Kişisel Gelişim

 

 

Ruh Sağlığının Korunması İçin Neler Yapmalı?

Nihat Kaya


- Kendimizi ve diğer insanları olduğu gibi kabul etmeli; düzeltilmesi gereken yanlarımızı gözden geçirmeliyiz.

- Kendimize ve topluma karşı saygı ve sevgi göstermeliyiz. Narsizm boyutunda olmamak koşuluyla öz benliğimize güvenmeli, onu sevmeliyiz...

- Çevrede; kişiler arası ilişkilerde, toplumsal ilişkilerde, barışçıl, iyi niyetli davranmalı, çevreye güven telkin etmeliyiz.

- Her insan gibi bizim de yanlışlıklar yapabileceğimizi kabul etmeliyiz. Ta ki, bir daha aynı hatalara düşmeyelim...

- Yaşamda birçok olumsuzluklar, örneğin; trafik, çevre kirliliği, su problemi, ekonomik, sosyal, siyasal krizler olduğunu görüyoruz. Elbetteki bunlar ruhsal yapımızı olumsuz etkileyecek, fakat yaşadığımız ortamda mutlaka zevk alacağımız güzellikler vardır. Onları görmeye çalışalım. Örneğin, yürüdüğümüz bir bahçedeki çöplüğe değil, hoş kokulu güllere ve doğanın yeşilliğine bakalım. "Güzel görüp, güzel düşünüp, hayatımızdan lezzet alalım."

- Düşünce ve duygularımızı yeri geldiğinde dışarıya yansıtalım. Başkaları ne der, yanlış mı yaparım kaygılarıyla, düşünce ve duygularımızı bastırmayalım. Bastırılan şeylerin davranışlarımıza değişik şekillerde yansıyacağını unutmayalım...

- Hangi ortamda ve hangi işte çalışırsak çalışalım; kendimizi tatmin edecek seviyede ve başkalarının da takdirini kazanacak şekil de verimli çalışalım. Seven ve sevilen insan olalım.

- İnsanı diğer canlılardan ayıran toplumsal yanımızı geliştirmeliyiz. Değişik hobiler edinmeli, mümkünse bir enstrüman kullanma lı ve müzikle "tanışık" olunmalı...

- Haftada bir kez temiz ve açık havada doğayla, yeşille kucaklaş malıyız. Yürüyüşler yapmalıyız. Sevdiğimiz insanlara hediye al malı ve beraber olmalıyız.

- Yılda en az bir kez bir ay kadar tatil yapılmalı.

- Hayatta çaresi olan sorunlar konusunda yılgınlığa düşmeden mücadele etmeli, çaresiz kabul edilen durumlarda gerçekçi olup, dirençle, sabırla karşılık verilmeli.

- En önemlisi kendimizi tanımalıyız. Kendimizle barışık olmalıyız. Çevremizle uyumlu barışık yaşamalıyız.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült