Kişisel Gelişim

 

 

Eleştirilerden Yararlanabilmek

Sue Knight


Birinin sizi eleştirdiği, sizin bu eleştiriyi kabullenmekte zorlandığınız bir durum anımsayın. Belki kendinizi savunmaya geçtiniz, belki de saldırgan bir davranış sergilediniz. Bu duruma, daha açık ve yapıcı bir tepki vermiş olmayı dilerdiniz. (Eleştirinin geçerliliği konusunda karşımızdakiyle aynı fikirde olmanız gerekmez.)

Durumu anımsarken, izleyici bir yaklaşımla kendinizi duyuyor ve görüyor musunuz, yoksa kendi yerinize geçerek olayı yeniden yaşıyor musunuz?

Durumdan kendinizi ayrıştırmayı henüz başaramadıysanız, kendi dışınıza çıkın ve kendinizi dinlemek ve görmek için izleyici bir konum alın.

Kendinizi video ya da televizyonda izlediğinizi, kumanda aletinin elinizde olduğunu düşünün. Netlik, renk, ses ayarını yapmak sizin elinizde, izlediğiniz durumda duyumsadığınız duyguları ve tepkileri değiştirmek de olası.

İzlediğiniz ‘siz’in aldığınız eleştiriler karşısında nasıl bir tepki vermesi gerektiğine karar verin. Neler söylemesini ve nasıl davranmasını isterdiniz? İzlediğiniz ‘siz’in olumlu tepkiler verebilmesi için hangi kaynaklara gereksiniminiz var?

Şimdi, en uygun ‘siz’i görüntüleyebilmek için ayarlamalar yapın. ‘Siz’i en iyi dinleyici, en iyi yorumcu, en uygun soruları soran ve eleştirileri kabullenen bir konuma getirin. Değişimi oluşturmak için gereken kumanda aletinin elinizde olduğunu unutmayın.

İzlediğiniz ‘siz’ tüm kaynaklara sahip olunca düğmeye basın ve ekranda ‘siz’in eleştiriyi alışınızı izleyin. Bu süreç içinde, izlediğiniz ‘siz’, süreci engelleyen davranışlar sergilerse, görüntüyü dondurun ve sürece devam etmesi için gereken kaynakları sunarak ona yardımcı olun.

İzlediğiniz ‘siz’ eleştirileri olumlu biçimde kabulleniyorsa, gelecekte aynı biçimde tepki almak istediğiniz bir durum belirleyin.

O durumda olduğunuzu tasarlayın.

Yukarıda sunulan, 4 ve 7 arasındaki basamakları gelecekteki bu durum için tekrarlayın.

İstediğiniz tepkileri verinceye kadar izleyin ve ayarlamalar yapın.

Bu arada, bazı inançlarınız eleştirileri yapıcı bir biçimde değerlendirmenize engel olabilir. Buna rağmen, yukarıda açıklanan teknik, eleştiriler alma yönteminizi olumlu biçimde değiştirmeyi sağlayacak güçtedir.


 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült