sigara tüketimim bir anda yüzden sıfıra düştü ve hiç acı çekmedim. Sigarasızlığa alışma döneminde bile yaşamdan zevk aldım ve şimdiye kadar kesinlikle pişman olmadım. Aksine, sigarayı bırakmak başıma gelen en güzel şeydi.

Nasıl bu kadar kolay bırakabildiğimi bir türlü anlayamadım ve nedenini bulabilmem uzun zaman aldı. Ama sonra fark ettim: Bundan sonra bir daha sigara içmeyeceğimi kesinlikle biliyordum. Bundan önceki denemelerimde de kararlıydım ama aslında yalnızca sigarayı bırakmayı deniyordum ve yeterince uzun bir süre sigarasız kalmaya dayanırsam sigara içme arzusunun yok olacağını umuyordum. Sürekli bir şey olsun diye beklediğimden yok olmuyordu tabi, ben yakındıkça sigara arzusu artıyor ve özlem devam ediyordu.

Son girişimim değişikti. Bugün bütün tiryakilerin yaptığı gibi ben de düşünmeye başlamıştım. O ana kadar >ne zaman başarısız olsam bir sonraki deneme daha kolay olacak düşüncesiyle kendimi avutuyordum. Yaşamımın sonuna kadar sigara içeceğimi aklıma bile getirmiyordum. Bu düşünce içimi öyle bir nefretle doldurmuştu ki, sigara konusunu artık ciddi bir şekilde ele almaya başlamıştım.

Otomatik olarak sigara yakmak yerine sigara içerken ne hissettiğimi çözümlemeye başladım. Bildiğim şey onaylanmış oldu. Sigaradan zevk almıyor, sigarayı pis ve iğrenç buluyordum.

Sigara içmeyen insanları incelemeye başladım. Onları o ana kadar yüzeysel, anti sosyal, sıkıcı insanlar olarak görüyordum. Oysa daha dikkatli incelediğimde daha güçlü ve sakin olduklarını fark ettim. Stres ve gerginliğin daha kolay üstesinden geldiklerini, insanlarla birlikteyken ise tiryakilerden daha çok eğlendiklerini gördüm. Tiryakilerden daha canlı ve hareketli oldukları kesindi.

Sigarayı bırakmış kişilerle konuşmaya başladım. O zamanlar onları sağlık ya da para nedeniyle sigarayı bırakmak zorunda kalmış fakat hala gizli gizli sigara özlemi duyan insanlar olarak görürdüm. Birkaçı, “Bazen sigara özlemi duyuyorum, ama o kadar nadir ve o kadar hafif ki, önemsemeye değmez,” derken çoğu, “Sigarayı özlüyor muyum? Şaka yapıyor olmalısın. Kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim,” diyordu.

Sigarayı bırakmış kişilerle yaptığım görüşmeler aklımın bir köşesinde yer etmiş başka bir gizemi aydınlattı. Ben doğuştan zayıf bir insan olduğumu sanırdım fakat bir anda bütün tiryakilerin aynı kabusu yaşadıklarını anladım. Kendi kendime, “Şu anda milyonlarca insan sigarayı bırakıyor ve gayet mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Sigaraya başlamadan önce sigara içmenin hiçbir gereğini duymuyordum ve o iğrenç nesnelere ahşana kadar ne denli uğraştığımı da hala anımsıyorum. Peki neden şimdi sigara içmek zorundayım?” diye düşündüm. Sigara benim için bir keyif değildi. O pis şeyden nefret ediyor, yaşamımın gerisini bu iğrenç nesnenin esiri olarak geçirmek istemiyordum.

Sonunda kendime şunu dedim:

“Ailen, ISTESEN DE İSTEMESEN DE ŞU ANDA SON SİGARANI İÇMİŞ OLDUN.”

Daha o an bir daha sigara içmeyeceğimi anladım. Bu kadar kolay olacağını hiç sanmıyordum, tam tersine çok güçlük çekeceğimi düşünüyordum. Aylar boyunca depresyonda olacağımdan ve yaşamımın gerisini sürekli özlem içinde geçireceğimden emindim. Oysa başından beri tam anlamıyla bir büyük mutluluk oldu.

Neden bu kadar basit olduğunu ve bu kez o iğrenç sigarasızlık özlemini neden duymadığımı anlamam çok uzun sürdü. Nedeni şuydu ki sigara özlemi diye bir şey yok. O yalnızca kuşku ve güvensizlikten doğar. Gerçek çok basit ve açıktır. SİGARAYI BIRAKMAK KOLAYDIR, işi güçleştiren kararsızlık ve yakınmadır. Tiryakiler bağımlıyken bile bazen uzun süre sigarasız kalmaya dayanırlar. Yalnızca sigara içmek istedikleri ama içemedikleri zaman özlem duyarlar.

Sigarayı bırakmayı kolaylaştırmanın yolu kesin ve geri dönüşü olmayan bir karar vermektir. Bu kararın doğruluğundan kuşkulanmak, kararı sorgulamak yerine mutlu olmak ve sigara konusunun kapandığını ummak değil bilmektir.

Başından beri kararlı olursanız işi kolaylaştırırsınız. Kolay olacağına inanmazsanız nasıl başından beri kararlı olursunuz? işte kitabın geri kalanı bu bakımdan gereklidir. Sigarayı bırakmadan önce üzerinde durulması gereken birkaç nokta var:

1. Başaracağınıza inanın. Sizin başkalarından hiçbir farkınız yok ve sigara içmek ya da içmemek tamamen sizin elinizde.

2. Vazgeçtiğiniz hiçbir şey yok. Tam tersine kazanacağınız o kadar çok şey var ki! Yalnızca daha sağlıklı ve daha varlıklı olmakla kalmayacak iyi günlerin daha çok keyfini çıkarıp kötü günlerde daha az sıkıntı duyacaksınız.

3. “Tek bir sigara” diye bir şey olmadığını anlayın artık. Sigara bir uyuşturucu madde bağımlılığıdır ve zincirleme olarak devam eder. Sigara içmediğiniz için dır dır etmekle kendinizi gereksiz yere cezalandırıyor olacaksınız.

4. Sigarayı zarar verme olasılığı olan sosyal bir alışkanlık olarak değil uyuşturucu madde bağımlılığı olarak görmelisiniz. Hoşunuza gitse de gitmese de BAĞIMLI OLDUĞUNUZU KABUL ETMELİSİNİZ. Görmemezlikten gelerek kafanızı sokarak bağımlılığı yok edemezsiniz. Bu bağımlılığın süründüren bütün hastalıklar gibi yalnızca yaşam boyu sürmekle kalmayıp aynı zamanda giderek kötüleştiğini unutmayın. Tedavi için en kolay zaman şimdidir.

5. Hastalıkla (yani kimyasal bağımlılıkla) sigara içen veya içmeyen insanların içinde bulundukları ruhsal durumu birbirinden ayırın. Tiryakiler bağımlılık kazanmadan önceki zamana geri dönme şansına sahip olsalar bu şansı hemen kullanırlardı! Siz bugün bu şansa sahipsiniz! Bunu sakın sigadan “vazgeçmek” olarak görmeyin. Son sigaranızı içtiğinize dair kesin kararınızı verdikten sonra sigara içmeyen bir insan olursunuz. Tiryakilik yaşamlarını sigarayla kendilerine zarar vererek geçirmektir. Sigara içmeyen bir insanın böyle bir sorunu yoktur. Kesin kararınızı verir vermez amacınıza ulaşmış olursunuz. Bu yüzden mutlu olun, keyfini çıkarın. Bütün gün oturup yakınarak kimyasal bağımlılığın geçmesini bekleyeceğinize dışarı çıkıp yaşamın tadını çıkarmaya çalışın. Yaşam sigara içerken bile güzeldir, içmediğiniz zaman her geçen gün daha da güzelleşir.

Sigarayı bırakmayı gerçekten kolaylaştırmak için sigarasızlığa alışma döneminde (en fazla üç hafta) hiç sigara içmemeye kararlı olmalısınız. Bu mantıkla yola çıktığınızda bırakmak çok kolay gelecektir.

Başlangıçta sizden rica ettiğim gibi açık kalplilikle okuyorsanız artık sigara bırakmaya karar vermiş olmanız gerekir. Şu anda tasmasını sabırsızlıkla çekiştiren bir köpeğin heyecanıyla vücudunuzdan zehiri atmak için bekliyor olmalısınız.

Hala bir sıkıntı içindeyseniz, bunun nedeni aşağıdaki unsurlardan biridir.

Sizde daha jeton düşmemiş. Yukarıda sıraladığım beş noktayı bir daha okuyun ve doğruluklarına inanıp inanmadığınızı kendinize sorun. Herhangi bir noktada kuşkunuz varsa onunla ilgili bölümü bir kez daha okuyun.

Başarısızlığa uğramaktan korkuyorsunuz. Endişeye kapılmanıza gerek yok, okumaya devam edin, başaracaksınız. Sigara inanılmaz bir güven tuzağıdır. En zeki kişiler de bu tuzağa düşer ama bir tek aptallar olayı çözdükten sonra kendilerini aldatmaya devam ederler.

Söylediklerimin doğruluğunu kabul ediyor fakat yine de kendinizi perişan ediyorsunuz. Yapmayın! Gözlerinizi açın, şu anda çok güzel bir şey olmak üzere, esaretten kurtuluyorsunuz.

İşe doğru mantıkla başlamak çok önemlidir: Sigara içmeyen biri olmam ne muhteşem değil mi?

Tek yapmanız gereken, bu mantığı sigarasızlığa alışma süreci boyunca sürdürmenizdir. Bundan sonraki birkaç bölümde özellikle bu konu üzerinde duracağım. Sigarasızlığa alışma süresinden sonra bilinçli olarak bunu düşünmenize gerek kalmayacaktır. Otomatik olarak öyle düşünecek ve bunu daha önce neden göremediğinizi merak edeceksiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken iki nokta var.

Son sigaranızı söndürme planınızı kitabın sonuna erteleyin.

Yaklaşık üç hafta süren sigarasızlığa alışma döneminden sık sık söz etmiştim. Yanlış anlaşılmasın. Üç hafta boyunca eziyet çekeceğinizi sanabilirsiniz. Bu doğru değildir. “Üç hafta dayanabilirsem tamamdır” yanılgısına düşmeyin. Üç hafta sonra hiçbir şey olmayacak. Kendinizi birdenbire sigara içmeyen bir insan olarak hissetmeyeceksiniz. Sigara içmeyenler kendilerini içenlerden farklı

hissetmezler. Şimdi üç hafta boyunca içmemekten yakınıyorsanız üç hafta sonra da yakınırsınız. Demek istediğim şudur: “Artık sigara içmeyeceğim ne güzel değil mi?” gibi bir mantıkla başlarsanız üç hafta sonra sigara içme hevesiniz kalmaz. Fakat, “Üç haftayı bir atlatabilsem,” diyorsanız o üç hafta sonunda sigara diye ölürsünüz.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült