Kişisel Gelişim

 

 

İnsan Sarrafı Olma

Mel Silberman & Freda Hansburg

Bazı yetenekler sabit kalır ya da yaşla birlikte azalırken, insan sarraflığı beceriniz sürekli büyüme gösterebilir. Bu iyi haber. Kötü haberse, bunun hiç de kolay olmadığı. Biz yetişkinler çoğunlukla değişime açık değiliz. Eğer buna inanmıyorsanız şu basit deneyi yapın:

Hiç düşünmeden kollarınızı önünüzde kavuşturun. Şimdi de tam tersi duruma getirin ki üste gelen kolunuz değişsin. Kendinizi garip mi hissediyorsunuz? Elbette. Bir dakika boyunca öyle kalın. Şimdi, hiç düşünmeden bacak bacak üstüne atın. Evet, vücudunuzun üst kısmı hala rahatsız ama alt kısmı gayet rahat. Şimdi bacaklarınızın yerini değiştirin.

Artık bütün vücudunuz rahatsız. Şimdi normalde kollarınızı nasıl kavuşturuyor ve bacaklarınızı nasıl atıyorsanız o şekle geri getirin. Daha iyi misiniz? İşte bu, gerçek siz. İşlen bildiğiniz yoldan halletmek rahatlatıcıdır.

Kolları kavuşturmak ve bacak bacak üstüne atmakta olduğu gibi diğer insanlarla ilişkilerde de herkesin iyi ya da kötü kendine özgü bir tarzı vardır. Bunu değiştirmek rahatsızlık verir.

Büyürken hayatımızda bazı şeyleri değiştirmeyi defalarca dener, sonuç alamayız. Kilo verme, sevdiklerimizle daha fazla nitelikli zaman geçirme, kan bağışı veya önemli olduğunu bildiğimiz pek çok konuda kaç kez başarısızlığa uğradığınızı bir düşünün. Sayısını unuttuğumuz ne çok yerine getirilmemiş Yeni Yıl kararı vardır arkamızda.

Değişime gösterdiğimiz direncin en önemli nedeni belki de şimdiye kadar insan ilişkileri tarzımızın durup oturmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Doğuştan gelen mizacımız, maruz bırakıldığımız çevre ve şekillendirdiğimiz ilişkiler bir bütün olarak başkalarıyla bağlantılarımızda tercih ettiğimiz yolun yaratılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu tutum o derece hakimdir ki hayatımızın geri kalan kısmında çarpıcı bir değişime uğramaz. Sosyal tavrımız iki temel unsur çevresinde oluşur:

Başkalarına karşılık veriş tanımız: Konu ister geçim, ister iş, ister seks ya da her ne olursa olsun, başkalarıyla birlikte yaptığımız şeylerde, daha çok faaliyetin kendisine mi yoksa bu faaliyeti birlikte gerçekleştirdiğimiz kişiye mi yoğunlaşıyoruz? Bazılarımız dışa dönükken diğerleri içe dönüktür.

Gereksinimlerimizin peşine düşme şeklimiz: Kendi gereksinimlerimiz konusunda ısrarcı mı davranıyoruz (inisiyatifi ele mi alıyoruz) yoksa başkalarının ihtiyaçlarına mı öncelik veriyoruz? Bazılarımız zorlayıcı olurken diğerleri daha sabırlıdır.

Yukarıdaki iki temel unsurdan hangisine dahil olduğumuz başkalarıyla ilişkilerimizi büyük ölçüde belirlemektedir. Tarzımız bir şekilde oturmuş olduğundan, kimse kökten bir değişim beklememeli veya arzulamamalıdır. Ancak aynada kendi aksimize bakıp güçlü taraflarımızla gurur duyarken zayıf yanlarımızın farkına varıp bunları düzeltmenin yollarını araştırabiliriz.

Bedenlerimizi nasıl formda tutmaya çalışıyorsak, insanlarla ilişkilerimiz konusunda da antrenmanlı olmaya özen göstermeliyiz. Vücut tipiniz, genetik yapınız ve yaşınız fiziksel yeteneklerinizi kısıtlar, ama yine de bugün olduğunuzdan daha formda olabilirsiniz. Aynı şey kişiler arası ilişkilerde form tutmak için de geçerlidir.

İnsan Sarrafı adlı bu kitapta, toplumsal zeka katsayınızı artırmaya yönelik, gerçekçi ve uygulanabilir dört yöntem bulacaksınız.

1. İSTEMENİZ gerekir. Uzun süreli alışkanlıkları değiştirmek kolay olmadığından motivasyon konusuna özel bir dikkat göstermelisiniz. Bu beceriye en çok ne zaman ve nerede ihtiyacınız olacağını bilirseniz, istek duyma olasılığınız artacaktır. Bu bağlantıyı kurmanıza yardımcı olmak için, size özellikle hayatınızın bu aşamasında belirli bir becerinin söz konusu olduğu farklı durumları içeren bir liste vereceğiz. Mükemmel olmayı arzuladığınız bir iki durumu seçip onlara odaklanın.

2. ÖĞRENMENİZ gerekir. İnsan ilişkileri konusunda zeki kişiler belli şeyleri çok iyi yapar. Sekiz insan sarrafı becerisinden her birine örnek teşkil edecek kişilerin becerilerini iyi tanıyın. Bazı değişiklikler yapmak için, her alanda kapsamlı bir eğitim almanıza gerek olmasa da birkaç temel unsura hakim olmanız önemlidir. Bu bilgiler size yabancı olmasa bile yeniden gözden geçirmeniz gereğini vurgulayalım.

3. DENEMENİZ gerekir. Başkalarının yaptığı iyi şeyleri okumak yeterli değildir. Bunu bizzat uygulamalısınız. Toplumsal zekayı her yönüyle inceleyerek sizi “değişim tecrübesini” yaşamanız konusunda teşvik edeceğiz. Bu deneyimler davranışlarınızda küçük çaplı bir değişiklik yaşamanıza olanak tanıyacak. Kanatlarınızı sınarken başlangıçtaki başarının daha fazla uygulama için gerekli olduğunu görebilirsiniz.

4. YAŞAMANIZ gerekir. Değişimlerin uzun soluklu olmama nedenlerinden biri de, insanların bir şeyi başarmaktan dolayı havaya girmelerinin ardından bunu sırf ilham ve irade gücüyle yapmaya çalışmasıdır. Bir miktar ilerleme kaydedebilirler ama sonra hızla eski hallerine geri dönerler. Gerçek değişiklik, gündelik yaşamımızda karşımıza çıkan engelleri aşmakla mümkündür. Bu kitapta ele alacağımız her bir insan sarrafı yeteneğiyle sizin karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacağız. Bazı beceriler, başkalarına göründüğünden daha farklı nedenlerden ötürü size zor gelebilir. Eğer bir becerinin sizin için zor olmasının nedenlerini cesaretle karşılarsanız bu beceriyi yaşamınıza dahil etme olasılığınız artacaktır.

Düşünecek olursanız, bu dört aşama kişisel gelişimin her alanına uygulanmaktadır. Örneğin, kilolu bir insan olduğunuzu farz edin. Bunu kendi kendinize kabul etseniz bile, gerçekten de bu konuda bir şeyler yapmak istemelisiniz özellikle de yemek yemeyi seviyorsanız. Böylelikle, daha zayıf olmaktan keyif alacağınız özel durumları düşünecek olursak, isteme olgusunun motivasyonunuz için gereği kanıtlanabilir. Daha sonra yeni diyetler, egzersizle aldığınız kalorileri yakmanın yolları ve yeme alışkanlığını değiştirmek üzere psikolojik öneriler konusunda bir şeyler öğrenmeyi yararlı bulabilirsiniz. Farklı bir şeyi denemeye karar verdiğinizde, bu bir “değişim tecrübesi” yaşamaktan farksız olacaktır. Eğer deney başarılı olursa, bu yaklaşımı kendi yaşam biçiminize uyarlayabilirsiniz. O zaman da bunu yaşamaya başlarsınız. Yürüdüğünüz yolda teşhis etmenizi ve üstesinden gelmek üzere çözümler bulmanızı gerektirecek bir yığın engelle karşılaşacaksınız. Bunların üstesinden geldiğiniz taktirde fazla kilolara elveda.

İsteme, öğrenme, deneme ve yaşama başlıklı bu dört aşama özellikle de toplumsal etkinliğinizde değişime gitmenin yollarını araştırırken önem kazanır. İnsanları tanıma yeteneğinizi hazırlop bir alıcılıkla geliştiremezsiniz.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült