Kişisel Gelişim

 

 

Kadının Hırçınlığının Nedeni?

Mustafa Topkara


Kadın ilişki içinde, karşı tarafa güven duymayı değil de kendisini güvende hissetmeyi tercih edince, yani karşı tarafın duygularını önemsemeyi, değer vermeyi ve böylece iyi bir ilişki yaşamayı tercih etmek yerine kendisini önceleyince. Başlangıçta avantajlı daha sonrasında son derece sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalır.

Kendini güvende hissetmek üzerine ilişki kurmuş olan kadın, aldatıldığında güven kaybı yaşayan bir kadın gibi davranmaz. Kadınların aldatılmaya karşı genel tepkisi hırçınlık, saldırganlık, suçlama, yargılama gibi davranışlardır.

Bu sadece aldatılmayla alakalı değil hemen her tartışmada bir üslup olarak kendini gösterir. Erkeğin ilgisizliği, annesine düşkünlüğü, babasından kopamaması, ailesini ev ilişkilerine karıştırması, kahvesi, arkadaşları, maçı, işi gibi erkek ve kadın arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyen pek çok sorunda, erkeği kıskandığı zamanlarda “sorunlu bir üslup” ortaya çıkar. Oysa gerçek bir güven yıkımında kişi derin bir “kırgınlık” duygusu yaşar.

Aldatılmasının nedenini sorar ve kendisinin önemli bir hatasını görmezse, ilişki için harcadığı bütün emekler için hayal kırklığı ve büyük bir üzüntü yaşar. İlişkide bildik kadın tepkilerinin hiçbirini vermez. Hesap sormaz, saldırmaz, bağırıp çağırmaz, geriye çekilir ve erkekten uzaklaşır.

Kadınların, aldatılma anında gösterdiği “bildik” benzer tepkiler, kıskançlık sırasında gösterdiği aşın davranışlar, kadının ilişkide erkeğe güvenmek yerine kendini güvende hissettiği için var olduğunu gösterir.

Kadın, karşı tarafa güvenmek yerine kendini güvende hissetmeyi tercih ettiği için karşı tarafa kırılmaz, kızar. İncinmez, incitir, üzülmez, saldırır. Karşı tarafı değil kendini sevmektir kadının yaptığı.

Karşı tarafı sevmiş olsa da, o ilişkiye çok emek harcadığı ve karşılığında da böyle bir davranışla karşılaştığı için üzülür, kırılır. Kendini seven kadın, istediği olmadığında kırılmak yerine kızar ve kontrolsüz davranışlar sergiler.

Göstermiş olduğu tepkinin sebebi ise karşı tarafa çok emek vermiş olmasındandır...

Ancak, gerçek bu değildir. Bu aşın tepki, sadece kızılan şeye ne kadar ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Bir ilişkide erkek sadece kadının ihtiyaçlara» karşılayan nesne değildir. Duygulan, düşünceleri vardır.

O da, kırılır ve incinir.

Ancak, kadın incindiğinde gösterdiği tepkiyle erkekte oluşturduğu duygunun farkında değildir. Hatta o an için bu durumu önemsemez de. Onun için önemli olan onun dalına basılmasıdır.

Erkek onu bilmeden incitmiştir ama kadın gösterdiği tepkiyle bilerek hareket etmektedir. Cezalandırma, etkiye tepki, canı yandığında karşı tarafın da canını yakan bir tavır, o kişiye asla güvenilmeyeceği hissini uyandırır.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült