Kişisel Gelişim

 

 

Ölüm Üzerinde Çalışın

Elaine St James


Yıllar önce çalışmalar yaptığım bir yoga hocası, kendi ölümümüzle yüzleştiğimiz bir meditasyon yaptırtmıştı. Pek çoğumuz gibi ölümün asla konuşulmadığı, mümkün olduğunca akla getirilmediği bir kültürden gelmiş birisi olarak, başlangıçta bunu oldukça sarsıcı buldum. Ancak, bu uygulamayı birçok kez yaptıktan sonra, onun sağladığı yararları takdir etmeye başladım Ölümü son derece doğal bir süreç olarak görmeye başladım ve bunda korkulacak hiçbir şey olmadığını anladım

Yıllar sonra kendimi altı kişiyle birlikte küçük bir teknede, çok büyük bir okyanusta, bir kasırganın tam göbeğinde buldum Hayatta kalamayacağımıza inandığım bir kırk sekiz saat yaşadım Sonradan bunu düşündüğümde, ne kadar serinkanlı hissettiğimi düşünerek şaşırdım Sanki bunu daha önce defalarca yaşamış gibiydim —elbette bunu ölüm meditasyonunda uygulamıştım.

Pek çok kültürde ölüm bir ayin olarak uygulanır. Bu, ölüm korkusuyla yüzleşerek üzerimizdeki etkisini azaltmanın bir yoludur. Bir kez bunun içine girdiğinizde, son derece özgürleştirici olabilir.

O nedenle ölüm üzerinde çalışın. Bunu meditasyon ve kişisel gelişim uygulaması olarak yapın.

Önümüzdeki günlerde kendi ölümünüzü zihninizde canlandıracağınız bir zaman ayarlayın. Yere uzanın. Gözlerinizi kapayın. Ölüyormuş gibi hayal edin. Dostlarınız ve aileniz nerede? Ne hissediyorsunuz? Onlar ne hissediyor? Tamamlanmamış bir şeyler kalmış mı, konuşmanız gereken kimse var mı? Geride bırakacağınız kimselere ne söylerdiniz?

Sonra kendinizi ölmüş hayal edin. Her şey bitmiş. Son.

Bu çok korkutucu olabilir. Ne kadar sevdiğiniz insanlarla çevrili olduğunuzu hayal edebiliyor olsanız da, bu son adımı atmanız gereken bir noktaya geleceksiniz. Bu sadece bir alıştırma da olsa, iyice içine girin. Bu korkunç hisleri yaşayın. Bu sizi özgürleştirecek.

İlk hayal ürünü ölümünüzle yüzleştikten sonra, ölebileceğiniz başka yöntemler üzerinde düşünmek için zaman ayırın: Çölün ortasındaki bir karayolunda tek başınıza giderken ya da bir uçak kazasında yüzlerce başka insanla birlikte. Her türlü olasılığın içine girin.

Şayet samimiyetle ve ölüm olgusunun derinine inmek amacıyla yapılırsa, ölme alıştırmasını yapmak, varsa sizdeki ölüm korkusundan ve pek çok diğer korkudan özgürleşmenizi sağlayacaktır.

Sizi engelleyen ölüm korkunuz artık mevcut olmasaydı, tamamıyla kendinizi özgür bıraktığınız bir hayat yaşamak nasıl olurdu bir düşünün.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült