Kişisel Gelişim

 

 

Çok Çalışmak Yaratıcılığın Düşmanıdır

Ernie J. Zelinski


Yıllar önce, Henry Ford, Ford Motor Şirketi’nin verimliliğini ölçsün diye bir uzman tutmuş. Bu uzman sonunda son derece tatmin edici bir rapor sunmuş ama, bir çalışan hakkında da derin kuşkuları varmış. Henry Ford’a "Şuradaki ol iste gördüğüm o tembel adam sizin paranızı çarçur ediyor Ne zaman önünden geçsem, onu, ayaklarını masasının üstüne koymuş otururken görüyorum” demiş. Henry Ford uzmana şu yanıtı vermiş: “O adam bir gün öyle bir lıkır sundu ki, milyonlarca dolarlık bir zarardan kurtulduk, fikir kafasında çaktığında da ayakları aynı yerde, masasının üstündeydi.”

Günde sekiz saat sadakatle çalışarak, günde on iki saat çalışmak zorunda kalacak patron haline gelebilirsiniz. -Robert Frost

Bu hikayenin dersi yeterince açık: Şirketinizi milyonlarca dolar zarardan kurtaracak müthiş bir fikre sahip olmak veya kendinize bir iki milyon dolar kazandıracak bir yeniliği bulmak istiyorsanız, ayaklarınızı uzatıp oturun ve düş gücünüzü çalıştırın. Yaratıcı tembellik eğer isterseniz verimli rahatlama diyebilirsiniz aslında kendi para durumunuz için yararlıdır. Tek bir verimli düşünme seansı, gelecekteki bir milyon dolarla eş değerli olabilir.

Maalesef, günümüzde çoğumuz hayatımızda deli gibi değişiklik yapmayı arzuluyoruz, ama geleceğin daha iyi yaşam tarzına katkıda bulunacak düşünceleri üretebilmek için ne yerimiz, ne de zamanımız var. Günlük yaşamımızın zorlamaları ile o kadar meşgulüz ki, şöyle oturup yaratıcı bir şekilde düşünemiyoruz.

Çalışmaya odaklı bir toplumda yaşamamıza paralel olarak, çoğumuz, başarılı olmak için sürekli çalışmamız gerekliğine inanıyoruz. Müthiş zenginliklerin ve şöhretin en çok çalışan kişinin olacağına inandırılıyoruz. Hatta, daha az çalışmanın, zenginliğin küçük bir parçasına dahi sahip olmamızı engelleyeceğinden korkuyoruz. İronik bir şekilde, arada sırada boş vermek daha kısa zamanda zenginleşmemize yardım eder, çünkü çok çalışmak yaratıcı yeteneğimizi törpüler.

Çalışma ahlakı toplumumuzda sinsi bir güçtür; toplumun verimli üyeleri olabilmemiz için, kendimizi sürekli olarak yapıcı bir şeyleri üretir halde tutmamız gerektiğini emreder. Bir çok insan tembelliğin, hırsı boğan ve verimliliği kemiren kötü bir etkinlik olduğunu düşünür. Halbuki, tembellik hırsın göstergesi olabilir. Tembellik bazı kişileri çok daha verimli yaptığı gibi uzun vadede daha zengin edebilir.

Tarih boyunca, çok yaratıcı olan insanlar, kendilerini genel akışın dışına çıkarabilmiş ve yaratıcı bir tembelliği iş edinmiş olan kişilerdir. Mark Twain yazılarının çoğunu yatakta yazmıştır. Samuel Johnson belki birkaç defa öğleden önce yataktan kalkmıştır. Çok tembel olarak bilinen diğer yaratıcılar arasında Oscar Wilde, Bertrand Russel, Robert Louis Stevenson ve W. Somerset Maugham vardır.

Çalışmaktan hiçbir zaman hoşlanmadım. Bence iş, özel hayatın işgal edilmesidir. -Danny McGoorty

Batı toplumlarındaki pek çok kişi gibi siz de belki çalışkan, dar, düz ve analitik olmaya programlandınız. Bu nedenle, düzenli bir şekilde tembellik etmeyi seçerek daha karlı çıkacağınızı kabul etmekte zorlanabilirsiniz.

Çok yaratıcı olmak, zenginlik bilincini deneyimlemek ve parasal özgürlüğe kavuşmak için, şöyle arkanıza rahatça dayanıp, resmin bütününü düşünmeniz ve uzun vadeli bir görüş geliştirmek durumundasınız. Bazı durumlar ve yaklaşımlar, yeni ve parlak para kazanma fikirlerinin gelişmesine diğerlerinden daha yatkındırlar. Sizi parasal bağımsızlığa kavuşturacak ve uzun vadede daha çok paranın akmasını sağlayacak koşulların, stressiz bir ortamda ortaya çıkacağını sakın unutmayın.

Amerika o kadar gergin ve sinirli hale geldi ki, kilisede uyuyan bir insan görmeyeli yıllar oluyor ve bu da üzücü bir durum. -Norman Vincent Peale

Hayatınızın her gününde kendinize, gevşemek, tembellik etmek ve yaratıcı düşünceler üretmek için gereken vakti ayırın. Bu durum hem sağlığınızın hem de mali durumunuzun üzerinde, iki üç saat daha fazla çalışmanın çok ötesinde olumlu etkiler yaratacaktır. Tembellik sadece düş gücünüzü arttırmaz, uzun vadede sağlığınıza da iyi gelir, çünkü stresi ortadan kaldırarak bir sürü hastalığı engeller. Ayrıca, tembellik etmek sizi, daha ileride çok paranız olacağı çalışmayacağınız zamanlara da hazırlar. Kısaca, gelecekteki özgürlüğünüzü ve zenginliğinizi önceden tatmış olursunuz.

Yapılacak en verimli işlerden biri, evinizden ve işyerinizden uzakta geçireceğiniz bir iki haftalık bir tatilde, yeteneklerinizi ve bilginizi daha iyi kullanmak üzere yeni fikirler üretmenizdir. Gelir getirecek fikirler, gelecekte artacak sağlık ve zenginlik yolunuzda büyük bir adım olacaktır. Günde üç dört saat fırsatlar üzerinde yoğunlaşın ve işyerinizle bağlantılı her şeyi unutun, işinizde olmadığınız sürede kazanmadığınız gelir için üzülmeyin. Üreteceğiniz fikirler, işten uzak olduğunuz için gözden çıkardıklarınızdan yüz kat daha değerli olacaktır.

Şurada burada birkaç günü kendinize ayırabilmeniz için milyarder olmanız gerekmez; bunu hiç unutmayın. Ben, bunu hayatım boyunca yaptım, hatta borcum varken bile. Vaktimi kendime ayırmam, borcumu ödememi de, sadece kendim için küçük bir servet yaratmamı da engellemedi. Aslında, yaratıcı tembelliğim yeteneğimi ve potansiyelimi daha iyi değerlendirerek, istediğim yaşam tarzını sürdürebileceğim meşguliyeti bulmamı sağladı. Sonuçta, batılı ülkelerde bir çok insanın yaşadığı çılgın ve stres dolu hayata baş eğmek zorunda kalmadım.

Kişisel olarak, çalışmaya karşı değilim; özellikle çalışan, işini sessizce ve dürüstçe yapan birisiyse. -Barbara Ehrenreich

İş dışında geçirilecek bir gün dahi hayatı düşünmeniz ve aklınızın bütün yönlerde gezintiye çıkması için bir fırsattır. Bunun da psikolojik, fiziksel ve finansal bir çok getirisi vardır. Kazancınız, çalıştığınız saatler ve kazandığınız reel ücrette görünmese bile tersine, yaptığınız yatırımın getirisi, gelecekte daha çok para kazanmak için üreteceğiniz ilginç düşüncelerde belirecektir.

Çok çalışmak yaratıcılığın düşmanıdır. Ne kadar ağır iş yaparsanız yaratıcılığınız o kadar düşer. Sadece bol vaktiniz olursa ve düşüncelerinize gem vurmazsanız, yaratıcılığınız artar ve daha güzel bir dünya yaratırsınız; bu süreçte kişisel yaşamınız da gelişir. Gerçekten tek bir müthiş fikir hayatınızı radikal bir şekilde değiştirebilir. Öyleyse o fikri arayın. Mutlaka yakınlarınızdadır!

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült