Kişisel Gelişim

 

 

Kendinizi Yönetmenin Altı Basit Formülü

Josef Kirschner


1

Doğru ve bilinçli olarak nefes alıp-vermeyi öğrenin. Bunu başarmak, size güç, dayanıklılık ve sükûnet verecektir. Ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

2

Her zaman tamamıyla gevşeyebilmeyi öğrenin. İnsanların çoğu, çevresel etkenlerin ve kendi sabırsızlıklarının neden olduğu stres durumunu yenecek güce sahip değildir. Bu da, günlük hayat koşullarına karşı mücadele etme yeteneklerini zayıflatır ve neticede, kendi kendilerini yöneteceklerine, başkaları tarafından yönetilirler.

3

Düşüncelerinizi, eylemlerinizin motoru ve temel gücü olarak kullanmaya alışın.

Biz insanlar, karşılaştığımız sorunlarla baş edebilmek için kendi kendimize cesaret vereceğimiz yerde, rahatlıktan veya yenilgi korkuşundan dolayı, endişelerimize boyun eğeriz. Kritik durumlarda kendi ürettiği yapıcı ve yaratıcı fikirlere başvuran kişiler ise, bu frenleyici endişelere karşı en etkili silahlara sahip olan kimselerdir.

4

Her güçlüğü rahatlıkla yenebileceğinizi tahayyül etmeyi öğrenin.

Birçok insanlar hayal güçlerini, öncelikle, yenilgilerini tahayyül edip, gerektiğinde de bunlara mazeret aramak için kullanırlar. Halbuki yapıcı olarak yönlendirilen bir hayal gücü, yerinde kullanıldığında, birçok zorluğun altından kalkmak için dinamik bir motor ve yönlendirici görevi yapabilir.

5

"1. ben" ile "2. ben" arasında oynanan oyunu kontrol altında tutmayı öğrenin.

Bu benliklerinizden biri, sizin için düşünürken, diğeri, sizin için hareket eder ve bu görevlerini gerektiği gibi yerine getirebildikleri sürece, en zor problemlerin bile "kendiliğinden" çözüldüğünü görürsünüz.


6

Hayatınızın bundan sonrası için neyin yararlı olacağını tespit edip, sürekli olarak bu konunun üzerinde çalışın.

Kendisini yönetmenin tekniklerine hakim olmak isteyen bir kimse, bunun için gereken çalışmanın prensiplerini de bilmelidir. Ayrıca bir alışkanlık haline gelinceye kadar üzerinde çalışmadıkça, en mükemmel fikirler ve prensip kararları da bir işe yaramazlar.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült