Kişisel Gelişim

 

 

Ruh Halleri Sonuçları Nasıl Etkiler

Annie Mckee


Duygular son derece yoğun ve geçicidir, kimi zaman da işe zarar verir; ruh halleriyse genelde daha az yoğun, eldeki işi kesintiye uğratmayan, daha uzun süreli hislerdir. Ayrıca duygusal bir olay genellikle kendine denk olan kalıcı bir ruh hali grubu saran alçak perdeli, sürekli bir his akışı bırakır.

İşletme açısından bakıldığında duygular ve ruh halleri önemsiz görülebilir, ama işin yapılmasında asıl sonucu onlar yaratır. Liderin ılımlı kaygısı, bir şeyin daha fazla dikkat ve ilgi gerektirdiğini gösterebilir. Aslında temkinli bir ruh hali, riskli bir durum ele alınırken son derece yararlı olabilir; çok fazla iyimserlik ise tehlikelerin göz ardı edilmesine yol açabilir. Ani bir öfke patlaması, liderin dikkatini, kıdemli bir üst düzey yöneticinin cinsel tacize kalkıştığının ortaya çıkması gibi acil bir soruna çekebilir ve enerjisini normal ilgi alanından, örgütün tacizi yok etme çabalarını geliştirmek gibi bir çözüm bulmaya yönlendirebilir.

Çok yakın bir teslim tarihi gibi bir nedenle duyulan ılımlı kaygı, dikkat ve enerjiyi yoğunlaştırabilir; süregelen sıkıntıysa liderin ilişkilerini baltalayabilir ve beynin bilgiyi işleyip etkili bir biçimde tepki verme yeteneğini azaltarak çalışma performansını engelleyebilir. Öte yandan, sıcak bir gülüş ya da iyimser bir ruh hali genellikle, iyi iş çıkarmakta çok önemli olan nöral yetileri artırır.

İyi ruh hali de, kötü ruh hali de, kendi kendini sürdürmeye eğilimlidir; bunun nedeni kısmen, ruh hallerinin algıları ve anıları çarpıtmasıdır. İnsanlar kendilerini iyi hissettiklerinde, bir durumun olumlu yanını görür ve onun hakkında iyi şeyler anımsarlar; kendilerini kötü hissettiklerindeyse, olumsuzluğa odaklanırlar. Bu algı çarpıklığının ötesinde, kişi sinirli olduğunda salgılanan stres hormonlarının bedende yeniden emilip yok olması saatler alır. Bu yüzden patronla tatsız bir ilişki, kişiyi o sıkıntının tutsağı haline getirip meşgul bir zihin ve kendini sakinleştiremeyen bir bedenle baş başa bırakabilir: O toplantıda beni öyle kızdırdı ki, dün gece saatlerce uyuyamadım. Sonuçta, kısmen kendimizi iyi hissettirdikleri için, doğal olarak duygusal bakımdan olumlu kişilerle birlikte olmayı yeğleriz.

 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült