Kişisel Gelişim

 

 

Arkadaşlarınıza Çok Güvenmeyin Düşmanlarınızdan Öğrenin

Robert Greene


Arkadaşlarınıza karşı dikkatli olun; kıskançlığa daha kolay kapıldıkları için sizi daha çabuk aldatırlar. Ayrıca zamanla şımarır ve zorbalaşırlar. Ama eski bir düşmanınızı işe alırsanız o bir arkadaştan daha sadık olacaktır, çünkü kanıtlayacak çok şeyi vardır. Aslında arkadaşlarınızdan düşmanlarınıza göre daha fazla korkmalısınız. Eğer düşmanınız yoksa düşman edinmenin yollarını bulun.

YASAYI ÇİĞNEMEK

Milattan sonra dokuzuncu yüzyılın ortalarında 111. Michael adındaki genç adam Bizans İmparatorluğu’nun tahtına çıktı. Annesi İmparatoriçe Thedora manastıra gönderilmiş ve sevgilisi Theoctistus öldürülmüştü; Thedora'yı görevden alıp Michael'ı tahta çıkarma komplosunun başında Michael’ın amcası, zeki ve hırslı bir adam olan Bardas bulunuyordu. Michael genç ve deneyimsiz bir hükümdardı; etrafı entrikacılar, katiller ve müsriflerle çevriliydi. Bu tehlikeli zamanda danışmanı olarak güvenebileceği birine ihtiyaç duyuyordu ve aklında en iyi arkadaşı Basilius vardı. Basilius’un hükümet ve politikada hiçbir deneyimi yoktu aslında kraliyet ahırlarının başında bulunuyordu fakat sevgisini ve minnettarlığını defalarca göstermişti.

İyi bir düşmana sahip olmak için bir arkadaşınızı seçin. O nereye vuracağını çok iyi bilir.

Diane de Poitiers, 14991566, İl. Henry'nin Metresi

Birkaç yıl önce Michael ahırları ziyaret ederken vahşi bir atın kaçtığı sırada tanışmışlardı. Makedonyalı köylü bir aileden gelen genç seyis Basilius, Michael'ın hayatını kurtarmıştı. Seyisin gücü ve cesareti Michael’ı etkilemiş ve onu at eğitimcisi gibi önemsiz bir görevden ahırların başı olma konumuna getirmişti. Arkadaşını hediye ve iyiliklere boğmuş, birbirlerinden ayrılmaz hale gelmişlerdi. Basilius, Bizans’taki en iyi okula gönderilmiş, böylece cahil köylü, kültürlü ve incelikli bir saray mensubu haline gelmişti.

Ne zaman boş olan bir makama atama yapsam, yüzlerce tatminsiz ve bir nankör insan meydana getirmiş olurum.

XIV. Louis, 1638-1715

Şimdi Michael imparatordu ve sadık birine ihtiyacı vardı. Mabeyinci ve başdanışman olarak kendisine her şeyi borçlu olan en iyi arkadaşından başka kime güvenebilirdi ki?

Basilius bu iş için eğitilebilirdi ve Michael onu kardeşi gibi seviyordu. Çok daha vasıflı Bardas'ı tavsiye edenlerin sözünü dinlemeyen Michael en iyi arkadaşını seçti.

Basilius çabuk öğrendi ve kısa sürede imparatora her konuda tavsiyelerde bulunmaya başladı. Tek sorun para gibi görünüyor, Basilius hiçbir zaman tatmin olmuyordu. Bizans sarayının görkemiyle tanıştıktan sonra gücün sağlayacağı şeyler konusunda tamahkar hale gelmişti. Michael maaşını önce ikiye, sonra üçe katladı, onu soylu yapıp kendi metresi Eudoxia lngerina’yla evlendirdi. Böylesi güvenilir bir dost ve danışmanı tutmak her türlü bedele değerdi. Ama sorunlar artacaktı. Bardas artık ordunun başındaydı ve Basilius Michael’ı bu adamın ümitsiz derecede haris olduğuna ikna etmişti. Yeğenini kontrol edebileceğini düşünerek onu tahta çıkarmak için komplo kurmuştu ve yine bir komplo kurabilirdi, ama bu kez Michael'dan kurtulmak ve tacı kendi eline geçirmek için. Basilius, Michael’ın amcasını öldürtmeyi kabul etmesini sağlayacak şekilde akıtmıştı zehrini. Büyük bir at yarışı sırasında Basilius, kalabalıkta Bardas'a iyice sokularak onu bıçaklayıp öldürdü. Kısa süre sonra Bardas'ın yerine ordunun başına geçmeyi talep etti, orada krallığı kontrol edebilir ve isyanları bastırabilirdi. Bu isteği yerine getirildi.

Ben kendi açımdan en sevdiğim ve sevgisinden herkesinkinden fazla emin olduğum kişi tarafından birden çok aldatıldım. Bu nedenle bir insam değerine ve özelliklerine göre diğerlerinden daha fazla sevmenin ve ona hizmet etmenin doğru olabileceğine inanıyorum, ama daha sonra pişman olmamak için insana çekici görünen bu arkadaşlık tuzağına güvenmemek en iyisidir.

Baldassare Castiglione, 1478-1529

Artık Basilius'un gücü ve zenginliği gitgide artıyordu. Birkaç yıl sonra Michael kendi aşırı harcamaları yüzünden parasal sıkıntıya girerek Basilius'tan yıllar içinde ödünç aldığı paraları geri ödemesini istedi. Basilius’un ret cevabı Michael'ı şaşkınlığa uğrattı. Yüzündeki arsız ifade karşısında imparator kendi açmazının farkına varmıştı: Eski seyisin daha fazla parası, senatoda ve orduda daha fazla yandaşı ve sonuç olarak da imparatorun kendisinden daha fazla gücü vardı. Birkaç gece sonra çok fazla içki içtiği bir gecenin ardından uyandığında askerler tarafından kuşatıldığını gördü Michael. Onlar imparatoru bıçaklarken Basilius seyretti. Kendi imparatorluğunu ilan ettikten sonra Bizans sokaklarında atıyla dolaşırken eski hayırseverinin ve en iyi dostunun başını uzun bir sopanın ucunda sallandırıyordu.

YILAN, ÇİFTÇİ VE BALIKÇIL KUŞU Avcıların kovaladığı yılan çiftçiden hayatını kurtarmasını ister. Onu kovalayanlardan kurtarmak için çiftçi diz çöküp yılanın karnına girmesine izin verir. Ama tehlike geçip yılandan dışarı çıkmasını istediğinde yılan çıkmayı reddeder. Bulunduğu yer sıcak ve güvenlidir. Adam eve dönerken gördüğü balıkçıl kuşuna fısıldayarak olanları anlatır. Balıkçıl ona çömelip yılan dışarı çıkarmak için gerinmesini söyler. Yılanın başı dışarı çıkınca balıkçıl onu yakalayıp öldürür. Çiftçi yılanın zehrinin hala içinde olmasından korkar. Balıkçıl, yılan zehrinden kurtulmanın yolunun altı beyaz kuşu pişirip yemek olduğunu söyler. “Sen beyaz bir kuşsun," der çiftçi. “Sen ilki olacaksın." Balıkçılı yakalayıp torbasına koyar, eve gelir. Karısına olanları anlatırken torbayı kapıya asar. "Bu yaptığına çok şaşırdım," der karısı. "Kuş sana bir iyilik yapmış, karnındaki kötülükten kurtulmanı sağlamış, hatta hayatını kurtarmış, ama sen onu yakalamışsın ve öldürmekten söz ediyorsun." Adam hemen balıkçılı bırakır, o da uçarak gider. Ama giderken kadının gözlerini oyar. Kıssadan hisse: Suyun yukarıya doğru aktığını gördüğünüzde birisi bir iyiliğin karşılığını ödüyor demektir.

Afrika Halk Masalı

Yorum

Michael geleceğini Basilius'un onun için duyduğunu düşündüğü minnettarlığa bağlamıştı. Elbette kendisine en iyi Basilius hizmet ederdi; zenginliğini, eğitimini ve konumunu imparatora borçluydu. Sonra Basilius güç kazanınca ihtiyacı olan her şeyi ona vermek, ikisi arasındaki bağı güçlendirmek en iyisiydi. İmparator ancak Basilius’un yüzündeki arsız gülümsemeyi gördüğü tarihi günde ölümcül hatasını farketmişti.

Bir canavar yaratmıştı. Adamın gücü çok yakından görmesine izin vermişti, ondan sonra daha fazlasını isteyen, her şeyi isteyen ve elde eden, aldığı yardımın kendisine yük olduğunu hissederek o durumda çoğu kişinin yapacağı şeyi yapan adamın. Böyleleri gördükleri iyilikleri unutup başarılarını kendi becerileriyle elde ettiklerini hayal ederler.

Michael olanların farkına vardığı anda hayatını yine de kurtarabilirdi, fakat arkadaşlık ve sevgi her insanı çıkarlarına karşı kör eder. Hiç kimse arkadaşının kendisini aldatabileceğine inanamaz. Ve Michael da kafası bir çubuğun ucunda sallanana dek inanmamaya devam etti.

Tanrım, beni dostlartmdan koru; düşmanlarımın icabına ben bakabilirim.

Voltaire, 1694-1778

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült