Kişisel Gelişim

 

 

Duygu Bilinçaltının Gücüdür

Bülent Uran


Duygu bir enerjidir. Bizim yaşam enerjimizdir. Belli durumlarda otomatik olarak bilinçaltı tarafından üretilen bir enerjidir. Duygu hangi amaçla üretilir?

Koruma amacıyla... O durumda bir risk varsa, bilinçaltı kaçmak için otomatik olarak duygu üretir. Örneğin, korku gibi... Tabi ki bu duygunun tanımını biz yapıyoruz. Bilinçaltı için bu, canlıyı korumak için üretilen bir enerjidir. Ama bir şekilde bu enerjiyi kullanamıyorsak, korkup kaçamıyorsak, kızgınlığımızı gösteremiyorsak, suçlandığımızda itiraz edemiyorsak, üzüldüğümüz zaman üzüldüğümüzü gösteremiyorsak, duygu ifade edilmemiş demektir. Depolanan duygu, ifade edilmemiş, birikmiş duygudur. İçeride biriken, içe atılan duygudur. Çocukken, yaşadığımız olaylarda, ifade edemediğimiz bastırmak zorunda kaldığımız duygular içimizde birikir.

Çocukluktan itibaren, duyguları içe atmanın da koruyucu bir program olduğu inancı bilinçaltına yerleşmeye başlar. Mesela, erkek çocuk ağlamak istiyor, annesi ona "erkekler ağlamaz" diyerek bir telkin veriyor. Daha sonra çocuk, ağlamak istese de ağlayamıyor. Bilinçaltı duyguları göstermenin bir tehlike olduğuna inanıyor. Duyguları biriktirmek bile bir inanç haline geliyor.

Bir tarafta duyguları ifade edemediğimiz için birçok sorun yaşıyoruz, bir taraftan da, duyguları göstermemek bir inanç haline gelmiş oluyor. Bilinçaltı kişiyi korumak için, duyguları biriktirmek zorunda kalıyor.

Geçmişin yaşanmayan duyguları birikir.

Anda yaşanan duygular, "yaşanmışsa" normaldir. Ama basit bir olayda aşırı bir tepki veriyorsak, öfke krizine giriyorsak, duygu kabımız dolu demektir.

Ufacık bir şey bile bütün birikimi dalga dalga titreştirir (rezonans). Örneğin her şeye alman insanlar vardır, her laf onları acıtır ve üzer.

Öte yandan, deprem anında korkmamız çok normaldir. Korku burada bizi harekete geçiren güçtür.

Ama bir araba koması duyduğu anda normalin üzerinde korkan bir insanın geçmişte yaşadığı olayların duyguları titreşiyor demektir. Orada duygu kabı dolu demektir. Ufacık bir etki bile, bütün geçmişi titreştirir. Duruma uygun bir titreşim yaratmaz.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült