Kişisel Gelişim

 

 

Baştan Çıkarma Bir Manipülasyon Mudur?

Isabelle Nazare-Aga


Baştan çıkarma bir manipülasyon mudur? İşte herkesin sormakta haklı olacağı bir soru. Yanıtı genellikle tatmin edici olmaktan uzaktır, çünkü sorunun kendisi bir çelişki içerir.

Baştan çıkarma aynı anda hem bir süreç, hem de kendisinden daha geniş bir işlevin, yani olası bir ilişkinin kurulmasının, aşamalarından biridir.

Baştan çıkarma aşamasının bir süresi vardır. Bir akşam da sürebilir, bir ay da, iki sene de. Herkesin ritmi kendine. Çoğumuz için önemli olan bir amacı vardır: Beğenilmek. Öteki tarafından başından beri beğenilirseniz, bir aşk ilişkisi başlatma şansınız artacaktır. O halde insanın kendisine, birisi tarafından beğenilebilme olanağı tanıması, en doğal hakkıdır.

Birisini çekici bulduğumuzda, ona en iyi halimizle görünmeyi tercih etmemiz normaldir. "En iyi halimizle" diyorum tabii, "olmadığımız biri gibi" demiyorum; zaten bu ayırım, etkin ve sağlıklı bir baştan çıkarma ile manipülatör manevra arasındaki farkın ayırtma varmanızı sağlayacaktır. Baştan çıkarabilmek için kendini olduğundan farklı göstermeye uğraşıp fetih gerçekleşir gerçekleşmez radikal bir şekilde tavır ve tutum değişikliğine uğramak, ortada kesinlikle bir manipülasyon olduğunu gösterir.

Baştan çıkarma aşaması, hepimizin ergenlik çağında oldukça beceriksizce uygulamaya koymuş olduğu için yabancısı olmadığı, bir sosyal ve kültürel kodlar sistemi sokar devreye. Bu kodlar her kültürde vardır ve ülkeden ülkeye bazı değişiklikler gösterebilirler.

Baştan çıkarma tarzı, dile ve kültüre çok bağlıdır. Oyunun kuralları söylenmeyende saklıdır. Bu kurallar her ülkede vardır. Başrol oyuncuları fark etmeden uygulamaya konmaları imkansızdır, aksine onlar tarafından çok iyi bilinirler. Örneğin Fransa'da size kur yapan adam (ender olarak kadın), daha da ileri gitmek istediğini ima edecek şekilde, baş başa bir yemeğe çıkmaya davet eder sizi. Ancak söz konusu olan basit bir arkadaşlık ilişkisiyse eğer, bu kod ima edilmemiştir. Aynı şekilde, sizi evinde "son bir kadeh" içmeye davet eden kadın, dolaylı şekilde "devamını" beklediği mesajını vermektedir. Bu durumda manipülasyondan söz edilemez, çünkü her iki taraftan da bu kodun anahtarını yorumlayabilmesi beklenmektedir. Şüphe bu ana heyecan katabileceği gibi, bazıları için endişe kaynağı da yaratabilir.

Baştan çıkarma esnasında, sadece fiziksel olarak bile olsa, çekici görünmek isteriz. Obez olmaktansa ince olmayı, pasaklı olmaktansa şık giyinmiş, parfüm sürmüş, temiz tırnaklı ve düzgün saçlı olmayı tercih etmek çok normal. Beğenilmek isterken en iyi özelliklerini öne çıkarmak oyunun bir parçası ve böyle davranmak da doğal. Bu küçük "desteğe" rağmen, gerçek halimizde kalmaya da gayret ederiz.

Buna karşılık manipülatör, kendisine ait olmayan vasıtalarla baştan çıkarır. Örneğin, kendi gerçeğinden farklı bir sosyal statüye inandırır. Alttan alta karşısındakine karşı hiçbir içten saygı duymamakla birlikte, kur yapmakta olduğu kişiye büyük bir kibarlıkla ilgi gösterir. Maddi zenginliğe dair (araba, mücevher, giysi, lüks lokanta seçimi gibi) aksesuarlarla bezelidir, ancak cömertliği aslında sadece kendisine yöneliktir.

Manipülatör karşısındakini, gerçek doğası konusunda yanıltarak baştan çıkarır. Amacı karşısındakini sevmek ve vermek değil, hareketleri, gösterdiği ilgi, sözcükleri ve çekici aksesuarlarla, onu daha iyi hatta ideal bir gelecek beklentisine sokarak, tuzağa düşürmektir. Manipülatör karşısındakini bir kere ele geçirmeyi başarınca ve karşısındaki büyülenip tamamen etkisi altına girince, o davranışlar, yeni partnerinin dengesini altüst edecek bir şekilde, aniden kaybolur. O "güzel şeyler" artık ancak başkalarının yanındayken ve manipülatörün durumdan bir çıkarı varsa tekrar çıkacaktır ortaya.

O halde yalan ve kandırma üzerine kurulu bir baştan çıkarma, manipülasyondur. Karşıdakini, fark ettirmeden çalmaktır. Manipülatörün bir ahlakı yoktur. Ancak karşısındakini, kısa bir süre için, herkes gibi bir ahlakı olduğuna inandırabilirle yeteneği vardır!

Orijinallik blöfü

Kadını baştan çıkaran şey, bir erkeğin orijinalliği olabilir. Manipülatör narsistik olduğundan, kalabalık içindeyken tavırlarıyla öne çıkar, esprili konuşur, alışılmadık ve pervasız şekilde hareket eder. "Baştan çıkarıcı" maskesini takar ve rolünü oynar. Adam çekici ve cüretkardır ya da güçlü bir kişiliği vardır. Hiç de sıkıcı değildir doğrusu!

Manipülatör çocukluk hikayesinin bir kısmını da anlatabilir size. Etkilenirsiniz. (Doğru ya da yanlış) olağanüstü bir aileden gelmekte olduğuna ya da (terk edilme, savaş gibi) aile dramları yaşamış olduğuna ve bunlardan cesaret ve iradesi sayesinde kurtulduğuna inandırır sizi.

Hele genel kültürüne ne demeli! İlişkinin başında, sanatsal yetenekleri, zekası ya da sportif becerileri karşısında şaşkına dönersiniz. Daha sonra ise tüm bunların sadece cila olduğunu fark edersiniz birden bire...

Raymonde örneğinde olduğu gibi. Evlendiği adamdan bahsederken: "Çok iyi konuşuyordu. Beni büyülemesine izin verdim" diyor 30 manipülatör özelliğinden 26'sına sahip olan adam için!

Agnes'e gelince, o hayal kırıklığına uğratıcı (aralarından bir tanesi altı yıl süren) bir dizi aşk hikayesinden sonra, küçük ilanlara başvurmaya karar vermiş. Agnes öğretmen.

"Yanıtlardan birinin orijinalliğine, karşısındakine önem verişine, zekasına ve kusursuz sunumuna hayran kaldım. Verilen telefon numarasını aradım. Tuzağa düşmüştüm ama farkında değildim henüz. Aramızda çalkantılı ve tutkulu bir ilişki başladı. Neden bilmem, bu ilişki inişli çıkışlı da olsa (ya da belki de öyle olduğu için) çok hoşuma gidiyordu. Benimle ilgilenecek birine ihtiyacım vardı ve bunu onda ara sıra bulabiliyordum. Uyuşturucu almış gibi olduğumu şimdi fark ediyorum... Tekrar ulaşmamı sağladığı fiziksel zevke ihtiyacım vardı. Onu tanıdığımda uzun zamandır yalnız yaşıyordum. 10 ay sonra hamile olduğumu fark edince, ayrılmaya karar verdim. Ve (sonradan anlayacağım üzere) büyük bir hata yaparak, bunu ona söyledim."

Bazı kadınlar (iyi bir fiziksel görünüş, nezaket, temiz ve rahat bir araba, vs. gibi) dış özelliklere ya da manipülatörlerin istismar etmeyi iyi bildiği bazı tavırlara karşı duyarlıdır... en azından başlarda.

 

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült