Kişisel Gelişim

 

 

Durmadan Konuşmayın!

Dr. David Stiebel


Hepimizin de bildiği gibi, insanlarla anlaşmanın ve meseleleri çözmenin anahtarı iletişimdir, değil mi?

Hepimiz, “Neden bu konuyu konuşmuyoruz?” deriz.

“Konuştuğumuz sürece, bir ümit vardır,” diye düşünürüz.

Meselenin, eşinizle, patronunuzla, müşterinizle, ev sahibinizle, meslektaşınızla ya da çocuğunuzla ilgili olup olmaması hiç önemli değildir. İnsanlar, karşılarındakini dinleyip her şeyi açıkça, dürüstçe açıkladıkları sürece, her meselenin çözüleceğine inanırlar.

Buna bel bağlamayın.

Gerçek hislerinizi, samimi fikirlerinizi ve gerçek niyetinizi açıklamak, sizi insanlarla her zaman için yakınlaştırmaz. Genellikle, tersi olur. Fakat, birbirinizi daha iyi anlayarak, daha olumlu adımlar atabilirsiniz.

Konuşmanın başarılı olup olmayacağını ya da geri tepip tepmeyeceğini ne belirler?

Strateji.

Kitabımızın konusu da, strateji.

Kendi başınıza stratejik düşünmenin yolları

Kısaca açıklamak gerekirse; strateji, hedefinize ulaşmanızda size yardımcı olan yoldur. Etkili ya da etkisiz, aldatıcı ya da uzlaşmacı, pek çok strateji vardır.

Bu kitabın amacı, kendi çıkarınız için insanları kullanabileceğiniz ya da aldatabileceğiniz stratejiler ortaya atmak değildir. Bu kitabın amacı, karşınızdaki insanı uzlaşmaya ikna ederek, meseleyi çözmenize yardımcı olacak bir strateji sunmaktır.

Bir strateji oluşturmak için çok zamana ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Genellikle de, zamanınız yoktur. Önemli bir toplantıdan önce on dakikanız vardır. Ya da, anında stratejik düşünmeniz gerekebilir. Gerçek hayatta, istediğinizi elde edebilmek için, o an yapılacak doğru hamleyi bulmanız gerekir.

İşte bu yazı, size bu konuda yardımcı olacak. Stratejik düşünmeniz için size basit ve sistematik bir yol gösterecek. Bu yazıtaki yöntemleri çalıştığınızda, hazırda bulunduracağınız bir strateji oluşturmakla kalmayacak; aynı zamanda karşınızdaki insanla anlaşabilmek için kendinizi hazırlamış olacaksınız.

Kafanızın karışık olduğu gerilimli bir ortamda, stratejik düşünmek oldukça zordur. Genellikle, düşünceler, karşınızdaki insanla tartıştıktan sonra, aklınıza gelir. Saatler sonra düşündüğünüzde, “Keşke şunu da söyleseydim! Keşke o an, bu düşünce aklıma gelseydi!" dersiniz.

Durumu istediği gibi yönlendirip, olası bir tartışmayı önleyen çok az insan vardır. Bu, başlı başına bir yetenek sayılabilir.

Ve her yetenek gibi, sonradan kazanılabilir.

Dört stratejik adım

Bu yazıta, stratejik iletişim yöntemi anlatılmaktadır. Stratejik iletişim, içinde bulunduğunuz durumu inceleyip, ne yapacağınıza hemen karar vermenizi sağlar. Bu metot karşılaştığınız meseleyi temel alıp, çözümler geliştirmenize yardımcı olur.

Şartlar ne olursa olsun, dikkat etmeniz gereken dört önemli stratejik etken vardır: Mesele, hedef, yöntem ve sonuç. Stratejik iletişimin her adımı, bu etkenlerden birine odaklanır ve nasıl üstesinden geleceğiniz konusunda öneriler sunar.

Mesele: Ortada bir yanlış anlamaya da gerçek bir anlaşmazlık olup olmadığına karar verin.

Hedef: Karşınızdaki insanın bir sonraki hamlesini siz yönlendirin.

Yöntem: Karşınızdaki insanı ikna etmek için, onun düşüncelerini kullanın.

Sonuç: Karşınızdaki insanın tepkisini tahmin edin.

Bu dört stratejik adımı uygulayarak, iletişimin işe yaramadığı genel tuzaklardan kurtulabilirsiniz.

Birinci stratejik adım: Ortada bir yanlış anlama ya da gerçek bir anlaşmazlık olup olmadığına karar verin. Bu adımı uyguladığınızda, yanlış bir meseleyi çözmekten kurtulacak ve büyük bir tuzağı aşmış olacaksınız.

Yanlış anlama, insanların birbirlerini yeteri kadar anlayamamalarından kaynaklanır. Gerçek bir anlaşmazlık; insanların en uygun şartlar altında bile birbirlerini anlamamakta direnmelerinden kaynaklanır.

Bir yanlış anlama söz konusuysa çözüm basittir; birbirinizi tam olarak anlarsınız ve mesele ortadan kalkar. Gerçek bir anlaşmazlıktaysa, karşınızdakini ikna etmek için bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

Yanlış anlama üzerine yazılmış birçok yazı vardır. Bu yazı, gerçek anlaşmazlıklarla başedebilmeniz için nasıl bir strateji kullanmanız gerektiğini temel almıştır.

İkinci stratejik adım: Karşınızdaki insanın bir sonraki hamlesini siz yönlendirin. Uzun süredir arkadaşınız ve iş ortağınız olan Sally’yle, ona borç verdiğiniz beş bin doları ödeyip ödememesi konusunda gerçek bir anlaşmazlığa düştüğünüzü farz edin.

Kendinize soracağınız ilk soru, “Ne yapmalıyım?” olabilir. Ama, onu etkilemek için, kendinize başka bir soru sormalısınız: “Ondan ne yapmasını istiyorum?”

Meselenin üstesinden gelebilmeyi konu alan birçok yazıta, Sally’yi alt sınırına itmeniz önerilir— bu, sizin için eninde sonunda yapabileceklerini ifade eder. Sally’nin yakın sınırına — Sally'nin sizin için o an yapmak istediği ya da yapabileceği şeye odaklanmak daha faydalıdır,

Sally, beş bin dolarınızı eninde sonunda size geri verecektir. .Peki, ya o an ne yapabilir? Belki de, Sally'nin, o an en çok istediği, para durumunu tekrar gözden geçirip sizinle daha sonra buluşmaktır. Son kararı vermek için, karşınızdaki insanı art arda gerçekçi kararlar almaya yönlendirin.

Üçüncü stratejik adım: Karşınızdaki insanı ikna etmek için, kendi düşüncelerini kullanın. Sally’yi ikna etmek için hatasının ne olduğunu ve yapmasını istediğiniz davranışın nedenini açıklamalısınız. Bu yüzden de, onun tavırlarının ve düşüncelerinin üstesinden gelmeniz gerekir, değil mi?

Hayır. Bu, işleri yokuşa sürmek olur.

Onun düşüncelerine karşı mücadele vereceğinize onun düşüncelerini kendi yaklaşımınızın temeli olarak alın. İnsanlar kendi düşüncelerinin, en ikna edici etken olduğunu düşünürler. İster kaba ister nazik olun; ama önce karşınızdaki insanın düşüncelerinden yola çıkın ve stratejiniz gereği, onu, sizin istediğiniz davranışa yöneltmek için kendi düşüncelerini kullanın.

Dördüncü stratejik adım: Karşınızdaki insanın tepkisini tahmin edin. Bir tartışmada, duygusal olarak tuzağa düşmek oldukça kolaydır; ama birçok duygusal tuzak önceden fark edilebilir.

İşler kızışmadan önce, bir tuzaktan kurtulmak için, Sally’nin sizin bir sonraki hamlenize nasıl karşılık vereceğini kestirmeniz gerekir. Sally’nin sizin için yapmasını istediğiniz şeye odaklanmak, sık sık düşülen bir hatadır.

Bu yazı, bir insanın vereceği tepkiyi doğru bir şekilde tahmin etmenin yöntemini göstermektedir. Ardından, ya önceden tasarladığınız stratejinizle ya da geliştireceğiniz bir başka stratejiyle harekete geçersiniz.

Hangisi daha yardımcıdır?

Kitabın düzenlenişi

İnsanlardaki Gizli Uyum Efsanesi adını taşıyan bir sonraki bölümde, karşılıklı anlayışı geliştirme yaklaşımının, olayları daha da kötüleştirdiğini göreceğiz. Ardından, alternatif bir yaklaşıma, stratejik iletişim yöntemine geçeceğiz. Dört stratejik adımı açıklayan dört bölüm bulunmaktadır. Her bölüm, yaşamdan alınmış gerçek örneklerle; bir adımın uygulanışını açıklayacaktır.

Stratejik iletişim yöntemini kullanmaya başlayınca, kafanızda birtakım soru işaretleri belirecektir. Bu yüzden de, bu sorulara cevaplar sunan bir bölüm yer almaktadır.

Son bölümde, tüm stratejik adımların birlikte nasıl uygulamaya konulduğunu göreceksiniz. Karşılıklı iletişim anında, stratejik adımlarınızı hızlı bir şekilde nasıl planlayacağınızı gözlemleyeceksiniz. Karşılıklı iletişim anında bu adımların nasıl uygulandığını göreceksiniz; ben de sizlere bu adımların altında yatan nedenleri açıklayacağım.

Her bölümün sonunda, okumuş olduğunuz düşüncelere başvurmak için, püf noktaların bir özetini bulacaksınız.

Ya karşımdaki insan da benim yöntemimi kullanırsa?

O zaman, kendinizi şanslı sayın. Umarım, sizinle olan problemini yapıcı bir şekilde çözmeyi düşünen bir insanla anlaşmak zorunda olacak kadar şanslısınızdır. Karşınızdaki insanlar, genellikle yapıcı düşünmezler. Kendi duygularının esiri olmuşlardır ve sizi küçük görülürler, davranışlarınızı kontrol etmeye ya da sizi kandırmaya çabalarlar.

Karşınızdaki insan da stratejik iletişim yöntemini kullanıyorsa nasıl başarılı olabilirsiniz? Bu meselenin cevabı şudur: Başarılı olmanız çok daha kolaylaşacaktır. İkiniz de meseleyi çözmek için sistematik bir şekilde tüm dikkatinizi yaşadığınız meseleye vermişseniz, daha hızlı ilerleme kaydedeceksinizdir.

Bu yazı, karşınızdaki insan inatla kendi fikrini savunup, size tüm kapıları kapadığı zaman karşılaşacağınız çeşitli güçlükleri aşmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Fakat, karşınızdaki insan da uzlaşmaya istekliyse ve stratejik düşünüyorsa, her şey çok daha iyi olacaktır.

Çevrenizdekilere bu yazıtan birer tane verin.

“Düşmanlarıma"da mı?" diye sorabilirsiniz.

Kitabı verirken, özellikle düşmanlarınızı seçin. Meseleyi çözmek için çabalayan bir tek siz olmazsanız, her şey çok daha kolay olacaktır. Karşınızdaki insana da stratejik iletişim yöntemini öğretecek olursanız, kısırdöngüye düşme riskini en aza indirmiş olursunuz.

İnsanların uzlaşmak için istekli olup olmamaları önemli değildir. Kendi başınıza olsanız da hiç durmayın ve stratejik iletişim yöntemini kullanın. Ne yaptıklarını hiç dikkate almadan, bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Stratejik iletişim yöntemi test edilmiştir

Bu yazıtaki yöntem, özel şirketlerdeki ve devlet kurumlarındaki görevlilere karşılıklı iletişim danışmanlığı yaptığım günlerdeki çalışmalarım, Berkeley, Kaliforniya Üniversitesi’ndeki öğrencilerimle yaptığım araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Hep birlikte, eşlerle, patronlarla, bürokratlarla, komşularla, çalışanlarla, ev sahipleriyle, kiracılarla, müşterilerle, uyuşturucu bağımlarıyla, eski dolandırıcılarla yaşanan kişisel ve mesleki birçok meselenin çözümünde stratejik iletişim yöntemini kullandık.

Okuyacağınız kurallar yıllar boyunca, bölüm şefleri, üst düzey yöneticiler, uluslararası ilişkiler yöneticileri, avukatlar, çocuklar, federal hükümet görevlileri, politikacılar, hakimler, işçi delegeleri, sigorta çalışanları, satıcılar ve mali hizmetlerden tutun da ulaşıma kadar pek çok endüstri alanında çalışan, küçük esnaflar da dahil, binlerce kişi üzerinde test edilmiştir.

Stratejik iletişim yöntemini bir üst yönetici, bir şirketi ele geçirme savaşında; bir arabulucu, olası bir grevi başlamadan sona erdirmekte; bir polis memuru, olası bir tartışmayı önlemekte ve evli bir çift, akşam yemeğinde nereye gidecekleri konusunda yaptıkları tartışmayı tatlıya bağlamakta kullanabilirler.

Bu yöntemi herkes kullanabilir.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült