Kişisel Gelişim

 

 

Aldatmak Üzerine

Hasan Kocabey


Erkeğin aldatması hususu dillere pelesenk olmuştur. Gayrimeşru ilişkileri onayladığım veya kadının yüzünün karası erkeğin elinin kınası şeklinde bir mantıkla hareket ettiğim manası asla çıkmasın buradan. Lakin bir erkek, eşini veya sevgilisini aldatıyorsa bunu etraflı bir şekilde incelemek ve irdelemek gerekir. Güzel bir eşi veya sevgilisi, huzurlu bir yuvası, cıvıl cıvıl çocukları olan bir erkek neden aldatır?

Çoğu zaman aldatan erkek, şiddet görmüştür ve şefkat arıyordur. Kadın arıyordur kadın... Gerçekten erkek olduğunu hissettiren bir kadın.

İştirak etmiş olduğum birçok boşanma davasından çıkardığım sonuç, erkeğin duygusal ve cinsel açıdan kadınından uzaklaşması nedeniyle aldatmaya meylettiği yönündedir.

Yani erkek sadece seks için aldatmıyor. Aldatmaların en büyük nedeni duygusal yalnızlık ve tatminsizliktir. Zira çoğu zaman erkeğin eşini ve eşini aldattığı kadını yan yana koysanız eşini aldattığı kadının daha çirkin olduğunu görürsünüz. Çünkü erkeğin aradığı şey, seksten ve güzellikten ziyade içindeki duygusal boşluğu doldurmaktır.

Erkekler de en az kadınlar kadar ilgi görmek, takdir edilmek ve anlaşılmak isterler. Hayatı tek taraflı gören, daima küçük bir prenses gibi ilgi ve takdir görmek isteyen kadınlar unutmamalıdır ki erkekler de en az sizin kadar alaka ve takdir bekler. Sizin içinizdeki küçücük kız çocuğu hiç ölmüyor ya hani, bizim içimizdeki fırlama çocuk da kız çocuğu ile aynı yaşta.

Klasik bir aldatma sebebi de kadının, erkeğini seks yapmamakla tehdit etmesi ve seksten mahrum bırakması. Erkek mecburiyetten de olsa bazen kadının isteklerini yerine getirmezse kadın da en büyük silahını devreye sokar: “Başım ağrıyor!” cümlesini tok bir sesle söyleyip arkasını dönüp yatma silahı... Yani, eşini seksten mahrum bırakarak ona acı verip güya ondan intikam almak kozu...

Erkeğin evlilik kurumundaki en doğal hakkı olan seksten onu mahrum eden kadın ne zalim ve ruhsuzdur... Hal böyleyken erkek aldatınca da ne yazık ki tek suçlu ve günahkar ilan ediliyor. Bunda kadının hiç mi suçu ve günahı yok sizce? Arkanı dönüp yatarsan, erkeğinin başka kadınlara gitmesine peşinen rıza göstermiş olursun. Böylesi bir durumda “Beni nasıl aldatırsın” şeklinde vaveylalara hiç gerek yok. Zira aldatan erkeğin günahlarının yarısından çoğu kadına aittir unutmayın...

Bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır ki; yatakta tatmin olmayan, eşi tarafından istenilmediğini hisseden, aynı şekilde eşinin kendisine karşı cinsel anlamda ilgisiz olduğunu düşünen erkeğin içindeki cinsel enerjisi maalesef hiddete ve sinire dönüşüyor.

Erkeğin sinirinin, öfkesinin, stresinin veya tutarsız davranışlarının altında, çoğu zaman iyi bir cinsel yaşamının olmadığı veya cinsel hayatında bir sorun olduğu gerçeği yatmaktadır.

Cinsel ilişki sonrasında erkeğin uyuması, arkasını dönüp yatması veya kadınının kendisine dokunmasını istememesi, kadınlar tarafından sürekli eleştirilir ve bu konuda erkeklere ciddi bir psikolojik baskı yapılır. Bilimsel bir gerçektir ki; erkeğin cinsel ilişki sonrası uyuması veya mayışması gerek cinsel ilişki esnasında gerekse de cinsel ilişki sonrasında salgılanan hormonlardan kaynaklanır. Yani ilişki sonrasında erkeğin kıçını dönüp yatması sizi sevmediği manasına gelmediği gibi tam tersi, sizi çok sevdiği, yataktaki performansınızdan çok etkilendiği manasına gelmektedir.

Sırf aldatmak konusu üzerine binlerce sayfa kitap yazılabilir. Tabii ki bu olguyu (yani erkeğin kadını aldatması) sadece kadına mal edemeyiz. Erkeğin eşini ya da sevgilisini aldatmasının birçok başkaca nedeni olabilir.

Aldatma çok basit bir eylem gibi görünse de; altında sosyolojik, psikolojik ve kültürel sebepler olabileceği gibi; çözümlenememiş çocukluk çatışmaları, derin kişilik problemleri veya ilişkisel başkaca sorunlar da aldatma olgusunda tetikleyici olabilir.

Gerek toplum gerekse aileden alman öğrenilmiş yanlışlar, erkeğin bebeklik ve çocukluk döneminde daha rahat bırakılması, buna karşın kız çocuklarının daha korumacı yetiştirilmesi veya cehaletler de aldatma olgusuna etki edebilir.

Özetle, aldatmanın birçok sebebi ve alt başlığı olabilir. Burada sadece, erkeğin aldatması olgusu üzerinde en fazla etkili olan, kadının uyguladığı psikolojik, cinsel ve duygusal şiddetten kaynaklanan birtakım sebepleri göz önüne getirmeye çalıştım.

Birçoğumuz tarafından bilinmeyen ve küçümsenmemesi gereken önemli bir detay da ilişkilerde erkeğin aldatması ile kadının aldatması farklılığıdır. Uzmanlara göre bir kadın aldatıyorsa vazgeçmiştir erkeğinden çünkü kadın inanmadığı biri ile bir birliktelik yaşayamaz... Erkek ise psikolojik ve fizyolojik yapısı itibariyle, aldatmış olsa dahi bu durum kadınını artık sevmediği veya ondan vazgeçtiği anlamına gelmez.

Kadınını aldatan bir erkek ya da erkeğini aldatan bir kadın... Aldatmak daima aldatmaktır ve aldatan daima önce kendini aldatır.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült