Kişisel Gelişim

 

 

Beden Dili: Flört Hareket Ve İşaretleri

Allan Pease


Pek çok erkeğin sahip olmak isteyeceği bir yetenek geliştirmiş olan Graham diye bir arkadaşım var. Ne zaman sosyal bir etkinliğe katılsa hemen uygun kadınları ‘tespit edip’ seçimini yaparak neredeyse rekor sürede (bazen on dakikayı bile bulmuyor) kadınla kapıdan çıkarken ve onu arabasına ve evine atarken görülüyor. Bazen bir saat içinde partiye dönerek bu inanılmaz işlemi aynı akşam içerisinde iki üç kere yaptığını bile gördüm. Doğru kızı doğru anda bulup onun kendisiyle gelmesini sağlamak için bir radarı varmış gibi görünüyor. Başarısının sırrını merak eden pek çok kişi var. Belki siz de Graham gibi birini tanıyor ve onun başarısının sırrını merak ediyorsunuz.

Zoolog ve davranış bilimcilerin hayvanların flört davranışları üzerinde yaptıkları araştırmalar erkek ve dişi hayvanların bir dizi karmaşık flört hareketleri kullandıklarını, bunların bir kısmı oldukça açıkken bir kısmının zor anlaşılır olduğunu ve çoğunun bilinçsizce yapıldığını göstermiştir. Hayvanlar aleminde her türün flört davranışları belli ve önceden belirlenmiş modellere uyar. Örneğin, bazı kuş türlerinde erkek kuş dişinin dikkatini çekmek için şarkı söyleyerek, tüylerini kabartarak ve sayısız karmaşık vücut hareketi yaparak dişinin etrafında dolaşırken dişi hiç veya çok az ilgi gösterir. Bu ayin flört başlangıcında insan denen hayvanın yaptıklarına çok benzemektedir. Graham’ın tekniği de olası dişilere erkek flört hareketleri yapmaktı. İlgilenen dişiler buna karşılık gelen dişi flört sinyallerini verdiklerinde Graham’a daha mahrem bir şekilde yaklaşması için sözel olmayan bir yeşil ışık yakınış oluyorlardı.

İnsanların karşı cinsle cinsel karşılaşmalarındaki başarıları flört sinyalleri gönderme ve gönderilen sinyalleri anlama yetenekleriyle doğrudan ilişkilidir. Kadınlar diğer çoğu vücut hareketi gibi flört hareketlerinin de farkındadırlar ama erkeklerin algıları çok daha zayıf olup genellikle bu hareketlere karşı duyarsızdırlar.

Graham’ın flört sinyallerine karşılık olarak kadınların onu ‘seksi’, ‘erkeksi’ ve ‘kendinizi dişi hissetmenizi sağlayan’ birisi olarak tanımlamaları ilginçtir. Erkeklere gelince Graham’ı ‘Saldırgan’, ‘dürüstlükten yoksun’ ve ‘kaba’ olarak tanımladılar. Bu da onların Graham’ın saldırgan rekabetine verdikleri tepkiydi. Bunun sonucu olarak Graham’ın çok az erkek arkadaşı vardı ve bunun da nedeni açıktı hiçbir erkek dişilerin ilgisi konusunda rekabetten hoşlanmaz.

Sık sorulan bir soru ilişkiye girme arzusunu iletmek için insanların hangi davranış ve vücut hareketlerini yaptıklarıdır. Şimdi her iki cinsin de potansiyel cinsel eşleri çekmek için yaptıkları hareketlere bakacağız. Dişi flört hareketlerine erkek flört hareketlerine göre daha fazla yer ayrıldığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni kadınların erkeklere göre daha zengin bir flört hareketi çeşitliliğine sahip olmalarıdır.

Bazı flört hareketlerinin çalışılmış ve bilinçli olmasına karşın bazıları da tamamen bilinçsizce yapılır. Bu işaretleri nasıl öğrendiğimizi açıklamak oldukça zor olup, popüler bir kuram bunların doğuştan bilindiği şeklindedir.

‘Quasicourtship behaviour in psychotherapy’[1] başlıklı makalesinde Dr. Albert Scheflen karşı cinsten birinin yanma gelindiğinde belli fizyolojik değişimlerin olduğunu belirtir. Onun bulgularına göre olası bir cinsel karşılaşma için kas tonları artarken yüz ve gözlerdeki ‘torbalanma’ azalıyor, göğüs ileriye çıkıyor, karnı otomatik olarak içeriye çekiliyor, kamburlaşma ortadan kalkıyor, dik bir duruş alınıyor ve kişi daha genç görünüyor. Bu değişimleri gözlemek için ideal yer bir kadın ve erkeğin uzaktan birbirlerine yaklaştıkları bir plaj olabilir. Kadın ve erkek birbirleriyle bakışabilecek kadar yakınken bu değişiklikler meydana gelmeye başlayıp birbirlerini geçene kadar devam eder. Ardından ilk duruşlarına geri dönerler.

ERKEK FLÖRT HAREKETLERİ

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek olarak elini boğazına götürerek kravatını düzeltir. Kravatı yoksa yakasını düzeltir veya omuzlarından hayali tozları silkeler ve kol düğmelerini, gömleğini, ceketini ve diğer

giysilerini düzeltir. Ayrıca saçını da düzeltebilir.

Dişiye karşı yapabileceği en saldırgan cinsel gösteri jenital bölgeyi vurgulayan saldırgan başparmaklar kemerde hareketidir. Ayrıca vücudunu kadına çevirerek ayağını ona doğru uzatabilir. Mahrem bakışı kullanır ve bakışlarını normalden bir an daha uzun tutar. Gerçekten ilgileniyorsa gözbebekleri büyür. Genellikle boyutlarını vurgulamak ve dişiyle ilişkiye geçmek konusundaki hazır olma durumunu göstermek için elleri kalçalarında olarak durur.Otururken veya bir duvara yaslanırken apış arasını göstermek üzere bacaklarını da açabilir.

İş flört ayinlerine geldiğinde çoğu erkek nehir kenarında durup kafalarına büyük bir sopayla vurarak balık avlamaya çalışan biri kadar başarılıdır. Aşağıda göreceğimiz gibi kadınların balıklarını avlamak için hiçbir erkeğin hayal edemeyeceği kadar çok hileleri ve avcılık becerileri vardır.

DİŞİ FLÖRT HAREKETLERİ VE İŞARETLERİ

Kadınlar da erkekler gibi saça dokunma, giysileri düzeltme, bir veya iki ellerini birden kalçalarına koyma, ayak ve vücudun erkeğe çevrilmesi daha uzun mahrem bakışlar ve artan göz teması gibi aynı temel hazırlık hareketlerini kullanırlar. Ayrıca erkek saldırganlık hareketi olmasına rağmen bir dişi inceliğiyle kullanılan ve sadece tek başparmağın kemere sokulduğu veya bir çanta veya cepten dışarı çıktığı başparmaklar kemerde hareketini yaparlar.

Heyecan dolu bir ilgi kadınlarda da gözbebeklerinin büyümesine ve yanakların kızarmasına yol açar. Bunun ardından diğer dişi flört sinyalleri gelir.

Saç Atma

Baş hafifçe savrularak saçlar omuzlardan geriye veya yüzden uzağa atılır. Kısa saçlı kadınların bile bu hareketi yaptıkları görülebilir.

Bilek Gösterme

İlgilenen bir dişi potansiyel erkek eşine bileklerinin iç tarafındaki düzgün yumuşak teni gösterecektir. Bilek bölgesi uzun zamandır vücudun en erotik yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Konuşurken avuçlar da erkeğe gösterilir. Sigara içen kadınlar bu tahrik edici bilek / avuç göstermeyi sigara içerken çok kolay yaparlar. Bilek gösterme ve saç atma hareketleri dişi bir görünüme sahip olmak isteyen eşcinsel erkekler tarafından da taklit edilir.

Bacak Açma

Bacaklar erkek orada olmasaydı açılacaklarından daha fazla açılırlar. Bu hareket kadın oturur pozisyonda da olsa ayakta da olsa ve sürekli olarak bacaklarını çapraz ve bitişik tutan cinsel olarak savunmaya geçmiş kadınla tezat oluşturur.

Kalça Yuvarlama

Pelvik bölgeyi vurgulayacak şekilde yürürken kalçaların rolü önem kazanır.

Aşağıda verilen daha rafine dişi flört hareketlerinden bazıları yüzyıllardır mal ve hizmetleri satmak için yapılan reklamlarda kullanılmaktadır.

Yan Bakış

Göz kapaklan kısmen düşük olarak kadın erkeğin bakışına erkek fark edene kadar karşılık verir ardından hemen bakışlarını kaçırır. Bu tahrik edici bir gözetlenme ve gözetleme hissi uyandırır ve çoğu normal erkeği ateşlendirmek için yeterlidir.

Ağız Hafif Aralık, Islak Dudaklar

Bu hareket dişi jenital bölgesini simgelemek amacını güttüğünden Dr. Desmond Morris bunu ‘kendi kendini taklit’ olarak tanımlar. Dudaklar yalanarak veya kozmetiklerle ıslak gösterilir. Her iki durumda da kadının cinsel bir davette bulunduğu izlenimini uyandırır.

Ruj

Bir kadın cinsel olarak uyarıldığında dudakları, memeleri ve cinsel organları kanla dolarak daha büyük ve daha kırmızı olurlar. Ruj da binlerce yıldır kullanılan ve cinsel olarak uyarılmış dişinin kızarmış cinsel organını taklit etmeyi amaçlayan bir tekniktir.

Silindir Şeklinde Bir Nesnenin Ellenmesi

Sigara, şarap kadehinin ayağı, parmak veya herhangi uzun ince bir nesnenin ellenmesi ne düşünüldüğünün bilinçaltı bir göstergesi olabilir.

Kalkık Omuz Üzerinden Yana Bakma

Bu da yuvarlanmış kadın göğüslerinin taklit edilmesidir. Şekil I 19’da da büyümüş göz bebekleri, saç atma, bilek gösterme, yan bakış, isteyerek uzun uzun bakma, ıslak dudaklar, yukarıda tutulan baş ve silindir şeklinde bir nesneyi elleme gibi hareketleri kullanarak belli bir sigara markası için arzu uyandırmaya çalışmaktadır.

Kadınlarda Bacak Atma Hareketleri

Erkekler genellikle bacakları açık ve saldırgan bir şekilde apış aralarını sergileyerek otururlarken kadınlar bacak bacak üstüne atmayı hassas jenital bölgeleri için bir koruma olarak kullanırlar. Kadınlar flört ettiklerini göstermek için üç temel pozisyonu kullanırlar.

Dizle göstermede (Şekil 121) bir bacak öbürünün altına toplanırken ilginç bulduğu kişiyi gösterir. Bu çok rahat bir pozisyon olup konuşmanın resmiyetini ortadan kaldırır ve uylukları sergiler.

Ayakkabıyla oynama (Şekil 122) da rahat bir tavrı gösterir ve bazı erkekleri çıldırtabilen bir şekilde ayağın ayakkabıya sokup çıkarılması gibi baştan çıkartıcı bir etkiye sahiptir.

Çoğu erkek bacak dolamanın (Şekil 123) bir kadının yapabileceği en çekici oturuş pozisyonu olduğunu düşünür. Bu, kadınların dikkat çekmek için bilinçli olarak kullandıkları bir harekettir. Dr Sheflen bir bacağın diğerine daha önce de belirtildiği gibi kişi cinsel performansa hazır olduğunda vücutta görülen durumlardan biri olan yüksek kas tonu görünümü vermek üzere bastırılır.

Kadınlar tarafından kullanılan diğer işaretler arasında bacakların erkeğin karşısında yavaşça kavuşturulup ayrılması ve dokunulma arzusunu gösterircesine eliyle uyluklarını hafifçe okşamak sayılabilir Genellikle buna alçak sesle konuşmak eşlik eder.

 

Az önce okuduklarınıza dönüp tekrar bakmadan kaç tane flört hareket ve işareti görebiliyorsunuz?


 

[1] Psikoterapide Flört Benzeri Hareketler (ç.n.)

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült