Kişisel Gelişim

 

 

Orman Terapisi

Health & Fitness


Ağaçların arasından esen rüzgarın sesinden, yaprakların arasında süzülen güneş ışıklarına kadar ormanlar harika bir huzur ortamıdır. Peki ormanlık alanlarda huzurlu vakit geçirmenin “orman banyosu” adında faydası kanıtlanmış bir bilimsel yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Japonlar “orman havası alma, orman banyosu” anlamına gelen shinrinyoku konseptini 1982 yılında ortaya attı ve bunu kan basıncını düşürecek, mutlu edecek ve odaklanıp stresi azaltacak bir terapi olarak kullanmaya başladı. Hata, shinrinyoku şu anda Japonya’nın ulusal sağlık politikaları arasında ve 3.8 milyon dolar bütçe ile 55 yeni orman yolu yapıldı, bir çoğunun ise çalışmalarına devam ediliyor. Ormanlık bölgelere yönelenler ise sadece Japonlar değil. Malezya’da bu yöntem mandi embun yani “orman sularında yıkanma” adıyla anılıyor ve hızla Güney Kore, Tayvan ve Finlandiya’ya da yayılıyor.

İngiltere’de de artık ormanda zeninizi bulmanıza yönelik tatil programları düzenlendiği gibi, özel danışmanlarla açık hava terapileri yapılıyor.

DENGELİ HİSSEDİN

The Wood Window Alliance tarafından yapılan bir araştırmaya göre daha az stresli hissetmenin yanı sıra insanların yüzde 82’si yeşil alanlarda daha mutlu hissediyor. Peki neden? Hipnoterapist Edrina Rush bunu doğayla bağlantılı olmamız ve özellikle de yeşilin sağladığı huzurla çevremizi takdir etmemizle açıklıyor. “Yeşil, doğada en fazla gördüğümüz renktir ve aynı zamanda denge, huzur ve uyumu temsil eder” diyor Rush. Ayrıca yeşillik alanda hipofiz bezi salgılarımızın uyarıldığına, kaslarımızın gevşediğine ve kanımızdaki histemin seviyesinin attığına dair de bulgular var. Rush, yeşillik alanda bulunmanın aynı zamanda ruh halimizi pozitife çeviren, davranışlarımızı iyileştiren ve iştahımızı açan serotonin seviyesini arttırdığının da altını çiziyor. “Çok fazla serotonin ile rahatsız ve gergin olabiliriz; çok az olursa ise depresif hissederiz. Oksijenli taze havayı solumak serotonin düzeyimizi kontrol etmemize yarımcı olur ve sağlığımıza iyi gelir.”

Orman banyosu ile kendini iyi hissetme durumu sevdiklerimiz üzerinde de olumlu etki yaratabilir. “Ormanda vakit geçirmemiz sonucu aldığımız pozitif sonuçlardan en çok onlar faydalanır” diyor Forest Holidays ile çalışan Psychology Direct danışmanı Dr. Saima Latif.

Doğanın sağlığa faydaları yüzünden terapistler bile artık seanslarını dışarıda gerçekleştiriyor. Buna örnek olarak psikoterapist Jonathan Hoban’ın buluşu Yürüyüş Terapisini verebiliriz. Diğer bir psikoterapist William Pullen ise Dinamik Koşu Terapisi’nin fikir babası. Bu şekilde terapist ofisinin statik havasını, değişim ve olanaklarla dolu doğa havasıyla değiştiriyor ve müşterilerine yardımcı oluyor.

BİTKİSEL BAZLI BESLENİN

Japon beslenme şekli dünyanın en sağlıklı beslenme şekillerinden biridir. Kalp hastalıkları ve obezite nadiren görülürken yaşam ortalamaları da son derece fazladır. Beslenmelerinde bolca tahıl, sebze, makul miktarda et, balık, soya, minimum süt ürünü ve meyveler yer alır.

CUMA COŞKUSUNU YAŞAYIN

“Premium Cuma” etkinliği, işkolik Japonların her ayın son cuması işten öğlen 3’te çıkmaya davet ederek aşırı çalışma ve yorgunlukla savaşmak üzere tasarlanmıştır.

SUYUN ŞİFASI

Japonya’da 3 binden fazla kaplıca olduğu düşünülüyor. Mineralli su rahatlamanızı sağlarken aynı zamanda iyileştirici özellikler de barındırıyor.

Doğuştan gelen bağımıza ne kadar uzak kalırsak kalalım daima içimizdedir” diyor. Ayrıca genlerimizde daima doğayla buluşma içgüdümüz olduğunu ve iyileşmek için bunu kullanmanın en kolay yolunun orman banyosu olduğunu söylüyor.

Mantıklı, değil mi?

BİLİMSEL YANI

Gördüğünüz gibi bu sağlık trendini uygulamak son derece basit; bir ormanı, yeşillik alanı veya doğal bir bölgeyi ziyaret edin, yürüyüş yapın, manzaranın tadını çıkararak yenilenin ve zihninizle vücudunuzu tazeleyin. “Orman banyosu en sevdiğim kişisel bakım uygulamalarından” diyor eski moda editörü şamanik şifacı Chloe Kerman. “Müşterilerimi ve arkadaşlarımı, tüm duyularıyla bilgi toplamaları için sürekli doğayla bağlantı kurmaya ve sessiz yürüyüşler yapmaya teşvik ediyorum” diyor Kerman. Kendisi de ağaçların dibinde yatıp meditasyon yapmaya bayılıyor. Bunu son derece rahatlatıcı ve stres azaltıcı bir aktivite olarak buluyor. “Ne zaman orman banyosu yapsam, sonrasında kendimi çok daha mutlu, rahatlamış hissediyor, yaratıcı fikirler ve yüksek bir enerjiyle sarmalanmış buluyorum” diye ekliyor.

Peki ağaçlar bu hisleri nasıl tetikliyor? Public Health dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre ormanda olmak özellikle kronik stres gibi duyguları adeta kesiyor. Endişe hissini azalttığı gibi strese bağlı hastalıklara yakalanma riskinizi de düşürüyor. “Orman ortamı kan basıncınızı ve stres hormonu düzeyini düşürürken obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltan adiponektin serumu seviyesini attırır” diyor Latif. “Çalışmalarda aynı zamanda doğal manzaraları izlemenin stres seviyesini azalttığı, zihinsel yorgunluktan kurtulmayı hızlandırdığı, fiziksel olarak hastalıkların daha çabuk iyileşmesini sağladığı ve sağlığa uzun vadeli faydaları da ortaya koyulmakta.”

ORMAN BANYOSU KAÇAMAKLARI

1. Bursa’daki Oylat Kaplıcaları’nın bol oksijenli orman havasının sonunda, sizi şahane bir şelale bekliyor. Türkiye’nin en büyük 2. mağarasındaki macerayı ve kaplıca sularının keyfini de unutmamak gerekiyor. İnegöl’den yarım saat uzaklıkta olan bu yere giderken karşılaşacağınız manzaralar bile sizi rahatlatmaya yardımcı olacak.

2. Kendinize doğanın kalbinde bir yer arıyorsanız; Artvin’in Borçka ilçesi, yemyeşil ormanların ve büyüleyici güzellikteki gölün mesken tuttuğu bir yer. Borçka'ya yemyeşil doğayla çevrili yollardan ulaşıyorsunuz. Belirli bir yere kadar kara yolunu kullanıyor, sonrasında ise yaklaşık 5 km ve toprak yolda ilerliyorsunuz. Borçka'daki Karagöl ise göl çevresini dolaşan yürüyüş parkuruyla hafta sonu kafa dinlemek, doğayla bütünleşmek isteyenler için ideal bir merkez konumunda.

3.       Türkiye'deki ender oluşumlardan biri olan Longoz Ormanları, İğneada'nın nefes alınabilecek yerlerinden biri. Longoz ormanları nadir rastlanan ekosistemlerdir.

Bu ekosistemin devamlılığı için en temel koşul, bol suyun sürekli var olmasıdır. Longozlar dünyada sadece Amazon, Afrika Kongo Havzası ve İğneada'da bulunuyor. Şehrin gürültüsünden uzak, kuş sesleri ve doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

‘Doğayı hissetmek için yapraklara dokunun ve yalın ayak yürüyün.’

4.       Gebze'nin Tavşanlı Köyü'ne bağlı Ballıkayalar doğa harikası bir tabiat parkı. Hem de İstanbul'a sadece 45 dakika uzaklıkta... Ballıkayalar Vadisi'nden akan Ballıkaya Deresi ve bölgede gerçekleşen depremler sonucu kireçtaşlarının oyulması ile oluşmuş. Dağ yürüyüşü ve tırmanışı sevenlerin uğrak noktası haline gelmiş.

Burayı görünce, hiç dönmek istemeyeceksiniz.

KENDİNİZ YAPIN

Doğanın gücünden faydalanmak için illa çok uzaklara gitmek zorunda değilsiniz. “Mahallenizdeki parklarda daha uzun yürüyüşler yapın, çevrenizdekilerin ve doğanın sesinin daha çok farkına varın. Daha tenha yerler tercih edin ve telefonunuzu evde bırakın” diyor Rush. Amaçsızca yürüyerek bir mola vermenizi ve doğayla kuşları dinlemenizi öneriyor. “Yapraklara dokunun ve doğayı iyice hissetmek için yalın ayak yürüyün.” Oturup derin ve farkındalık dolu nefesler almayı da ihmal etmeyin.

Her ne kadar tercihen dışarı çıkmanız daha iyi olsa da, BBC ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalara göre doğa belgeselleri izlemek de mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Dr. Latif de buna katılıyor. “Özellikle şehir ortamında yaşayanlar için, sadece orman görüntülerine bakmanın bile psikolojik olarak olumlu etkileri olduğu ve stresi azalttığı kanıtlanmıştır” diyor.

Bir Biyofilik tasarımcı olan ve The Wood Window Alliance ile çalışan Olivia Heath, evinizi doğal ışıkla, bitkilerle ve çiçeklerle doldurmanın da doğayla bağlantı kurmanızı sağlayacağını söylüyor. “Araştırmalara göre doğrudan veya dolaylı olarak doğa hissiyatını arttırdığımızda çok daha sakinleştirici, huzurlu, yenileyici ve enerji verici bir alan oluşturmuş oluyoruz.”

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült